پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی: رسیدگی به نیاز زائران در پیک‎های زیارتی، مستلزم حمایت‌های ملی است دوشنبه 20 شهریور 1402 ساعت 12:14
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ضمن تأکید بر ضرورت حمایت ملی از زیرساخت‌های استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد گفت: شهرداری، استانداری، تشکل‌ها و عموم مردم، همه در تسهیل امر زیارت مؤثر هستند اما حقیقت این است که هرچه باشد، دولت مهم‌ترین جریانی است که می‌تواند از پیک‌های زیارتی مشهد گره‌گشایی کند.
آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در دیدار با احمد وحیدی وزیر کشور یکشنبه 19 شهریور ماه 1402 به میزبانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: آقای وزیر این را بدانید که یکی در ایام نوروز و یکی در ایام سوگواری دهه آخر صفر، مشهدالرضا(ع) دو پیک زیارتی دارد که اگر آن روزها در شهر باشید، از همه کشور در اینجا زائر می‌بینید و بنابراین، یک ایران به مشهد می‌آید، اینجاست که می‌گوییم نگاه شهری و استانی نداشته باشید و در نوروز و دهه آخر صفر، اینجا را کانون کشور ببینید زیرا همان‌طور که میلیون‌ها زائر از اقصی نقاط کشور به مشهد مشرف می‌شوند، باید به همین ترتیب نگاه ملی و حمایت دولتی هم نسبت به زیرساخت‌های این شهر وجود داشته باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: خوشبختانه وزارت کشور اختیارات قابل‌توجهی هم دارد و از پلیس و راهور گرفته تا استاندار و فرماندار، بخش عمده از سازمان‌دهی این جریان زیارت هم در اختیار شماست، بنابراین به یاد داشته باشید که در هر حال، در میدان بمانید زیرا اینکه استاندار و شهردار ما در پیک‌های زیارتی بداند که شخص رئیس‌جمهور، شخص معاون اول و شخص وزیر در کنارش پای‌کار است، قوت قلب می‌گیرد.
آیت الله علم الهدی ادامه داد: در این استان وضع این نیست که بگوییم حمایت کنید شرایط بهتر شود زیرا در حال حاضر در بسیاری از زیرساخت‌ها ما حتی از حداقل‌ها نیز محروم هستیم. یک نمونه وضعیت جاده‌های استان است که اگر شما کل ایران را بگردید، جاده‌هایی به وخامت وضع جاده‌های خراسان رضوی پیدا نمی‌کنید. به این موضوع دقت داشته باشید. امروز شما در تأمین نیاز زائران پیک‌های زیارتی به مایحتاج و اقلام اساسی از ظرفیت استان‌های معین استفاده می‌کنید و به چشم می‌بینید که بازار اشباع شده و کمترین مشکلی ایجاد نمی‌شود. این تجربه موفق پیش چشم شماست بنابراین در سایر عرصه‌ها هم درنگ نکنید و ظرفیت‌های ملی را پای‌کار شهر امام رضا(ع) بیاورید.
شرایط خاص مشهد در پیک‎های زیارتی
وزیر کشور در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از تصمیمات در حال اجرا در پیک زیارتی دهه آخر صفر گفت: مشهدالرضا(ع) در پیک‌های زیارتی شرایط خاص و ویژه‌ای را تجربه می‌کند زیرا کمتر در کشور پیش می‌آید که این حجم از جمعیت در یک بازه زمانی کوتاه در یک نقطه محدود متمرکز شوند، وقتی چنین شرایطی پیش می‌آید، حتی عادی‌ترین مسائل هم می‌تواند به بحران تبدیل شود، در یک نمونه بحث سرویس‌های بهداشتی که ممکن است از نظر بسیاری از مردم موضوع چندان مهمی به نظر نیاید اما وقتی پای 8 میلیون نفر زائر در میان باشد، کار به جایی می‌رسد که ما امسال ناچار شدیم به‌موازات سرویس‌های بهداشتی موقت، سرویس‌های بهداشتی هتل‌ها، مدارس و ادارات را هم در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی به کاربری عام برسانیم.
احمد وحیدی ادامه داد: تدبیر ما این است که هر استانی که زائر به مشهد اعزام می‌کند، خودش متولی بازگرداندن زائرش باشد. این موضوع می‌تواند چالش‌های موجود در عرصه حمل‌ونقل را ساماندهی کند. در سایر حوزه‌ها هم اقدامات خوبی انجام شده و به‌طور مثال، شهرداری مشهد پای‌کار آمده تا در گره‌گشایی از معضل تأمین اقلام اساسی نقش‌آفرینی کند، تا جایی که مبنای عملکرد ما اجرای طرح دائمی تخفیف از 15 تا 30 درصد است و حتی شش قلم کالای اساسی هم که همیشه بدون تخفیف ارائه می‌شود، در غرفه‌های شهرداری با 8 درصد تخفیف ارائه خواهند شد.
وزیر کشور تصریح کرد: علاوه بر این، آقای فرماندار با 700 فروشگاه توافق کرده که اقلام مقررشده را با تخفیف ارائه کنند اما در عوض، مختصات آن‌ها در نرم‌افزار نشان درج می‌شود تا با استقبال و خرید زائران، مسئله تخفیف با سود حاصل از فروش بیشتر جبران شود، در موضوع حمل‌ونقل عمده هم طرح قطار سریع‌السیر مطرح بود که بعدتر با طرح قطار برقی جایگزین شد تا هم در مصرف انرژی به نفع باشد و هم موضوع سرعت را برآورده کند.
 
منبع:   تعداد بازدید : 90 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051