اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 13 شهریور 1398 ساعت 10:18

برگزاری مراسم علم بندان در روستای حصار تربت حیدریه

اهالی روستای گردشگری حصار در بخش بایگ تربت حیدریه به رسم پیشینیان خود مراسمی را تحت عنوان علم بندان برگزار و آئین های عزاداری بر سید الشهدا امام حسین (ع) را آغاز می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگیف صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی علی محمدی مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه در این باره گفت: مراسم علم بندان که در این روستا سابقه ای 300 ساله دارد هرسال در محل حسینیه قدیمی برگزار می شود.
وی ادامه داد: این حسینیه قدیمی ترین مکان مذهبی روستای حصار هست و تاریخ تاسیس آن برابر است با تشکیل روستا که بیش از 300 سال قدمت دارد.
محمدی تصریح کرد: حسینیه حصار از قدیم  در مرکز روستا واقع بوده و همه مراسم های مذهبی از جمله مراسم علم بندان، تشکیل دستج های سینه زنی و زنجیرزنی، تعزیه خوانی و دیگر مراسم های مذهبی در این مکان برگزار می شده است.
 وی افزود: اهالی حصار هرساله اول محرم، مراسم علم بندان را با شکوه خاصی برگزار می کنند، بدین صورت که ابتدا چوب بلند چناری را که ارتفاع ان به 15 الی 20 متر می رسد برای علم در نظر می گیرند، در روز مراسم مردم در محل حسینیه جمع میشوند و با خواندن اشعار حماسی متناسب با محرم وعاشورا شروع ماه محرم را به اطلاع می رسانند.
محمدی گفت: در این میان عده ای ازخانم ها با دوختن پارچه سیاه، علم را سیاه پوش می کنند، سپس علامت فلزی را در بالای علم قرار داده و با تعدادی روسری مشکی و سبز ان را می بندند. پس از آماده شدن علم، مردان حاضر در محل انتهای علم را در درون چاله ای عمیق که از قبل حفر شده قرار داده و آن را توسط چند طناب حرکت داده و با ذکر صلوات در درون چاله قرار می دهند و اطراف آنرا با سنگ محکم می کنند.
وی افزود: سپس مردان دور علم حلقه زده و در حالی که با یک دست همدیگر را گرفته با دست دیگر سینه میزنند و ندای حسن، حسین، حیدرعلی، سر میدهند. پس از ختم مراسم از کلیه حاضران با غذایی که آماده شده و عمدتا حلیم است پذیرائی می شوند.
محمدی یادآورشد: مردم این روستای با فرهنگ با علم بندان به استقبال مراسمهای دهه اول محرم رفته که پایان آن نیز مراسم منحصر به فرد دیگری به نام دسته بنی اسد که در آن بصورت نمادین به دفن شهدای کربلا می پردازند.
قابل ذکر است که در دهه اول محرم بویژه روزهای تاسوعا و عاشورا بیشتر حصاری های سراسر کشور برای برگزاری مراسم عزاداری بر شهدای کربلا به روستا می آیند به طوری که در این روزها جمعیت روستا به بیش از 5 برابر افزایش می یابد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 226 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051