اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 12 تیر 1398 ساعت 10:0

درمراسم بازگشایی نمایشگاه نقاشی«کرنش به حافظ» مطرح شد: پیوند های فرهنگی عمیق تر از ارتباطات سیاسی است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: پیوند های فرهنگی عمیق تر از ارتباطات سیاسی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر در مراسم بازگشایی نمایشگاه نقاشی«کرنش به حافظ» آثار نقاش معاصر آلمانی «گونتر اوکر» که در موزه خراسان بزرگ برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: حافظ اقیانوسی از معرفت است که هر فردی به اندازه توان خودش از آن برداشت می کند. 
 
وی ادامه داد: دنیای امروز نیازمند اشعار حافظ است و همه ما گمشده ای داریم که می توانیم  در اشعار حافظ پیدا کنیم.
 
مکرمی فر با اشاره به محتوای اشعارحافظ اظهار کرد: دیوان حافظ امیدآفرین است و در هر شرایطی که قرار داشته باشیم، پناه بردن به اشعار حافظ به ما امید می دهد.
 
وی با اشاره به سابقه هنری و فعالیت های فرهنگی وهنری گونتراوکر نقاش آلمانی گفت: این هنرمند موجب پیوند فرهنگی بین دو کشور آلمان و جغرافیای فرهنگی ایران شده است.
 
وی ابراز امیدواری کرد: این گونه برنامه های فرهنگی و هنری در مشهد که شهری بین المللی تداوم داشته باشد و وجهه هنری این کلان شهرهم به دنیا نشان داده شود.
 
وی به تفال حافظ توسط شاه عباس و شهریار اشاره کرد و سخنان اش را با تفالی به دیوان حافظ به پایان برد.
 
هم چنین در این مراسم یکی از آثار نقاشی «گونتر اوکر» نقاش آلمانی معاصر به موزه هنرهای معاصر مشهد اهدا شد.
 
گفتنی است: نمایشگاه 42 اثر هنری این هنرمند آلمانی که با الهام از اشعار حافظ نقاشی شده، با حضور فرزند «گونتر اوکر» افتتاح شد تا 13 شهریور ماه سال جاری، همه روزه از ساعت 9 تا 19 پذیرای علاقه مندان است.
 
 این نمایشگاه با همکاری میراث فرهنگی خراسان رضوی، موزه خراسان بزرگ و اداره هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد برپا شده است. 
 
گونتر اوکر، متولد 1930 در آلمان است. از آن هنرمندانی که در طول حیاتش تحولات بزرگی را در عرصه هنر این کشور به چشم دیده و تجربه کرده است. عنوان بهترین نقاش آلمان نیز ضمیمه نام و کارنامه اوست. این هنرمند، در این نمایشگاه 42 اثر برگزیده خود را به نمایش گذاشته است.
 
روند شکل گیری آثار اوکر همواره متأثر از تجربیات زندگی اش بوده است. در آثار او زندگی و هنر چنان در هم تنیده اند که گویی هیچ کدام موجودیت مستقلی ندارند. یکی از ویژگی های این هنرمند، گرایش او به برگرفتن مفاهیم از حوزه های گوناگون فرهنگی و وارد کردن آن ها به جهان آثار خود است و این تمهید را به شیوه ای برای اندیشیدن درباره خود هنر تبدیل کرده است. آثار اوکر با این که در نگاه اول ساده می نمایند اما عمیقاً پیچیدگی های فکری دارند. وی علاقه ای شگرف به فرهنگ های جهان دارد و حاصل این علاقه سفرهای بسیار او به اقصی نقاط جهان است. سفرهایی که تجربه آن ها، جوهره بسیاری از آثارش را در بر گرفته اند. هنرمندی که آثارش باز نمود رنج آدمی است و جست وجوگری که در پی مرهمی برای فرهنگ بشری است. جست وجویی که از باختر تا خاور را در بر می گیرد.
ویژگی آثاربه نمایش گذاشته شده در مشهد
  مجموعه آثاری که از او در مشهد به نمایش درآمده، با استفاده از تکنیک‌های مختلف چاپ‌ شامل لیتوگرافی، سیلک اسکرین، حکاکی روی چوب و چاپ نقش برجسته خلق شده است.
مجموعه «کرنش به حافظ» آثاری را در برمی‌گیرد که اوکر با الهام از غزلیات حافظ و خاطرات اولین سفرش به ایران خلق کرده است.
 نمایش آثار هنرمندان ایرانی
این نمایشگاه به عنوان پل فرهنگی ایران و آلمان، از پنج شهر عبور و از هر شهر هم هنرمندی را با خود همراه کرده است؛ دوسلدورف، شیراز، تهران، اصفهان، کرمان و حالا مشهد. در طول این سفر دراز، مجسمه سازانی از تهران، شیراز، اصفهان و کرمان به احترام حافظ و اوکر مجسمه هایی را در کنار آثار هنرمند آلمانی به نمایش گذاشتند و حالا هنرمندی از مشهد نیز به این جریان هنری بین المللی پیوسته و اثری را از او در نمایشگاه کرنش به حافظ می بینیم.
«بابک منتظری» از مشهد به «علی محبوبی صوفیانی» از اصفهان، «مرتضی ترسلی» از شیراز، «شهریار رضائی» از کرمان و «محمدرضا یزدی» از تهران در این کاروان هنری پیوسته و تعدادی از آثارش را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است.
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 90 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051