Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 16 فروردین 1400 ساعت 12:42

آبشار بابا رمضان در فهرست آثارمیراث طبيعی کشور ثبت شد

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی از ثبت آبشار ارزنه باخرز به شماره 733 مورخ 7/4/1399 در فهرست میراث طبیعی کشور خبر داد.

آبشار بابا رمضان  از جاذبه های طبیعی شهرستان کلات نادرمی باشد که از دوران کواترنری بوجود آمده است.
او ادامه داد: « روستای بابا رمضان در 43 کیلومتری مرکز شهرستان (کلات) با آبشاری زیبا قرار دارد. از جنوب غرب روستا و از معبر کنار مسجد جامع به سمت رودخانه تعیین مسیر نموده و این ابتدای مسیر پر فراز و نشیب به سمت آبشار می باشد. طول راه از روستا تا آبشار 5 کیلومتر است. در نهایت و انتهای این مسیر به آبشار پر آب و خروشان بابا رمضان می رسید.
مکرمی‌فر اظهار کرد: «ارتفاع این آبشار به 10 متر می رسدو آب آن با چنان شدتی از ارتفاع 10 متری به پایین ریزش می کند و صدایی شدید در دل کوه می پیچد که از نزدیک امکان ثبت زیبایی توام با خشونتش که مقتضی طبیعت آن است، این اثر با توجه به قرارگیری در نزدیکی روستای بابا رمضان که یکی از روستای هدف گردشگری شهرستان کلات  می باشد از مناطق بکر و زیبای خراسان رضوی می باشد که مقصد گردشگران بسیاری است .
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی تصریح کرد: « شهرستان کلات یکی از شهرستان های بسیار زیبای خراسان رضوی می باشد که دارای چشم اندازهای زیادی است و این آبشار نیز یکی از این موهبتهای طبیعی است  که همیشه مورد توجه اهالی بومی و گردشگران در همه فصول سال می باشد.
مکرمی‌فر افزود: « دره و آبشار بابا رمضان بر روی رسوبات دوره مزوزوئیک (کرتاسه) شکل گرفته که که کل سایت جزیی از تشکیلات رسوبی کپه داغ شمال شرق ایران می باشد. »
هم چنین مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی گفت: « روستای بابارمضان در شمال غرب شهرستان کلات و در دامنه ارتفاعات هزارمسجد واقع شده‌است. کوه‌ های سر به فلک کشیده هزار مسجد سر منشا بسیاری از چشمه سارها و رودخانه ها در منطقه کلات از جمله رودخانه پر آب و دائمی لاین نو (بابا رمضان) می باشد. بعد از ورود به روستای بابا رمضان از جنوب غرب روستا (جنب مسجد جامع) تعیین مسیر نموده و در این مسیر شاهد  مقبره امزاده روستا هستیم که در مناسبت ها پذیرای زائرانی از مناطق اطراف است. مسیر پیمایش برای رسیدن به آبشار در دره ای سرسبز با دیواره های بلند انجام می شود. وجود درختان بلند در حاشیه رودخانه پرآب بابا رمضان مسیر پیمایش را زیباتر کرده است. در ابتدای مسیر درختان قدیمی گردو و چنار را می بینیم که بر اثر وقوع سیل، تنه های آنها بوسیله گل و لای و شاخ و برگ درختان پوشانده شده است. در طی مسیر شاهد تخته سنگهای گاها بزرگی هستیم که ارمغان سیل بوده و مسیر دسترسی به آبشار را در قسمتهایی صعب العبور می کنند.
محمود طغرایی افزود:برای رسیدن به آبشار ادامه مسیر گاهی از داخل رودخانه خروشان و سرد و گاهی از روی صخره های سنگی انجام می پذیرد. بعد از طی مسافت حدود 5 کیلومتر در طبیعت زیبای دره و رودخانه بابا رمضان و در انتهای دره به آبشار می رسیم. آبشار با ارتفاع حدود 10 متر و با صدای عظیمی که در داخل دره بر اثر ریزش شدید آب ایجاد می شود خستگی راه را از تن گردشگران به در می کند»

منبع:   تعداد بازدید : 43 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051