اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 10 مرداد 1398 ساعت 9:33

رونمایی و اهدای تصویری 100 ساله به خانه موزه قرائی رشتخوار

تصویری از زمان بهره برداری پل تاریخی سالار که بین تربت حیدریه و رشتخوار قرار دارد، طی مراسمی به میراث فرهنگی اهدا شد تا درخانه موزه قرائی رشتخوار به نمایش گذاشته شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی،  مرجان اکبری معاون میراث فرهنگی این اداره کل در این مراسم که درمجموعه گردشگری بابا قدرت در مشهد برگزار شد، گفت: خاندان قرائی از خاندان های خوشنام منطقه تربت حیدریه رشتخوار و زاوه هستند که در اقلیم و محدوده تربت حیدریه هموراه نقش مهمی داشته اند.
وی افزود: محمد کریم کاظمی قرائی که اهدا کننده تصویر زمان بهره برداری این پل است از مجموعه داران است که دست بافته های بلوچی را در قالب مچموعه ای نفیس جمع آوری کرده است.
وی با اشاره به تبدیل خانه قرائی به موزه رشتخوار اظهار کرد: تلاش می کنیم فرهنگ و تاریخ را در هر منطقه از کشور حفظ  کنیم. 
 هم چنین در این مراسم محمد کریم کاظمی قرائی اهدا کننده تصویر تاریخی از پل سالاردر زمان افتتاح اش، گفت: اگر چه خوانین در گذشته دارای شرایط خاصی بوده اند اما حاجی خان قرائی در کمال فروتنی و تواضع با مردم زندگی می کرده و در این تصویر نیز در کنار کارگران نشسته است.
وی هم چنین به تاریخچه حضور این خاندان در خراسان و نقش آن ها در تاریخ این استان اشاره کرد.
گفتنی است:   پل تاریخی سالار در 27 کیلومتری جاده تربت حیدریه- رشتخوار بر روی رودخانه سالار یا کال سالار احداث شده است و  حدود به 75 متر طول و 5/6 متر پهنا دارد، و دارای 7 دهانه به ارتفاع 7 متر است که ابعاد آنها از دهانه مرکزی به طرفین کاهش می یابد. این پل از معماری بسیار زیبا و متناسب برخوردار است، و در سال 1298 ه. ش به دستورکاظم خان قرائی، و اهتمام حسن سالار خان یاور، توسط آفرنده معمار آستان قدس رضوی ساخته شده است، مصالح استفاده شده در این پل سنگ، آجر( 6×20×35) و ملاط ساروج است. پل تاریخی سالاربه شماره 8285 در سال 1382 در فهرست ملی به ثبت رسیده است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 86 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051