اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 20 شهریور 1399 ساعت 11:43

پلمب پروژه‌های ساختمانی درون بافت تاریخی شهر سبزوار

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: برای نخستین بار در شهر سبزوار با پیگیری پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی این شهر 10 پروژه ساختمان‌سازی تعطیل وپلمب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی محسن برآبادی امروز پنجشنبه 20 شهریورماه 1399 بابیان این مطلب افزود:  بر اساس ضوابط بافت تاریخی ارتفاع مجاز برای ساختمان‌های در حال ساخت درون بافت تاریخی شهر سبزوار هفت ونیم متر( 7.5)  در دوطبقه است که این ضوابط از سال 1387 به تمام ادارات مرتبط در شهر سبزوار از سوی استانداری ابلاغ‌شده است.
او ادامه داد: باوجود ابلاغ این ضوابط و لازم‌الاجرا بودن آن، متأسفانه برخی از مالکان با احداث ساختمان‌های چندطبقه و پرداخت جریمه در کمیسیون ماده صد شهرداری بافت تاریخی شهر سبزوار را مخدوش کرده‌اند .
 برآبادی افزود:  با پیگیری و مکاتبات فراوان با شهرداری و کمیسیون ماده صد درخواست شد به اسناد ماده 10 قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی – تاریخی و کمیسیون‌های موضوع مواد 100و99 قانون از اخذ جریمه از متخلفان و صدور رأی برای احداث طبقات بیشتر جلوگیری و در صورت تخلف از سوی مالکین حکم به قلع‌وقمع مستحدثات داده شود . 
در همین راستا 10 پروژه ساختمانی توسط شهرداری تعطیل و پلمب شد تا تصمیم مناسب و قانونی برای آن‌ها گرفته‌شده و رأی صادر شد.
برآبادی ادامه داد: امیدواریم با کمک شهرداری سبزوار و همدلی و مشارکت شهروندان بتوانیم دوباره بافت تاریخی و ارزشمند سبزوار را احیاء کنیم.
بافت تاریخی شهر سبزوار با ۵۰ اثر ملی ثبت شده و ۱۰۰ اثر شناسایی‌شده شامل مسجد جامع، بازار و محلات مسکونی ۱۸۰ هکتار وسعت دارد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 34 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051