اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 9:41

کشف 2 گورستان دوره ساسانی در سبزوار

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دوارزن گفت: دو گورستان مربوط به اواخر حکومت اشکانیان و عصر ساسانیان در منطقه ششتمد از توابع شهرستان سبزوار کشف شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگیف صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی محمد عبد اله زاده ثانی با بیان این مطلب افزود: قدمت گورستانهای کشف شده حدود هزار و 800 تا دو هزار سال قبل است و مربوط به زمانی است که مردم منطقه به آئین زرتشتی اعتقاد داشته اند.
وی ادامه داد: با وجود ˈآتشکده آذر برزین مهرˈ در شهرستان داورزن به عنوان یکی از سه آتشکده بزرگ ایران و رواج آئین زرتشت در گذشته این سامان، کشف این گورستانها در محدوده شهرستان سبزوار دور از انتظار نیست.
این باستان شناس میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: درآئین زرتشتی خاک، عنصری مقدس به شمار می آید لذا در گذشته زرتشتیان بدنهای مردگان خود را در محلهایی به نام 'برج خاموشان' می گذاشتند تا گوشت آنها از بین برود یا لاشخورها و پرندگان گوشت اجساد را بخورند و پس از بین رفتن گوشت اجساد، استخوانها را به استخوان‌ دانها منتقل می‌کردند تا از آلوده شدن عنصر خاک جلوگیری شود.
عبد اله زاده ثانی افزود: مشاهده شیوه های ‌تدفینی ‌به‌ روش استخوان دان یکی دیگر از نشانه های رواج ‌باورهای ‌زرتشتی ‌در منطقه ششتمد سبزوار است. 
وی ادامه داد: دو صخره مرجانی از نوع فسیل شده هم در بخش ششتمد سبزوار شناسایی شده است که قدمت آنها حدود دوران سوم زمین شناسی اعلام شده است.
شهرستان سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد از شهرهای تاریخی و بزرگ خراسان رضوی است که با 950 اثر تاریخی و فرهنگی ظرفیت قابل توجه درعرصه گردشگری دارد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 55 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051