اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 15 اسفند 1397 ساعت 13:31

فرماندارشهرستان اعلام کرد: جشن‌های نوروزگاه‌ بهترین فرصت برای معرفی توانمندی‌های کاشمر است

فرماندار کاشمر گفت: جشن‌های نوروزگاه به عنوان بهترین فرصت برای معرفی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های منطقه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی محمدعلی نبی‌پور در دومین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان کاشمر عنوان کرد: از مهم‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر برای معرفی شهرستان‌ها در ایام نوروز استفاده شده زنده کردن آیین کهن کشور همراه با معرفی مناطق و مراکز جمعیتی به نام نوروزگاه بوده است.
 
وی افزود: نوروزگاه صرفا برای برگزاری برنامه‌ها و اجرای گروه‌های موسیقی نیست بلکه نوروزگاه در کنار اجرای برنامه‌هایی که موجب ایجاد نشاط می‌شود به معرفی توانمندی‌ها نیز می‌پردازد.
 
فرماندار کاشمر اظهار کرد: نوروزگاه باید با بهره‌گیری از بازی‌های بومی محلی و معرفی غذاهای سنتی، شاهنامه خوانی و برگزاری مراسم سنتی با الگوبرداری از آیین سنتی منطقه برگزار گردد. در ایام تعطیلات نوروز ضمن این که باید فرهنگ اصیل منطقه برای مسافران تبیین و تشریح شود در کنار آن منطقه نیز معرفی گردد.
 
 
وی با بیان این که نوروزگاه‌ها بهترین فرصت برای معرفی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های منطقه است، افزود: دراجرای برنامه‌های نورزی حضور و مشارکت مردم موجب همدلی و اجرای برنامه‌های فاخر در سطح شهرستان خواهد شد.
 
 
نبی‌پور عنوان کرد: اجرای برنامه‌ها در روستاها موجب رقابت سالم و افزایش سطح کیفی برنامه‌ها می شود از سویی اجرای برنامه نوروزگاه در اطراف اماکن تاریخی برای شناساندن منطقه و اماکن تاریخی و زیارتی با حفظ شئون این اماکن موثر است. 
 
 
وی در ادامه به نظارت‌های مستمر در ایام نوروز تاکید کرد و افزود: میوه شب عید به شهرستان منتقل شده و پیگیر هستیم تا علاوه بر این، سهمیه‌ای بیشتر به شهرستان تخصیص پیدا کند تا شهروندان برای تامین میوه شب عید با مشکل مواجه نشوند.
 
فرماندارکاشمر با بیان این که تجمیع اقلام تبلیغاتی در قالب یک کتابچه برای مسافران در نوروز 98 کاری ارزنده است، بیان کرد: این کتابچه باید به گو نه‌ای طراحی گردد تا حاوی همه اطلاعات و مشخصات مناطق گردشگری و زیارتی مورد نیاز مسافران باشد و به عنوان یک سند در خصوص معرفی شهرستان مورد استفاده مسافران و زائران قرار گیرد. 
 
در این جلسه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گفت: با توجه به این که امسال به جشن‌های نوروزگاه نگاه ملی وجود دارد  بر اساس سیاست‌گذاری‌های انجام شده در حوزه نشاط و شادابی باید قدم برداریم.
 
رضا یوسفی افزود: براساس آن چه از سوی استان اعلام شده امسال هر شهر روز خاصی را برای برگزاری جشن نوروزگاه اعلام می‌کند که این جشن در مکانی مناسب برگزار خواهد شد.
 
در ادامه بخشدار مرکزی کاشمر گفت: 12 المان نوروزی در روستاها نصب شده و کلیه جداول رنگ آمیزی و پاکسازی روستاها در دست انجام است.
 
سعید چیتی عنوان کرد: بازی‌های بومی محلی و جشن‌های نوروز برای ایجاد فضای بانشاط در 12 روستا انجام می‌شود.
 
در ادامه مدیر مرکز بهداشت کاشمر افزود: در ایام نوروز به جز مراکز شهری که فعال هستند، مراکز روستایی فروتقه، کسرینه و تربقان در همه ایام تعطیل و غیر تعطیلات به جز جمعه‌ها و مراکز فرگ، قلعه بالا، مغان و قوژد در یک نیمه از تعطیلات یکدیگر  را پوشش خواهند داد.
 
مجتبی قائمی اظهار کرد: سال گذشته در ایام تعطیلات با مشکل دندان پزشک مواجه بودیم امسال نیز کشیک گذاشته شده و هر روز به جز جمعه‌ها از صبح تا ظهر در مرکز عصمتیه خدمات ارائه می‌دهند. همچنین در این مرکز برای مادران باردار و انجام واکسیناسیون اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.
 
در ادامه مسئول اداره فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری کاشمر گفت: از دو ماه قبل پیشنهادات المان‌های نوروزی و برنامه‌های فرهنگی ایام نوروز به شورای شهر ارائه شده اما هنوز در خصوص المانه‌ای نوروزی تصمیم‌گیری نشده است.
 
مهدی هاشمی اظهار کرد: برنامه‌ها در شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسیده اما شورای شهر  با اجرای برخی از آن‌ها مخالفت کرده است. اکنون به صورت جزئی رنگ آمیزی 140 هزار جدول و سطح شهر را در برنامه داریم.
 
 
وی بیان کرد: امسال در ابتدای بلوار سید مرتضی ایستگاه استقبال از بهار را خواهیم داشت و حدود دو هزار متر نقاشی دیواری در دست انجام است. به‌سازی المان‌های سال‌های گذشته و اجرای دیوارنگاره‌های جدید در سطح شهر با همکاری هنرستان‌های این شهر را داریم.
 
هاشمی گفت: 35 هنرمند برای اجرای کارناوال استقبال از بهار اعلام آمادگی کرده‌اند اما منتظر صدور مجوزهای لازم هستیم. اگر شورای شهر موافقت کند 5 المان نوروزی جدید به المان‌های قبلی اضافه خواهد شد همچنین تا چند روز آینده از  اپلیکیشن سفر به کاشمر رونمایی می‌شود.
 

منبع: ایسنا  تعداد بازدید : 68 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051