اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 25 اسفند 1397 ساعت 8:48

باخرز و جاذبه‌های بکر گردشگری

باخرز میان شهرستان‌های تربت‌جام، تایباد، خواف و زاوه قرار گرفته، شهرستانی که ره‌آورد آن طلای سرخ است؛ در باخرز آثار تاریخی و جاذبه‌های بکر طبیعی میزبان گردشگران نوروزی خواهند بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، سنگ مزارات باخزر، قلعه اسکندرآباد و شهر مالین ردپایی از تاریخ را برای بازدیدکنندگان تداعی می‌کند و طبیعت ارزنه چشم دوستداران طبیعت را می‌نوازد.
«شهر تاريخي مالين در تپه‌های مشرف بر شهر باخرز واقع در 50 کیلومتری شمال غربی تایباد قرار دارد و سنگ‌ها در سنگ مزارات باخزر به چهار نوع ستونی، سنگ لوح عمودی و افقی و الواح بی‌نام و نشان تقسیم شده و دارای تزئیناتی از جمله طرح‌های اسلیمی، ترنج و نقوش محرابی است. 
بنای قلعه اسکندرآباد در 5 کیلومتری سمت غربی شهر باخرز واقع است؛ سفال‌های پراکنده متعلق به دوره تاریخی و وجود قطعه سفال‌های دوره هشتم و نهم هجری موید اهمیت این مکان در قرون و سده‌های گذشته است.»
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری باخرز جاذبه‌های گردشگری این شهرستان را این‌گونه معرفی کرد: تنگل ژرف، چشمه زرد کردیان، دره ارزنه، روستاهای استای و ارخود، تنگل اشتین از جمله مناطق گردشگری در این شهرستان است که در ایام تعطیل مورد بازدید مسافران و گردشگران قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به آثار تاریخی مهم باخرز ادامه داد: مسجد جامع تاریخی استای، مسجد و آرامگاه شیخ عبدالله، پیر تاج‌دار، شهر تاریخی مالین، آسیاب آبی جیزآباد، قلعه تاریخی اسکندرآباد، مسجد جامع چارطاق و پیردرخت جوز روستای ارزنه بناهای تاریخی است که نظر گردشگران را به خود جلب کرده است.
وجود درختان چنار کهنسال و رودخانه‌ای که از انتهای این دره و از میان کوه‌ها جریان دارد و به پایین سرازیر می‌شود و پستی و بلندی‌های منطقه ارزنه آبشاری بسیار زیبا را ایجاد کرده که از ویژگی طبیعت ارزنه به شمار می‌رود.
 
علی ناطقی گفت: یکی از مشکلات اساسی در جذب گردشگر عدم معرفی منطقه به مسافران است، بیشتر افراد در شهرها و استان‌های همجوار باخرز را نمی‌شناسند و آشنایی با مناطق و جاذبه‌های آن ندارند.
 
وی عنوان کرد: صعب‌العبور بودن راه‌های دسترسی به مناطق گردشگری در ایام بهار یکی دیگر از مشکلات جذب گردشگر است، باران‌های فصلی راه را گل‌آلود کرده و مسافران برای تردد با مشکل مواجه می‌شوند. 
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری باخرز افزود: امسال در ایام نوروز بیش از 1500 مسافر از شهرها و استان‌های همجوار از مناطق گردشگری و آثار تاریخی این شهرستان بازدید کردند.
 
ناطقی گفت: نقش اصحاب رسانه در معرفی مناطق گردشگری بسیار مهم است و امیدواریم با تلاش همگانی مشکلات برای جذب گردشگران در سال آینده مرتفع شود و همچنین با معرفی مناطق از طریق رسانه‌ها سال 98 شاهد تردد بیشتر گردشگران در باخرز باشیم.
 

منبع:   تعداد بازدید : 36 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051