اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 22 دی 1397 ساعت 13:20

برای اولین بار انجام شد؛ گمانه زنی تعیین عرصه و حریم محوطه تاریخی فرهادگرد فریمان

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریمان گفت: عملیات گمانه تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی شهر فرهادگرد فریمان باصدور مجوز از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و با اعتبار شهرداری این شهر،توسط باستانشناسان(به سرپرستی حامد طهماسبی) آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی حسن گیاهی امروز ۲۲ دیماه با بیان این که برای اولین بار گمانه زنی در محوطه فرهادگرد انجام می شود، گفت: این محوطه که از وسعت قابل توجهی برخوردار است از دوره های مختلف پیش از تاریخ،تاریخی و دوران اسلامی لایه های گوناگونی را در خود جایی داده است که می تواند بازگوکننده سیر تغییر و تحویل نحوه زیست، فرهنگ و هنر منطقه باشد و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار قرار دهد.
رئیس اداره میراث فرهنگی فریمان گفت: امیدواریم این اقدام زمینه انجام کاوش را درفرهادگرد مهیا کند.
گیاهی تصریح کرد: فرهادگرد که از قصبات مهم ابرشهر تاریخی نیشابور بوده به واسطه برخورداری از آب وهوای مناسب، خاک حاصل خیز و قرار گیری در مسیر راه های اصلی خراسان بزرگ از حداقل ۶هزار سال پیش تاکنون دارای سکونت و استقرار بوده است و یکی از مهمترین مظاهر تمدن و یکجانشینی کشور است.
رئیس میراث فرهنگی فریمان خاطر نشان کرد: فرهادگرد از مراکز مهم تولید سفال و خشت شمال شرق ایران بوده که هم اکنون نیز کوره های آجرپزی این شهر از شهرت برخوردار است.

منبع:   تعداد بازدید : 1057 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051