پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار آئین رو نمایی از لوح ثبتی درخت کهنسال سرو نوش روستای زیبد برگزار شد دوشنبه 26 تیر 1402 ساعت 5:26
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گناباد گفت: آئین رونمایی از لوح ثبتی اثر طبیعی درخت کهنسال سرو نوش روستای زیبد برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی حمیدرضا محمودی قوژدی  یکشنبه 25 خرداد ماه ۱۴۰۲ با اعلام این خبر افزود: در راستای اجرایی شدن تبصره ماده ۲ تبصره قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب ۲۳ دی ماه ۱۳۸۲ و آئین‌نامه اجرایی قانون مذکور  مصوب هیئت وزیران به شماره ۲۶۹۷۵/ت۳۲۹۱۵ مورخ ۴ مرداد ماه ۱۳۸۴  اثر طبیعی درخت کهنسال سرو نوش زیبد به شماره ۹۳۰ مورخ ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۰ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گناباد ادامه داد: درخت کهنسال سرو نوش روستای زیبد با نام (لاتین)  Gypress of zibad نام علمی Thuja orientalis و دیرینگی ۱۰۰۰_۱۰۵۰ با قطر تنه بیش از ۲ متر و ارتفاع ۱۵ متر و سایه‌اندازی ۱۶ متر بخشی از شناسنامه و هویت فرهنگی مردم روستای زیبد گناباد است.
محمودی قوژدی افزود: این درخت کهنسال و هر اثر طبیعی، تاریخی و ناملموس زمینه  حمایت‌های قانونی، برای حفظ، حراست، صیانت را فراهم می‌کند.
او تصریح کرد: در همین راستا اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان با همکاری و مشارکت شورا، دهیاری و انجمن میراث‌فرهنگی ۱۲ رخ این روستا آئین رونمایی از لوح ثبتی این اثر طبیعی را برگزار کرد.
محمودی قوژدی افزود: این مراسم با حضور بخشدار بخش کاخک، مسول دفتر نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی، کارشناسان آستان قدس و کارشناسان ادارات مذکور در محل درخت کهنسال سرو نوش زیبد برگزار شد.
او گفت : در پایان مراسم این لوح به رسم یادبود به دهیار روستای زیبد اهدا شد و از ایشان خواسته شده که تمام تلاش خود را در راستای حفظ ، حراست و نگهداری از این اثر ارزشمند که بخشی از هویت فرهنگی مردم روستای زیبد را تشکیل می دهد را بکار گیرد .
شهرستان گناباد دارای ۱۷۷ اثر  ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران و بیش از ده‌ها جاذبه گردشگری و نیر چندین صنایع دستی متنوع و متعدد است.
شهرستان گناباد در فاصله ۲۷۰ کیلومتری از جنوب مشهد قرار دارد.
منبع:   تعداد بازدید : 328 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051