پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار خانه های تاریخی مشهد عینت ارادت به ساحت امام رضا(ع) سه شنبه 14 شهریور 1402 ساعت 10:21
دکتر حسن گیاهی کارشناس ارشد میراث‌فرهنگی، گردشگی و صنایع دستی خراسان رضوی: خانه‌ها و بافت‌های معماری و شهرسازی تاریخی ایران که امروزیان آن را به درستی«میراث فرهنگی» می خوانندش، عینیت حاصل از ذهنیت ادبی و معرفتی معماران و بزرگانی است که در گذشته «عاشقانه»و «عارفانه» در گستره سرزمینی این مرز و بوم زیست کرده و در غایت خردورزی و فرهنگ‌مداری شرایط زندگی در کشوری با پهنه‌های کویری، خشک و بیابانی را رقم زده‌اند. ساختار این ابنیه که در واقع روح «تَعشُّق»، «شاعرانگی» و «فرزانگی» آفرینندگان آن را جلوه می‌
 
در میان سکونتگاه‌های تاریخی کشور، مشهد مقدس به واسطه وجود بارگاه منور رضوی جایگاه رفیعی در سطح ملی و بین المللی دارد، این شهر در دوره های مختلف تاریخی تحولات شهرسازی و معماری زیادی را در خود شاهد بوده است. بعد از شهادت امام رضا(ع) و تا پیش از ۷-۸ دهه اخیر، که اطراف محدوده حریم رضوی را ساختارهای اقتصاد محور و مادی‌گرا فرا گیرند، خانه‌ها، مساجد و محلات زیادی با رویکرد عشق و ارادت به ساحت قدسی در جوار روضه منوره برای تامین سرپناه و نیز فراهم کردن شرایط اقامت زائران و مسافران ساخته شده است که بیشتر آن‌ها حتی تا اواسط دهه هفتاد پا برجا بوده‌اند.
مستندات تاریخی بازمانده و خانه‌ها و سراهای باقی‌مانده در محدوده بافت ثامن نشان می‌دهد که این بناها برخلاف آنچه امروز در این محدوده شاهدش هستیم، برخاسته از طبع فرهنگی ایرانی و اسلامی است که در عین سادگی و احجام و تناسبات چشم نواز، مشحون از زیبایی‌ها، درون مایه‌ها و تزیینات معماری از قبیل کاشیکاری، آجرکاری، آیینه کاری و ... در هماهنگی کامل اقلیمی خراسان و در تطابق با محور زیارت ساخته شده‌اند تا میزبانی شایسته را ارائه داده و فضای فکری و ذهنی خود و زائران را برای زیارت و حظ معنوی آماده کنند. اما فهم این جریان به چشمِ جان و زیست عاشقانه نیاز دارد: 
چشم دل باز کن که جان بینی
آن‌چه نادیدنی‌ست آن بینی
گر به اقلیم عشق روی آری
همه آفاق گل‌سِتان بینی
 
