پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار مدیر عالی حرم مطهر رضوی اعلام کرد: آمادگی برای میزبانی از روزانه ۱.۵ میلیون زائر پنجشنبه 23 شهریور 1402 ساعت 11:43
طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، تعداد زائران حرم مطهر رضوی در روزهای پایانی ماه صفر به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ زائر خواهد رسید و در همین راستا آستان قدس رضوی خود را برای میزبانی باشکوه از باشکوه‌ترین اجتماع عزاداری این ایام آماده کرده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی مدیر عالی حرم مطهر رضوی به تشریح برنامه‌های آستان قدس رضوی در ایام دهه پایانی ماه صفر پرداخت و گفت: در ایام عادی و غیرمناسبتی، روزانه 400 هزار زائر به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند اما این تعداد در روزهای مناسبتی همچون ایام پایانی ماه صفر به یک میلیلون و 400 هزار نفر می‌رسد.
 
مصطفی فیضی تصریح کرد: امسال ایام دهه پایانی ماه صفر با تعطیلات تابستانی مقارن شده است و به همین دلیل با میزان بیشتر سفرها به مشهد مقدس و تشرف به حرم مطهر رضوی مواجه خواهیم بود.
 
آمادگی جمعی برای میزبانی
 
فیضی ادامه داد: با توجه به این موضوع، از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی‌های مختلفی در سطح کشور، استان، شهر و در خود مجموعه آستان قدس رضوی آغاز و آمادگی لازم برای میزبانی از میلیون‌ها زائر ایجاد شده است.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: تمامی دستگاه‌ها و نهادها اعم از استانداری، فرمانداری، شهرداری و سایر دستگاه‌های متولی در تلاش هستند تا زائرانی که در ایام دهه پایانی ماه صفر به مشهدالرضا (ع) مشرف می‌شوند در طول مسیر و در زمان حضور در مشهد خدمات مورد نیازشان را دریافت کنند.
 
برپایی موکب‌های جاده‌ای آستان قدس
 
او افزود: آستان قدس رضوی نیز خدمت‌رسانی خود را از بیرون شهر و در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس آغاز کرده و در این راستا با برپایی موکب‌ها در چهار محور مواصلاتی قوچان، نیشابور، سرخس و فریمان به صورت شبانه‌روزی به ارائه خدمت می‌پردازد.
 
 خدمت به زائران پیاده در جاده‌ها و سطح شهر
 
فیضی به خدمات جاده‌ای آستان قدس رضوی به زائران پیاده حضرت رضا(ع) اشاره کرد و گفت: وظیفه ما این است از فرصت عاشقانه ای که برای این گروه از زائران شکل گرفته است استفاده کرده و بهره فرهنگی آنان را افزایش دهیم از همین رو علاوه بر خدمات پذیرایی در سه وعده صبحانه، نهار و شام، استراحت و میان وعده، خدمات فرهنگی همچون اقامه نماز، بیان احکام و معارف دینی و ... نیز به آنان ارائه می‌شود.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی به خدماتی که در سطح شهر مشهد به زائران پیاده ارائه می شود اشاره کرد و افزود: همه دستگاههای اجرایی بسیج شده‌اند تا نیازمندی زائران علی بن موسی الرضا(ع) را در مدت اقامت‌شان تامین کنند که این نیازمندی‌ها در حوزه مسائل فرهنگی، مباحث اقامتی و... است از همین رو مواکب بزرگ و گسترده‌ای با محوریت‌های یاد شده در سطح شهر دایر شده‌اند و به فعالیت مشغول هستند.
 
فیضی تصریح کرد: بنیاد کرامت رضوی نیز در همین راستا تمامی ظرفیت‌ها و امکانات خود را به کار گرفته و موکب‌هایی را در سطح مشهر مستقر کرده است که با در اختیار گذاشتن مجموعه‌های ورزشی به زائران، ساماندهی موکب‌ها را در دستور کار دارد.
 
افزایش آمار زائران خارجی آخر صفر
 
فیضی همچنین خدمت به زائران غیر ایرانی را افتخار بزرگ خادمان آستان قدس رضوی دانست و گفت: از سال‌ها پیش افتخار میزبانی از زائران غیر ایرانی را در بارگاه منور رضوی داشته و داریم و خوشبختانه آمار تشرف آنان روز به روز در حال افزایش است.
 
