پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار آغاز عملیات مرمت گنبد آجری مهرآباد نیشابور سه شنبه 23 آبان 1402 ساعت 12:19
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیشابور از آغاز عملیات مرمتی اثر تاریخی گنبد آجری مهرآباد نیشابور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، کمال خانی با اعلام این خبر گفت: گنبدآجری مهرآباد یا شهمیر بنایی با کالبد هشت ضلعی در محدوده جنوب غربی شهرستان است که در چهار ضلع آن مدخل ورودی تعبیه شده و فضای درون آن  به‌صورت چلیپایی است.
 
رئیس  اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور افزود: پوشش سقف بنا دارای گنبدی رفیع است که با آجر چینی رگچین با چیدمانی منظم که حول مرکز گنبد تنیده و یک پوسته منسجم را شکل داده است.
 
او  تصریح کرد: ارتباط بین گنبد بنا  و دیوارهای آن به واسطه گوشه سازی‌های زیبا و بی‌نظیر از جمله طاس ونیم طاس، فیلپوش و اسکنج احاطه شده است، این گوشه سازی‌ها که شروع حیات آن از دوره اشکانیان یا همان پارت‌هاست در دوره اسلامی و از قرن پنجم به اوج ظرافت خود رسیده است که بنای شهمیر نیز از این هنر بی نصیب نمانده است.
 
خانی گفت: این بنای تاریخی و باشکوه در شهری که در اعصار مختلف فرمانروایان متعددی را بر خود دیده و بارها بلایای طبیعی را پشت سر گذاشته و شکاف‌هایی بر بدنه اش وارد شده، همچنان استوار و پابرجاست و در محدوده جنوب غربی این شهر کهن  چشم به راه نگرش محققان، پژوهشگران، گردشگران و دوستداران هنر و فرهنگ این ابرشهر پرآوازه است.
 
رئیس  اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیشابور تصریح کرد: بخش دیگر این اثر را سردابه‌ای شکل داده که در قسمت زیرین بنا قرارگرفته که همانند دیگر سردابه‌های آن دوران به شکل فضایی با پوشش طاق  مانند که دسترسی به آن از طریق پلکان‌هایی که در مجاورت درب ورودی ضلع شمال داخل بنا، میسر می‌شود.
 
این اثر تاریخی به شماره ۱۵۴۹ در سال 1356 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
منبع:   تعداد بازدید : 60 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051