معماران بناهای اطراف حرم که در حقیقت مهندسان فرهنگی و مردمانی صادق، صالح و عاشق پیشه‌ای بوده‌اند، بغایت به این نکته توجه داشته‌اند که فضایی که خلق می کنند در ارتباط معنوی با مضجع شریف باشد، از این رو باید در چارچوبی درونگرایانه، انسان محور و معناگرا بنیان گذاشته شود و مقید بودند تا حریم ارتفاعی و منظری گنبد مطهر مخدوش نشود، در این خانه‌ها که روح مهندسی فرهنگی و تفکر آسمانی موج می‌زند با با بهره‌گیری مصالح خشت و گل و آجر(مصالح ملکوتی)، عناصر زیبایی شناسانه و کالبدی دلبرانه ای چون سردر، دالان، ایوان، حیاط مرکزی، حوض آب، سرداب و «پنجره هایی که رو به تجلی بازند»، بنیان گذاشته که در تعامل با عوامل طبیعی چون جریان آب و درختان (به‌ویژه درخت گل ابریشم) در حقیقت جلوه‌ای از بهشت را روی زمین بوجود آورده اند که به تعالی روح و اندیشه ساکنان و زائران منجر شده که در نظر تیزبین اهل خرد نمود دارد: 
دل هر ذره را که بشکافی
آفتابیش در میان بینی
دریغا، در جریان مدرنیته و نوگرایی یکصد ساله گذشته تاکنون به دلایل گوناگون (جریان یافتن تفکرات مادی گرایانه به‌جای اندیشه‌های معنوی، عدم شناخت انسان و بیگانگی نسبت به مسئله آفرینش و عشق و معرفت و به تبع آن عدم تجزیه و تحلیل ارزش های معماری سنتی و...) بسیاری از این خانه ها و بناها برای مالکان و برخی از مدیران غریب و نامانوس جلوه کرده و با توجیه‌‌های گوناگون ایستاده از بین رفتند.
چون زبان او همی‌نشناختند
چار دست و پای او انداختند
متاسفانه امروزه برخلاف شهرهایی مثل یزد، اصفهان و... کمتر فردی مشهد را به هویت معماری تاریخی آن می‌شناسد. در صورتی که ساختار معماری سنتی گذشته این شهر به علت برخورداری از مبانی نظری، فلسفی، الهی و معناگرا که در ارتباط مستقیم با موضوع زیارت است و در واقع «آئینه لطف الهیست» که به شکل معماری و بنا، ظهور و بروز کرده و در این سخن هیچ گونه «روی و ریایی نیست». 
آنچه درحال حاضر از مشهد در ذهن متبادر می‌شود انبوهی از پاساژها، هتل‌ها و سایر بناهای امروزی بلندمرتبه با معماری بی‌روح و بعضا شلخته‌ای در قالب «رویش هندسی بتن و سیمان»است که حتی حریم ارتفاعی حرم را نیز رعایت نکرده و کاری شده که به قانون زیارت نیز بَر بخورد.این ساختارها فارغ از پیوست ها فرهنگی، اقلیمی و هویتی، سر به فلک کشیده اند و بیش از آن که فضای پیرامونی مکانی مقدس را یادآور شوند، جهان مادی و ماتریالیستی را خاطر نشان می کنند که بدور از هاضمه فرهنگی و فلسفی مردم ایران است.
ای کاش طرح محدوده اطراف حرم مطهر (شهرداری ثامن) سال‌ها پیش با رویکرد حفظ عناصر معماری و شهرسازی هویتی و تاریخی تهیه و تنظیم می‌شد، تا علاوه بر حفظ خانه‌ها و بناهای تاریخی، شاهد آشفتگی‌های فعلی که سنخیتی با روح و طبع فرهنگی مشهد مقدس ندارند، نباشیم. به‌هر حال نباید از اندک خانه‌های تاریخی بازمانده، غفلت و چشم پوشی کرد.  
آب دریا را اگر نتوان کشید
هم به قدر تشنگی باید چشید
این خانه‌ها که در حال حاضر در میان انبوهی از آهن و بتنِ زمخت در مظلومیت و معصومیتی تمام، به‌صورت تک بنا در نقاط مختلف بافت ثامن و سایر نقاط شهر پراکنده‌اند، چونان نگینی می‌درخشند و هویت تاریخی و فرهنگی از دست رفته مشهد قدیم را فریاد می‌کشند ولی شرایط و وضعیت چنین بازگو می‌کند که «آنچه البته به جایی نرسد فریاد است» و جامعه مادیگرای امروزی زیاد قادر به شنیدن و فهم آن نیست. 
سِّر من از ناله ی من دور نیست
لیک چشم و گوش را آن نور نیست
تن ز جان و جان ز تن مستور نیست
لیک کس را دید جان دستور نیست
خانه های مورد اشاره چنانچه مورد توجه جدی واقع نگیرند، اگر «ز باران و از تابش آفتاب» تخریب نشوند، حتما با بی‌رحمی ازدم تیغ لودر خواهند گذشت و بیش از پیش مشهد و اطراف حرم را از عناصر فرهنگی و هویتی معماری سنتی و اصیل خالی می‌سازند و بخش مهمی از روایت تاریخی معماری مشهد قدیم و عینیت‌های ارتباطی همسو با موضوع زیارت و بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) از بین خواهد رفت. منافع اقتصادی و با ارزش بودن املاک بافت مذکور و فرصت تبدیل آن به مجموعه‌های تجاری و اقامتی مدرن در کنار سایر عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی دولتی و غیر دولتی، باعث شده است کمتر کسی راغب باشد روی این خانه‌ها، که در حقیقت سرمایه‌ها و ثروت‌های فرهنگی و هویتی مشهدالرضا هستند، سرمایه‌گذاری کند.
با این همه، خوشبختانه در سال‌های اخیر تا حدی «بوی بهبود ز اوضاع جهان شنیده می‎شود» و حفاظت و احیا برخی از این خانه‌ها مورد عنایت مالکان، مدیران و دست اندرکاران قرار گرفته است که تملک، مرمت و احیا  خانه‌های تاریخی چون توکلی، داروغه، پیشه‌وران، غفوری و ... از سوی شهرداری و مجموعه سرای عزیزالله‌اف توسط میراث فرهنگی نویدبخش است. شهرداری و مدیریت شهری مشهد لازم است بیش از پیش شناسایی، حفظ و احیا این خانه‌ها را در اولویت خود قرار دهند چرا که شهر بدون ساختارها و نمودهای تاریخی و فرهنگی، شهری دچار آلزایمر است که «بوی خیر از آن نمی خیزد». ایجاد دفتر حفظ و احیا بافت تاریخی در ذیل سازمان بازآفرینی شهری مشهد و اهتمام این دفتر از اقدامات ارزشمندی است که توسط مدیریت شهری مشهد رقم خورده و از سویی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز که دارای پایگاه بافت تاریخی در محدوده اطراف حرم مطهر است به طور جدی ضمن حمایت از مرمت و احیا این خانه‌ها، با اعطای پروانه بهره‌برداری رایگان اقامتگاه سنتی و... در تلاش است تا سهم خود را در پاسداشت عناصر فرهنگی و تاریخی مشهد ادا کند و در توسعه فضای زیارتی و فرهنگی آن بکوشد. اما برای رسیدن به حد مطلوب لازم است حمایت جدی و در شان از مالکان بناهای تاریخی با اعطای تسهیلات و سایر مشوق‌های مادی و معنوی به‌ویژه توسط مدیریت شهری  صورت پذیرد. تملک و تبدیل به مراکز فرهنگی مثل موزه، مراکز عرضه آثار هنری و صنایع دستی، خانه موزه بزرگان فرهنگی، مذهبی و ادبی مشهد و... از سوی شهرداری و سایر نهادها، از دیگر طرق نگهداری خانه‌های تاریخی است تا بدین وسیله اندک هویت معماری گذشته مشهد حفظ شود و نقشی درست از ما بر صحیفه روزگار باز ماند.    
ز مُلک تا ملکوتش حجاب بَرگیرند
هر آنکه خدمتِ جام ِ جهان نما بکند
 
 
منبع:   تعداد بازدید : 109 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051