اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 ساعت 10:36

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس اعلام کرد : فاز نخست مرمت و احیای عمارت چهار برج توس هم زمان با مراسم بزرگداشت فردوسی بهره برداری می شود

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس گفت: فاز نخست مرمت و احیای عمارت چهار برج توس هم زمان با مراسم سالروز بزرگداشت فردوسی بهره برداری می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی احسان زهره وندی با اعلام این خبر افزود: فاز اول مرمت و احیای عمارت چهاربرج توس معروف به خانه ارباب با مشارکت شهرداری مشهد با اعتبار حدود یک میلیارد تومان  به پایان می رسد.
 
وی با بیان این که این باغ بخشی از باغ بزرگ  چهاربرج به نام خانه اربابی بوده است، ادامه داد: عمارت «ارباب»  630 متر مربع مساحت و باغ آن نیز 5 هزار مترمساحت دارد.  
 
زهره وندی درباره قدمت این بنا اظهارکرد: بخشی ازبنا مربوط به اواخر دوره قاجار و بخشی از آن به دوره پهلوی اول مربوط می شود که در سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 
وی یادآورشد: تا کنون هیچ گونه توجهی به این اثر تاریخی نشده بود و در سال ۹۷ با بازدید تیم فنی پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی توس مورد توجه قرار گرفت  و با رایزنی و مشارکت شهرداری مشهد تصمیم به احیای این بنای تاریخی گرفته شد.
 
گفتنی است  عمارت چهار برج در مسیر آرامگاه فردوسی روستای چهاربرج،  شاهنامه 44 واقع شده است.

منبع:   تعداد بازدید : 50 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051