اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 25 خرداد 1398 ساعت 13:14

رونمایی از مستند سپید پایتخت ایران باموضوع معرفی ابریشم روستای ملی بسک تربت حیدریه

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه از رونمایی مستند سپید پایتخت ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی علی محمدی امروز شنبه ۲۵ خردادماه ضمن بیان مطلب فوق خاطرنشان کرد:  همزمان با اختتامیه جشنواره ملی فرهنگی و هنری سرخ و سفید مراسم رونمایی از نخستین مستند علمی در حوزه صنایع دستی یعنی ابریشم کشی منطقه بایگ  با حضور نماینده مجلس،  معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، رئیس مرکز ملی فرش ایران،امام جمعه شهر بایگ ، معاونین صنایع دستی و گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و  جمعی از مسئولین و گردشگران در شهر بایگ برگزار شد.
او افزود : محتوای مستند «سپید پایتخت ایران» توجه ویژه به صنعت ابریشم کشی در بخش بایگ است و با حمایت و سفارش معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی  و توسط بخش خصوصی تهیه شده است. 
محمدی تصریح کرد: روستای بسک تربت حیدریه به‌عنوان تنها روستای کشور که در تولید ابریشم با وجود حدود 100 کارگاه فعال ابریشم کشی ، مطرح است و در محتوای این مستند بیشتر سعی شده تا ابعاد مختلف زندگی مردم این روستا و فعالیت‌های حوزه تولید ابریشم معرفی شود.
گفتنی است: این مستند حاصل حدود 6 ماه تحقیق و پژوهش است که تلاش بر آن بوده تا در کنار به تصویر کشیدن مراحل تولید ابریشم در این روستا و معرفی این محصول به آداب و رسوم و فرهنگ، لهجه و گویش، بافت سنتی روستا و نوع پوشش مردم در این اقلیم برای آشنایی مخاطبان این مستند با زندگی مردم این خطه پرداخته شود.
هم چنین در متن تهیه شده برای این مستند سعی شده یک نگاه اجتماعی را به مردم این روستا داشته باشم و روح حاکم بر فضای زندگی در این روستا را از جمله سادگی و بی‌آلایشی در کنار طبیعت زیبا و منحصر به فرد با لوکیشن‌های جذاب و بکر را تهیه و منتقل‌کننده این‌گونه اطلاعات مفید به مخاطبان این اثر باشد.منبع:   تعداد بازدید : 97 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051