اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 12 مرداد 1398 ساعت 11:8

در نامه ای از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور: محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی مصلی طرق به استاندار خراسان رضوی ابلاغ شد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نامه‌ای به استاندار خراسان رضوی، نقشه محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری اثر فرهنگی‌تاریخی مصلی (طرق) را ابلاغ کرد.

به‌گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در نامه علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خطاب به علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی، آمده است: «در اجرای بند 12 از ماده 3 "قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور" مصوب 1367 و مواد مربوطه از "قانون راجع‌به حفظ آثار ملی" مصوب سال 1309 و نظام‌نامه اجرایی آن، نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مربوط به اثر ملی فرهنگی‌تاریخی "مصلی  طرق " مربوط به آثار ملی فرهنگی‌تاریخی واقع در شهر مشهد،  که به شماره 338 مورخ 1318/11/20  در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده است، ابلاغ می‌شود.
محدوده حریم آثار مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر، برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی «تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده» جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی‌ربط در استان، ابلاغ و از نتیجه این سازمان را مطلع نمایند.»
این بنای قدیمی که اکنون در حاشیه روستای طرق و در 14 کیلومتری شرق مشهد قرار دارد، باقی مانده ساختمان مصلایی است که در سال 837 هجری قمری در کنار دیگر بناها احداث شده و محل برگزاری اجتماعات مذهبی بوده است. این محل در سفرهای کاروانی قدیم، منزل و مکان توقف موقت به شمار می آمد و به همین دلیل چندین کاروانسرا و رباط به وسیله صفویان در آن ایجاد شده بود که در سفرنامه ها به آن ها اشاره شده است .این مصلی شامل یک تالار که بر روی آن گنبدی قرار داشته و یک ایوان مرتفع و محراب بوده است. در نزدیکی طرق، تپه ای به نام نادری با حدود 350 متر ارتفاع وجود دارد که بقایای سفال، کوزه شکسته و خشت های خام در آن دیده شده است و حکایت از قدمت این منطقه تاریخی دارد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 80 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051