پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار آغاز مرمت و تثبیت کاشیکاری ضلع جنوبی مدرسه غیاثیه خرگرد دوشنبه 13 شهریور 1402 ساعت 13:41
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف از آغاز تثبیت و مرمت تزئینات کاشیکاری ضلع جنوبی مدرسه غیاثیه خرگرد خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی محمود باعقیده با اعلام این خبر افزود: امسال با تخصیص مبلغ یک میلیارد ریال از اعتبارات حقوق دولتی توسط فرمانداری عملیات تثبیت و مرمت تزئینات ضلع جنوبی این بنای ارزشمند شروع شده است.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف ادامه داد: از مهم‌ترین اقدامات در دست اجرا می‌توان به چارکه‌بندی، تثبیت کاشی‌های معقلی و تکمیل قاب بندی اشاره کرد.
باعقیده گفت: مدرسه غیاثیه خرگرد از زیباترین مدارس تاریخی ایران و شاهکاری از دوران تیموریان است، این مدرسه چهار ایوانی و چشم نواز، در دوران شکوه خود، از بهترین دانشگاه‌های اسلامی به شمار می‌رفت و دانشمندان بسیاری را در دل خود پرورش داده است.
او یاد آور شد: مدرسه غیاثیه از جمله ابنیه چهار ایوانی و آجری است که در زمان «شاهرخ تیموری» به سعی «پیر احمد خوافی» توسط دو برادر معمار به نامهای «قوام الدین» و «غیاث الدین شیرازی» به سال 848 ه. ق ساخته شده است.
باعقیده تصریح کرد: بنا در دو طبقه و با 32 غرفه و حجره، هشت تالار مربع در گوشه‌ها و دو تالار بزرگ در دو طرف و هشتی ورودی به عنوان مسجد و مدرسه ساخته شده است، نمای درونی و نمای بیرونی جلوی بنا آراسته به کاشیکاری رنگارنگ معرق بسیار زیبا و کتیبه است و داخل ایوان‌ها و رویه تمامی دیوارها در بیرون با تلفیق کاشی و آجر زینت یافته است، این بنا نماینده کامل معماری دوره تیموریان است که به سبک آذری ساخته شده است.
 
منبع:   تعداد بازدید : 96 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051