پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار کشف دست نوشته‌های ۵۰۰ ساله در مزار قطب‌الدین حیدر خراسان رضوی سه شنبه 23 آبان 1402 ساعت 12:23
معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از آشکارسازی یادگار نوشته‌های ۵۰۰ ساله در حین اقدامات مرمت تزئینات نقاشی مزارقطب‌الدین حیدر خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، احسان زهره‌وندی با اعلام این خبر گفت: یادگاری نویسی بر بدنه بناهای تاریخی از قدیم مرسوم بوده است گاهی این یادگار نویسی‌ها با خط خوش از اشعار و روایات با موضوع دل نوشته، پند، حکایت و یا روایت بزرگان و مشاهیر است که به مرور زمان به بخشی از هویت فرهنگی و مکتوب بنا می‌پیوندد و صد البته چنین یادگار نوشته را نمی‌توان با بحث وندالیسم و خدشه بر آثار تاریخی یکسان انگاشت.
 
معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: پاره‌ای از این دست‌نوشته‌های مشهود در بدنه مزار قطب‌الدین‌حیدر، حاوی اطلاعات اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و ادبی مهمی بوده که انعکاسی از حوادث و وقایع زمان خود هستند و همچون اسنادی ارزشمند ناگفته‌هایی درباره زمان تاریخی خود دارند که اکثر یادگار نوشته های کشف شده در مزار قطب الدین حاوی اطلاعات تاریخی مهمی می باشند و به‌زودی مستندسازی و مطالعات پژوهشی آنها شروع خواهد شد.
 
او تصریح کرد: بیشتر موضوعات این دست‌نوشته‌ها شامل اشعار، نوشته‌های ترکیبی، اسم نویسنده و تاریخ، شرحِ‌حال نویسی، تمرین خط و تعدادی یادگار نگاره با نقوش مختلف بر روی دیوارهای گچی مزار است و همچنین تعدادی سنگ قبر ارزشمند مربوط به حدود ۲۵۰ سال که در ازاره بنا نصب شده بود نیز شناسایی شد.
 
معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: وجود بنای ارزشمند مزار قطب الدین حیدر و یادگاری‌ها و دستنوشته‌ها حکایت از ارادت و توجه تعداد زیادی از شخصیت‌ها و مردم به این مزار بوده است و خود گویای مقام والای این شخصیت است که با مطالعه یادگاری‌ها و دست نوشته‌های مزار قطب‌الدین حیدر می‌توان به درجه و اعتقاد صاحبان دست نوشته‌ها پی‌ برد.
 
زهره‌وندی افزود: کشف دعانوشته‌ای کاغذی در زیر لایه‌های گچ، از دیگر اسناد ارزشمند این مزار است که مضمون نوشته‌ها در حال مطالعه و بررسی است.
 
کشف دست نوشته‌های ۵۰۰ ساله در مزار قطب‌الدین حیدر خراسان رضوی
 
انتهای پیام/
منبع:   تعداد بازدید : 68 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051