اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 11 شهریور 1398 ساعت 10:38

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی: موزه شهر کاشمر تا پایان امسال راه‎اندازی می‎شود/ 70 درصد شهرهای استان دارای موزه هستند

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان‌رضوی گفت: تلاش می‎کنیم تا پایان سال موزه کاشمر با موضوع شهر به بهره‌برداری برسد.

به گزارش روابط عمویم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی‌فر در حاشیه بازدید از وضعیت موزه در دست احداث کاشمر  با بیان این مطلب افزود: اکنون در سطح استان خراسان‌رضوی 12 فضای تاریخی داریم که کاربری موزه‎ای داده شده و شهر کاشمر از آن جمله است.
 
وی ادامه داد: موزه شهر کاشمر، خانه موزه شهید مطهری، موزه موسیقی تربت‌جام، موزه نسخ خطی تایباد، خانه موزه قرایی در رشتخوار، موزه آسبادها نشتیفان خواف، موزه باستان‌شناسی خلیل‎آباد و مردم‌شناسی بردسکن، موزه مازاری تربت‌حیدریه ، موزه تخصصی ابریشم بایگ، موزه آب گناباد و موزه شهر بجستان از جمله موزه‎های استان خراسان‌رضوی هستند.
 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان‌رضوی اظهار کرد: به طور خاص در کاشمر به منظور ایجاد موزه، بنا قبلا از محل اعتبارات موزه‎ها تملک شده و اکنون در مرحله طراحی و خرید وسایل قرار دارد.
 
وی بیان کرد: زیرساخت‌های موزه کاشمر انجام شده و کارهای طراحی آن مراحل نهایی را طی می‌کند که پس از این مرحله ساخت ویترین، دکور و تهیه وسایل مورد نیاز صورت می‎گیرد.
 
مکرمی‎فر گفت: در هر شهرستانی از جمله کاشمر بیشتر به موضوعات و مشاغل سنتی، سرو کاشمر، فرش کاشمر و سایر مشاغل سنتی، همچنین نسخ خطی توجه می‎شود و از همه ظرفیت‌ها برای غنی‌سازی موزه استفاده خواهیم کرد.
 
وی افزود: پیش روی موزه کاشمر هیچ مشکلی نیست و تلاش می‌شود پس از جمع‌آوری آثار و تکمیل موزه راه‎اندازی گردد، موزه کاشمر موزه شهر است که به تمامی موضوعات شهر شامل مردم‌شناسی، مشاغل سنتی و ... خواهد پرداخت در واقع تلاش شده کار وزین و علمی باشد که مشکلی به وجود نیاید.
 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان‌رضوی با بیان اینکه تلاش می‎کنیم تا پایان سال موزه کاشمر به بهره‌برداری برسد، ادامه داد: خوشبختانه در استان خراسان‌رضوی از نظر موزه وضعیت خوبی داریم.
 
فعالیت 81 موزه در استان 
 
وی از فعال بودن 81 موزه در استان خراسان‌رضوی خبر داد که اکثر آن‌ها زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری، آستان قدس رضوی، اداره کل محیط زیست، آموزش و پرورش و ... اداره می‌شوند.
 
او گفت: اکنون در کشور 700 موزه فعال داریم که با توجه به 81 موزه در استان آمار بالای ده درصد را شامل می‎شود و این موجب شده بعد از استان تهران، خراسان‌رضوی دارای بیشترین موزه باشیم.
 
مکرمی‎فر عنوان کرد: نگاه به سمت و سوی تخصصی شدن موزه‌ها بوده و محتوا برای ما بسیار مهم است، در حال حاضر شهرهایی مانند نیشابور دارای 8 موزه، گناباد 5 موزه و سبزوار 4 موزه هستند.
 
وی افزود: بالغ بر 70 درصد شهرهای استان خراسان‌رضوی دارای موزه هستند، مگر شهرهای تازه تاسیس که برای همان‌ها نیز تلاش می‎کنیم تا در هر شهر حدقل یک موزه وجود داشته باشد.
 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان‌رضوی ادامه داد: آثار موزه‌ای تعریف خاص خود را دارد، آنچه در سمساری‌ها مشاهده می‌شود بیشتر آثار معاصر و اشیای فرهنگی با ارزش هستند و اشیای زیرخاکی نیستند.
 
وی با تاکید بر اینکه در صورت فروش اشیای زیرخاکی در سمساری‎ها برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت، افزود: به هر مجموعه‌داری که علاقه‌مند باشد مجوز بهره‌برداری داده می‎شود. هر مجموعه‌دار آثار خود را می‎تواند در سامانه سراسری نگهداری اموال منقول تاریخی و موزه‌ای به ثبت برساند که در این صورت اموال متعلق به آن شخص بوده و از کشور خارج نمی‌شود.
 
وی همچنین از پرداخت تسهیلات برای ایجاد موزه شخصی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فعالیت آن‌ها براساس قوانین خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری کار 12 موزه در حال پیگیری است.
 
 
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 74 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
نکوداشت استاد قصابان - هنرمند پیشکسوت سوزن دوزی
بازدید استاندار از سیزدهمین نمایشگاه گردشگری تهران
سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و ‌سی و‌سومین نمایشگاه صنایع دستی تهران
مرمت خانه منسوب به فردوسی
افتتاح دهمین اقامتگاه بومگردی در شهرستان نیشابور
تجدید میثاق مدیران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با آرمان های شهدا
سفر مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی به تربت حیدریه و زاوه
نمایشگاه هفته پژوهش
همایش ملی اکوتوریسم ، فرهنگ و توسعه گردشگری
بازدید استاندار خراسان رضوی از موزه خراسان بزرگ
سفر سفرای ایران در 28 کشور جهان به خراسان رضوی
جلسه مشترک ستاد اربعین و دهه پایانی صفر استان
بازدید وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی از برج و باروی توس
بهره برداری از فاز ۲ و آغاز فاز ۳ ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی با حضور وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی
همایش سرمایه گذاری گردشگری شرق کشور
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051