اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 3 مرداد 1398 ساعت 14:23

سرپرست معاونت گردشگری خراسان رضوی: جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی تنها مرجع قانونی هتل داران استان است

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه جامعه حرفه ای هتلداران تنها مرجع قانونی هتل داران استان است گفت: جامعه حرفه ای جایگزین اتحادیه هتل داران استان شده و دخالت اتحادیه هتل داران استان به هیچ شکل و در هیچ زمینه ای وجاهت قانونی ندارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، یوسف بیدخوری با بیان این مطلب افزود: طبق قانون برنامه ششم توسعه کلیه تاسیسات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی مستثنی هستند بنابراین واحدهای اقامتی و تشکل های مربوط به آنان زیر مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشند.
وی اظهار داشت: فعالیت هتل ها و موسسات گردشگری زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و با توجه به قوانین و ضوابط موجود، دیگر بخش ها از جمله اتحادیه هتل داران حق هیچگونه دخالتی در فعالیت تاسیسات گردشگری را ندارند.
وی گفت: تاسیسات گردشگری نیازی به اخذ مجوز و پروانه کسب از هیچ اتحادیه‌ای ندارند و پروانه بهره برداری این مراکز را سازمان میراث فرهنگی صادر می‌کند.
بیدخوری افزود: همچنین صدور مجوز نرخ‌گذاری، درجه‌بندی و نظارت بر تاسیسات گردشگری بر عهده سازمان میراث فرهنگی است.
وی درباره تشکیل جامعه حرفه ای هتلداران در خراسان رضوی اظهار داشت: تنها نماینده قانونی هتل های استان خراسان رضوی از نظر سازمان میراث فرهنگی جامعه حرفه ای هتل داران است که چندی قبل انتخابات آن برگزار شد و دارای پروانه بهره برداری از اداره کل میراث فرهنگی است.
وی با اشاره به ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور گفت: در حال حاضر تمام فرآیندهای مربوط به نظارت برهتل ها صدور پروانه بهره برداری، صدور نرخ نامه و امثال آن از سوی اداره کل میراث فرهنگی انجام می شود که به زودی پس از هماهنگی های لازم با معاونت گردشگری کشور به جامعه حرفه ای هتل داران واگذار خواهد شد.
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: در حال حاضر اتحادیه هتل داران استان در موارد ذکر شده دخالتی ندارد و نیازی به اخذ پروانه کسب جداگانه از اتحادیه هتل داران نیست.
بیدخوری اظهار داشت: برابر قانون برنامه ششم توسعه کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی را تشکیل داده و بخشی از وظایف نظارتی این سازمان به جامعه حرفه ای هتل داران واگذار خواهد شد و اتحادیه هتل داران خراسان رضوی که به استناد قانون نظام صنفی تشکیل شده، نمی تواند در حوزه هتل ها کارکردی داشته باشد.
وی ابراز امیدواری کرد با توجه به شروع فعالیت جامعه حرفه ای هتل داران بتوان قدم های اساسی در جهت انسجام بخشی هر چه بهتر حوزه گردشگری و پیشبرد اهداف این حوزه در استان برداشت.
وی هم چنین با اشاره به صحبت های یکی از مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی مبنی بر این که« هم اکنون این موضوع در کمیسیون مربوطه در هیات دولت در دست بررسی است تا مصادیق تاسیسات گردشگری به صورت مشخص به وزارت صمت اعلام شود»، گفت: مصادیق تاسیسات گردشگری در بند ج ماده یک آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری مصوب ۱۳۹۴ مشخص و توسط معاون اول رئیس جمهور به وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی ، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده است.
بیدخوری درپاسخ به اظهار نظر این مسئول مبنی براین که« فعالیت اتحادیه هتلداران بر اساس قانون نظام صنفی است و توقف فعالیت آن هم باید بر اساس همین قانون باشد»، نیز اظهار کرد: در قانون برنامه ششم توسعه توقف قانون نظام صنفی را اعلام نکرده بلکه نظارت های قانونی نظام صنفی را به تشکیل های حرفه ای واگذار کرده است و نظارت بر تشکیلات هتل داران که همان جامعه حرفه ای هتل داران است از وزارت خانه صمت به سازمان میراث فرهنگی واگذار شده است.
وی یادآورشد: وقتی اعضای اتحادیه هتل داران از عضویت در این اتحادیه انصراف داده و می دهند و دیگر این اتحادیه عضونداشته باشد، در عمل هم وجود این اتحادیه بی معنی است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 62 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051