اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 ساعت 11:51

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی: هویت تاریخی فرهنگی مشهد احیا می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: اقداماتی در راستای احیای تاریخ، فرهنگ، مفاخر و هویت مشهد برداشته می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر در نشست با میهمانان خارجی همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم که با حضور شهردار مشهد، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: امیدوارم اقداماتی که در راستای احیای هویت تاریخی فرهنگی مشهد و باز آفرینی عناصرتاریخی ارزشمند شهر در حال انجام است تداوم یابد.
 
وی افزود: منطقه تاریخی توس در حال شکوفا شدن است و با اقداماتی که در حال انجام است امیدواریم که توس دوباره شکوه خود را به دست آورد.
 
مکرمی فر با قدردانی از حمایت های شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد که در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری قدم جلو گذاشته و در بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی ، مرمت عمارت چهار برج، بازار فرش مشهد و... مشارکت و همکاری والایی داشته است.
 
وی هم چنین با اشاره به حضور میهمانان خارجی در شاهنامه پژوهان در همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم گفت: از میهمانان خارجی که دعوت ما و شهرداری را پذیرفتند و در این جلسه حضور پیدا کردند، تشکر می کنم.
 
شکل گیری اراده ای حول شاهنامه و توس
 
هم چنین حجت ا... ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در این نشست  گفت: اراده ای حول شاهنامه و توس در مشهد شکل گرفته و  همه مسئولان، به نام فردوسی همدل تلاش می کنند، که این جای خوشوقتی است.
وی ادامه داد: ازنامگذاری همایش شاهنامه درگذرگاه جاده ابریشم بسیار خرسندم چون جاده ابریشم در یونسکو جایگاه بالایی دارد و بخشی هم به نام جاده ابریشم تاسیس شده و البته نگاه به جاده ابریشم اقتصادی است و این جاده را اقتصادی معرفی می کنند در حالی که جاده ابریشم، جاده فکر، اندیشه، عرفان و فرهنگ است.
 
ایوبی با اشاره به نقش شاهنامه در توسعه و تبلور هنر اظهار کرد: مردم و هنرمندان وظیفه خود را انجام داده اند، و اکنون از متولیان شهرمشهد انتظار است که برای توس و شاهنامه هزینه کنند.
 
وی ادامه داد: ما نیز تلاش می کنیم در کنار شما باشیم تا مشهد همانند گذشته مهد زبان و ادبیات فارسی باشد.
 
شاهنامه هویت سیاسی و اجتماعی و روایتگر زندگی ایرانیان است
 
هم چنین محمد رضا کلائی، شهردار مشهد در این نشست گفت: فردوسی در شاهنامه نشان داد، چگونه باید برای آبادی ایران تلاش کرد.
 
وی با بیان این که شاهنامه هویت سیاسی و اجتماعی و روایتگر زندگی ایرانیان است، اظهارکرد: فردوسی نشان می‌دهد که ایران به دست مردان مرد ساخته می‌شود و این پیام را می دهد که باید برای آبادی ایران دائم در تلاش باشیم، اگر شاهنامه جای خود را در جامعه باز کند چنین پیام‌هایی مورد توجه قرار خواهد گرفت و هر روز شاهد ایرانی آبادتر خواهیم بود.
کلائی تصریح کرد: همکاری و تلاش مدیرکل میراث فرهنگی و یونسکو در برگزاری همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم قابل تقدیر است.
 
هم چنین در این نشست احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: امیدواریم این همایش بتواند برای شرکت کنندگان مفید و موثر باشد و شرکت کنندگان و مسئولان از علم میهمانان در زمینه شاهنامه بهره مند شوند.
 
هم چنین مهدی زارعی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد از برگزاری همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم و حضور میهمانان خارجی از 15 کشور در این همایش ابراز خرسندی کرد.

منبع:   تعداد بازدید : 123 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051