اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 17 مرداد 1398 ساعت 9:1

جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی : داورزن؛ سرزمین آبشار و کویر

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن گفت: شهرستان داورزن به لحاظ صنایع دستی و گردشگری 250 اثر شناسایی شده دارد که 68 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده و شامل میراث فرهنگی و میراث معنوی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد عبدا.. زاده درباره میراث معنوی شهرستان داورزن اظهار کرد: یکی از میراث معنوی این شهرستان، مراسم سنگ زنی در روستای صدخرو که در فهرست میراث معنوی ثبت شده است و دو اثر معنوی دیگر، برای ثبت در استان مصوب شده که قرار است برای ثبت نهایی به تهران ‌رود.
وی ادامه داد: میراث فرهنگی شهرستان داورزن شامل آتشکده، کاروان‌سرا، حمام، مساجد، مدارس، برج و بارو، بافت‌های تاریخی و... بوده که از این موارد 68 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن تصریح کرد: سوغات داورزن چهار مورد است که می‌توان زیره، خاکشیر، فلفل قرمز ویژه و کنجد را نام برد.
عبدا... زاده افزود: تولید اول کشور در زمینه تولید و بسته بندی فلفل را دارا هستیم و همچنین تولید انبوه کنجد را در روستای صدخرو داریم و فرآورده‌هایی نظیرحلوای کنجدی، حلوا ارده و ارده کنجد تولید می‌شود.
وی اضافه کرد: در روستای بروغن، کاشت، داشت و برداشت زیره صورت می‎گیرد و نیز در روستای کلاته مزینان بیشترین خاکشیر تولید می‌شود.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن درباره میزان استقبال از سوغات شهرستان داورزن اظهار کرد: این محصولات در فروشگاه‌هایی که در مسیر راه قرار دارند به فروش می‌رسند و فروش آن خوب برآورد شده است.
عبدا... زاده در این باره ادامه داد: سوغات شهرستان داورزن به شهرهایی مانند مشهد، تهران، اصفهان و... صادر می‌شود. لازم به ذکر است که سوغات این شهرستان در حوزه کشاورزی و در بحث کاشت، داشت و برداشت آن، در سطح 25 روستا برای مردم شهرستان داورزن اشتغال‌زایی دارد.
وی در این خصوص ادامه داد: شهرستان داورزن یک نقطه شهری با 38 روستا است که در روستاهای کوهستانی آن بیشتر فلفل کاشت می‌شود و در روستاهای دشت و میان دشت؛ زیره، خاکشیر و کنجد کاشت می‌شود.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن تصریح کرد: این محصولات بعد از برداشت، خرمن کوبی، پاک شدن و... به مراکز فروش مانند سبزوار، مشهد و شهرهایی خارج از استان مانند اصفهان، تهران و... وارد می‌شوند که تنها فلفل در خود شهرستان بسته بندی می‌شود و دیگر محصولات به صورت کلی وارد شهرهای دیگر می‌شود.
عبدا... زاده با اشاره به این‌که مشکل خاصی در زمینه میراث فرهنگی نداریم، عنوان کرد: بناها عمر خود را دارند، مرمت آن صورت می‌پذیرد و روال طبیعی خود را طی می‌کنند؛  فقط در بهار بحث سیل است که سال پیش به مناطقی در شهرستان آسیب‌هایی زده بود.
وی در خصوص حفاری‌های غیر مجاز، تصریح کرد: حفاری‌های غیر مجاز فصلی دارد، این طور نیست که هر لحظه مردم حفاری کنند. الان که فصل کاشت، داشت و برداشت است مردم دنبال کشاورزی هستند اما معمولا حفاری‌های غیر مجاز در زمستان و آن وقت که مردم بیکار می‌شوند، صورت می‌گیرد؛ زمانی‌که مردم در مزارع نیستند، زمینه برای حفاری‌های غیر مجاز، باز است.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن در این باره افزود: ما در 38 روستای شهرستان داورزن انجمن‌های میراث فرهنگی داریم که و چشم و گوش ما هستند و از این میراث حفاظت می‌کنند.
عبدا... زاده با اشاره به این‌که میراث فرهنگی متعلق به آحاد مردم است، عنوان کرد: مردم هم در حفاظت از میراث فرهنگی دخیل هستند و  با توجه به این که انجمن‌های میراث فرهنگی در شهرستان داورزن فعال هستند، در نتیجه سوء استفاده از میراث فرهنگی و زمینه حفاری‌های غیر مجاز در شهرستان را کم کرده‌ایم.
وی درباره تعیین حریم آثار باستانی و تاریخی شهرستان داورزن خاطر نشان کرد: در تعیین حریم باید نقشه برداری از آن بنا انجام شود، مالکین مشخص شوند و... که بعد از آن به اثر حریم استان وارد می‌شوند، بررسی روی آن‌ها انجام می‌گیرد، نتیجه گیری می‌کنند و در نهایت خروجی آن برای تایید به تهران می‌رود.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن در این باره ادامه داد: ما این رویه را در شهرستان داورزن از طریق عکس‌های هوایی داریم، که از آن وضعیت را می‌سنجیم که چه شکلی است، محدوده را تعیین می‌کنیم و بعد حریم یک، دو یا سه را برای اثر تعیین می‌کنیم که این کار اکنون در شُرُف انجام است که خوشبختانه با معاونت میراث فرهنگی اداره کل و ناظر کارگاه‌های شهرستان داورزن این کار را انجام می‌دهیم.
عبدا... زاده درباره صنایع دستی شهرستان داورزن عنوان کرد: تا کنون برای هفت نفر کارت شناسایی فعال میراث فرهنگی صادر شده است، در سامانه کارا حدود 22نفر ثبت نام کرده‌اند که برای صدور جواز تاسیس در حال بررسی آن هستیم.
وی ادامه داد: صنایع دستی بیشتر رودوزی‌ها، پته دوزی، رودوزی‌ روی پارچه‌ها، منبت روی چوب، سفال و سرامیک است همچنین بزرگترین کارگاه سفال و سرامیک سازی غرب خراسان رضوی را در روستای مهر داریم.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن خاطر نشان کرد: یکی از طرح‌های بزرگ گردشگری که بعد از محرم اجرایی می‌شود، عمارت بی بی در روستای بُهنگر است که این عمارت یکی از اقامتگاه‌های خوب شهرستان داورزن شناخته می‌‎شود که به زودی پروانه بهره برداری می‌گیرد و آن‌‎را افتتاح می‌کنیم.
عبدا... زاده در خصوص میراث طبیعی شهرستان داورزن گفت:  بزرگ‌ترین آبشارهای خراسان رضوی را در شهرستان داورزن داریم که در محلی موسوم به بافره وجود دارد که این آبشارها 86متر ارتفاع، 35حوضچه دارد که مطالعات پیرامون آن مبنی بر ثبت در میراث طبیعی را شروع کرده‌ایم.
وی در این باره افزود: 14 ورودی به کویر داورزن وجود دارد که از کاهک تا روستای نامن است، بررسی‌هایی بر نقاط کویری درحال انجام است که بتوانیم کویر داورزن را در فهرست میراث طبیعی ثبت کنیم.
 

منبع:   تعداد بازدید : 96 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051