اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 25 تیر 1398 ساعت 11:46

نشست توجیهی انجمن های میراث فرهنگی روستایی شهرستان کاشمر برگزار شد

نشست توجیهی انجمن های میراث فرهنگی روستایی شهرستان کاشمر با حضور مدیر انجمن های میراث فرهنگی اداره کل ، بخشدار ، مدیر میراث فرهنگی شهرستان ، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مهدی علیپور محمدیه در این نشست  با اشاره به نقش مهم انجمن های میراث فرهنگی  در حفظ و حراست از  ابنیه و آثار تاریخی و ترغیب و تشویق  و مشارکت مردم در حفظ و حراست ازآن گفت: با توجه به پراکندگی آثار استان و منابع محدود مالی و نیروی انسانی موجود، اداره کل نیازمند همراهی مردم  و سایر نهاد ها و دستگاه ها برای رسیدگی و نگهداری از آثارتاریخی است.
وی ادامه داد: همیاری و همکاری اهالی زحمتکش و دلسوز روستائیان مجاور آثار تاریخی و ابنیه می تواند در انجام مامورت های سازمانی به ما کمک کند.
علیپوراظهار کرد: تا خود مردم مشارکت و همراهی نداشته باشند، بسیاری از مشکلات ما رفع نخواهد شد.
وی با بیان این که در برخی کشورها هویت سازی می کنند، ادامه داد: متاسفانه ما هویت واقعی خود را به نحوی که شایسته است معرفی نکرده ایم . 
وی با بیان اینکه ما اول باید بدانیم که چه چیزهایی را دراختیار داریم و توجه به داشته هایمان داشته باشیم، گفت: دهیاران وشوراهای روستایی و نخبگان و جوانان روستایی باید مواظب داشته های خود باشند و هنگامی که گزارشی در خصوص تخریب ، حفاری و صدمه به آثار تاریخی دریافت می شود واقعا به این فکر کنیم که چرا باید اجازه بدهیم که داشته های مان به این نحو آسیب ببیند و ما در برابر آن سکوت کنیم . 
علیپور به ظرفیت انجمن های میراث فرهنگی روستائی اشاره کرد و افزود: ما آداب و رسوم و پیشینه هایی داریم که هرکدام از این آداب و رسوم  و پیشینه ها می توانند به جاذبه های گردشگری تبدیل شوند، انجمن های میراث فرهنگی روستایی باید آن را احیا کنند.
وی تصریح کرد: انجمن های میراث فرهنگی روستایی باید تلاش کنند تا دانشجویان روستاها را جذب کنند و درفضای مجازی به صورت پررنگ و تاثیر گذار به فعالیت بپردازند و درجهت تحکیم پایه های هویتی خود اقدام کنند چرا که داشته های ما بسیار ارزشمنداست و فقط نیازمند کمی توجه است که توسط همین انجمن های میراث فرهنگی روستایی و شهری باید این توجه شکل بگیرد. 
هم چنین رضا یوسفی مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشمربا اشاره به ضرورت و اهمیت انجمن های میراث فرهنگی و بهره گیری از ظرفیت شکل گرفته در حوزه های مختلف شهرستان ، بخش و به ویژه روستایی افزود: 61 روستا در دو بخش مرکزی و کوهسرخ شهرستان وجود دارد که 41 روستای آن،  یعنی روستاهای دارای اثر تاریخی یا ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی، واجد شرایط تشکیل انجمن هستند.
وی ادامه داد: تاکنون در 20 روستای کاشمر، انجمن میراث فرهنگی شکل گرفته و با برنامه ریزی صورت گرفته تا یک ماه آینده در 21 روستای باقی مانده نیز انجمن های میراث فرهنگی تشکیل و راه اندازی خواهد شد .
 

منبع:   تعداد بازدید : 120 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051