اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار یکشنبه 22 دی 1398 ساعت 11:16

اَخَوی‎یان، پیشکسوت معماری سنتی ایران در نیشابور درگذشت

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: استاد محمدقاسم اَخَوی‎یان پیشکسوت معماری سنتی که سال 1305 در این شهرستان متولد شده بود روز گذشته به دلیل کهولت سن در 93 سالگی درگذشت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، محمد اسماعیل اعتمادی امروز یک شنبه 22 دیماه 1398 با اعلام این خبراظهار کرد: اخوییان جزو  معدود استادان تیشه‌داری و آجرتراشی در ایران بود که بیش از نیم قرن از عمر خود را در زمینه هنر آجر تراشی و مرمت بناهای تاریخی صرف کرد  و تاکنون آثار بسیاری از این هنرمند به عنوان آثار ملی از سوی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
او ادامه داد: این استاد دو ستون از ستون‌های آجرین ورودی بلوار خیام در نزدیکی آرامگاه عمر خیام و ستونهای یادبود باغ ملی را از مشهورترین آثار استاد مرحوم اخوییان در شهر نیشابوراست.
اعتمادی تصریح کرد: مرحوم اخوییان از کودکی زیر نظر اساتید بزرگی همچون مرحوم معمارباشی و استاد صالحی مشغول به فراگیری هنر آجر تراشی و تیشه‌داری بوده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور اظهار کرد: در خلال برگزاری کنگره جهانی عطار از شاهکار آجرکاری هفت شهر عشق و سیمرغ مرحوم محمدقاسم اَخَوی‌یان، رونمایی شد؛ البته تاکنون این اثر فاخر و ارزشمند که با چندین هزار آجر ساخته شده در جایی نصب نشده که امیدواریم شورای شهر برای به نمایش گذاشتن این اثر اقدامات لازم را انجام دهند.
وی گفت: استاد مرحوم اخوییان تنها «استاد کار» آجر تراش ایران بود که آجر را وسیله‌ای مناسب برای زنده نگه داشتن نقشهای تاریخی میدانست و در تمام زندگی خود تلاش کرد هنر تیشه‌داری و آجرتراشی را حفظ  کند.
اعتمادی اظهار کرد: استاد اخوییان چندین دهه از عمر خود را به مرمت بناهای تاریخی همت گماشت و آثار ارزشمندی در زمینه آجر تراشی به یادگار گذاشته بود و از سویی دارای سبک مخصوص در آجر تراشی و تزئینات سنتی بود.
وی تاکید کرد: مرحوم استاد اخوی‌یان در رشته‌های آجرتراشی، قلم‌زنی، آسیاب‌سازی، گنبدسازی، مرمت، آهنگری، پنجره‌سازی فعال بوده‌ و پس از پژوهش‌های باستان‌شناسی در نیشابور برای اولین‌بار استفاده از طرح‌های آثار مکشوفه از نیشابور قدیم را بر روی آجر مطرح و اجرا کرد.
وی همچنین گفت: به همت استاد مرحوم محمدقاسم اَخَوییان بود که بسیاری از خانه‌ها و ساختمان‌های تاریخی شهر نیشابور بازسازی و یا مرمت شدند و اکنون مردم از آن‌ها استفاده میکنند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور بیان کرد: به پاس یک عمر تلاش، دی‌ماه سال گذشته کاشی ماندگار بر سر درب منزل مرحوم محمد قاسم اخوی‌یان استاد آجر تراش در نیشابور نصب شد.
محمدقاسم اَخَوییان پیشکسوت معماری سنتی سال 1305 در شهرستان نیشابور متولد و پس از چندین دهه تلاش به دلیل کهولت سن و بیماری در سن 93 سالگی درگذشت.
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 137 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051