او با بیان این‌که اربعین حسینی و ایام شهادت امام رضا(ع) با هم پیوند خورده است، افزود: چند سالی است که زائران اربعین سایر کشورها پس از کربلا، برای عزاداری آخر صفر به مشهد مقدس مشرف می‌شوند و در سال‌های اخیر میزان زائرانی از کشورهای شبه قاره هند، حاشیه خلیج فارس، کشورهای آذربایجان و ترکیه و اخیرا نیز از کشورهای اروپایی بوده ایم و جمعیت آنان در حال افزایش است.
 
تجلی وحدت مسلمانی شیعه و اهل سنت
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی همچنین به تشرف زائران اهل سنت به حرم امام رضا(ع) در این ایام اشاره کرد و گفت: در آستانه سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص)، آستان قدس رضوی میزبان 700 اندیشمند و عالم اهل سنت بود که این اندیشمندان اهل سنت در قالب کاروان و تشرف جمعی، از چهارراه شهدا به سمت حرکت کردند و زائر امام رضا(ع) شدند.
او افزود: هم‌چنین زائران اهل سنت منطقه استان گلستان همواره ارادات ویژه‌ای به حضرت رضا(ع) دارند و از جمله زائرانی هستند که با پای پیاده به مشهد مقدس مشرف می شوند.
 
 
 زیارت آسان در فضای معنوی حرم مطهر رضوی
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی اولین وظیفه آستان قدس رضوی و خادمین حضرت رضا(ع) در قبال زائران را فراهم کردن شرایط یک زیارت مناسب، آرام و در فضایی معنوی برای زائران دانست و گفت: خانواده بزرگ خدمت رضوی در این ایام به صورت شبانه روزی آماده به خدمت به زائران این بارگاه منور بوده و برای راهنمایی، مساعدت و تسهیل در بخش‌های مختلف به خدمت مشغول هستند.
 
او از افزایش خدمات ویلچر، مفروش کردن صحن‌های حرم مطهر رضوی، افزایش ساعات خدمت چایخانه‌های حرم و ... در این ایام خبر داد و به اجرای برنامه های فرهنگی و معرفتی که به مناسبت ایام دهه پایانی ماه صفر تدارک دیده شده است اشاره کرد.
 
فیضی مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی و معرفتی حرم مطهر رضوی را در این ایام چهار برنامه شاخص اعم از  شب رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص)، خطبه شام شهادت حضرت رضا(ع)، شام غریبان و سخنرانی همراه با عزاداری در سه نوبت پس از اقامه نماز مغرب و عشا در صحن پیامبر اعظم(ص) ذکر کرد.
 
اختصاص پارکینگ‌های متعدد در اطراف حرم ویژه زائران
 
او در ادامه به دغدغه اصلی زائران و موضوع پارکینگ ها اشاره کرد و افزود: ما پیگیر این موضوع هستیم تا بتوانیم این مشکل را رفع کنیم اما پارکینگ های زیر گذرحرم ظرفیت بالایی ندارد و امکان تردد در این ایام وجود ندارد از همین رو به همت فرمانداری پارکینگ‌های متعددی در اطراف حرم به پارک خودرو اختصاص یافته است.
 
 اطلاع‌رسانی خدمات از طریق سامانه 138
 
مدیر عالی حرم با اشاره به اینکه سامانه 138 آماده اطلاع‌رسانی خدمات، برنامه‌ها و فعالیتهای حرم مطهر رضوی است، گفت: زائران هم‌چنین می‌توانند از طریق فضای مجازی اپلیکیشن «نسیم رضوان» و هم‌چنین مرکز رسانه آستان قدس رضوی اطلاعات حرم مطهر رضوی را دریافت کنند.
 
 توصیه به مجاوران
 
فیضی با بیان این‌که زائران همواره علاقه‌مند به تشرف و زیارت در روضه منوره هستند، گفت: فضای حرم و رواق ها محدود است و از مجاوران درخواست داریم زیارت در روضه منوره خود را به زمان دیگری موکول کنند و اجازه دهند زائران به سهولت به روضه منوره مشرف شوند.
 
او ادامه داد: از تمامی مجاوران و همشهری‌های مشهدی تقاضا داریم هم‌چون سالهای گذشته خادم زائران باشند و از هر نوع خدمتی که نیاز زائر را رفع می‌کند اعم از اسکان، وسیله حمل و نقل و... فروگذار نکنند.
 
منبع:   تعداد بازدید : 65 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051