پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار فرماندار مشهد: 38 گروه سیار در مشهد، زائران را راهنمایی می‌کنند چهار شنبه 22 شهریور 1402 ساعت 12:9
فرماندار مشهد گفت: ۳۸ گروه سیار در سطح شهر و به ویژه اطراف حرم به صورت سیار فعال هستند تا اگر زائران مشکلی داشته باشند یا نقصی وجود داشته باشد، پاسخگویی کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، روز دوشنبه 20 شهریورماه 1402 در نشست خبری قرارگاه عملیاتی زائران دهه آخر صفر، اظهار کرد: زائران می‌توانند برای راهنمایی در زمینه اسکان، حمل و نقل، پذیرایی، گران فروشی و ... با شماره ۳۷۰۴۵ تماس بگیرند، بلافاصله تمام کمیته‌های قرارگاه نیاز یا مشکل زائران را بررسی و نتیجه را به زائر منعکس می‌کنند.
 
رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر مشهد ادامه داد: در سال‌جاری قرارگاه خدمات سفر و زائر را از ایام عید به بعد تعطیل نکردیم، ۲۱ جلسه برای دهه پایانی صفر برگزار شده و به صورت مستمر ماموریت‌هایی که باید را پیگیری کردیم، ۱۲ کمیته توسط ۴ معاون فرمانداری مشهد مدیریت می‌شوند.
 
او تصریح کرد: نگاه ما به زائر این است که قبل از اینکه احساس نیاز کند، نیازش را برآورده کنیم، یعنی زمینه‌ای فراهم شود که زائران آرامشی برای زیارت داشته باشند. ما زائران پیاده و سواره را در ۳ پایانه ورودی و ۲ مسیر ورودی شهر مشهد استقبال می‌کنیم. تعدادی از اعضای کمیته‌ها در ایستگاه‌ها حضور دارند و اولین نیازهای زائران را نیازسنجی می‌کنند تا نیازها برطرف شود. در مجموع ۵ ایستگاه استقلال ایجاد کردیم.
 
فرماندار مشهد اظهار کرد: در حوزه تامین کالا ۲۰ قلم کالای ضروری را شناسایی و تامین کردیم، مکان‌های دپویی در اطراف حرم پیش‌بینی شده که تمام کالاها به اندازه کافی در آن‌ها وجود دارد، با ۷۰۰ واحد صنفی تفاهم‌نامه بستیم و مکان آن‌ها را در نشان جای‌گذاری کردیم. بنرهایی در واحدهای صنفی نصب شده است. این واحدها باید تمام این ۲۰ قلم کالا را به قیمت روی کالا و قیمت مصوب عرضه کنند که ۵۰۰ بازرس کار نظارت را انجام می‌دهند. اگر کالایی مورد نیاز باشد، واحدها اطلاع‌رسانی کرده و ما تهیه می‌کنیم.
 
او افزود: بازارهای موقت نیز توسط شهرداری در مکان‌هایی که کمبود وجود داشته، تامین شده تا ۲۰ قلم کالا را عرضه کنند. ۴ پایگاه نظارت بر بازار و دستگاه‌های خدماتی در ۴ مسیر منتهی به حرم تعبیه شده که اعضای ۱۴ دستگاه نظارتی در این پایگاه‌ها حضور دارند، بازار و تمام حوزه‌های خدماتی را رصد و بلافاصله رای صادر می‌کنند.
 
داوری با اشاره به اینکه برای تامین نان تلاش ویژه‌ای انجام دادیم، تصریح کرد: به تمام نانوایی‌های رینگ یک و ۲ و در اطراف حرم سهمیه آرد فوق‌العاده تخصیص داده‌ایم، میزان مدت پخت افزایش پیدا کرده و تعدادی از نانوایی‌ها نیز ۲۴ ساعته فعال هستند. ۳۰ واحد نانوایی ثابت در اطراف حرم از پایان صفر سال گذشته تا امسال اضافه شده که ۸ واحد اخیرا افتتاح شده است.
 
فرماندار مشهد ادامه داد: برای تسهیلات تعداد زیادی واحد نانوایی سیار را فعال کردیم و برای هیئت‌های مذهبی که نیاز به نان دارند سازوکاری ایجاد کردیم، اینگونه که در شورای هیئت مذهبی قرارگاهی ایجاد و تمامی هیئت‌ها سامان‌دهی شده که مراجعه می‌کنند و حواله نان می‌گیرند. برای موکب‌های در مسیر زائران پیاده نیز آرد تامین شده و اگر نیاز به نان داشتند به همین شیوه نان برای آن‌ها تامین می‌شود.
 
او تصریح کرد: حوزه حمل‌ونقل و نظارت بر قیمت‌ها نیز رصد می‌شود تا اتفاق ویژه‌ای رخ دهد. نظارت بر تاکسیرانی نیز در حال انجام است. هر شیفت ۲۰۰ تاکسی صلواتی در اطراف حرم مستقر هستند تا زائران را جابه‌جا کنند. پارکینگ‌های رسمی فعال هستند. بسیاری از زمین‌های بلاتکلیف اطراف حرم را نیز تبدیل به پارکینگ کردیم، بنابراین حدود ۱۰ هزار فضای پارک خودرو در اطراف حرم ایجاد شده است.
 
داوری گفت: میزان اسکان ما نیز تا الان در حوزه اقامت اضطراری ۵ درصد در کمپ غدیر پر شده و در بخش غیر رسمی نیز که به هیات‌های مذهبی و زائران پیاده تخصیص داده شده هنوز اقامتی نیست و به محض ورود در این مکان‌ها اقامت خواهند داشت.
 
او یادآور شد: تاکنون حدود ۶۸ درصد از ظرفیت اقامت رسمی مشهد تکمیل شده است و هنوز ظرفیت اقامت رسمی برای اسکان زائران وجود دارد.
منبع:   تعداد بازدید : 72 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051