اخبار پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 10:35

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در نشست رابطان انجمن های میراث فرهنگی روستایی استان: انجمن ها ساختاری غیرانتفاعی اما دارای جایگاه حقوق هستند

مکرمی فر مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: انجمن های میراث فرهنگی ساختاری غیرانتفاعی است که در حفظ و احیای میراث فرهنگی دارای جایگاه حقوقی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فرامروز در نشست رابطان انجمن های میراث فرهنگی روستایی استان با بیان این مطلب افزود: انجمن های میراث فرهنگی می توانند تمام وظایف میراث فرهنگی را انجام دهند.
وی با بیان این که جذب و استفاده از ظرفیت بانوان در انجمن های میراث فرهنگی یک ضرورت است، یادآورشد: انجمن های میراث فرهنگی قدرتی دارند که می توانند مقابل طرح های تخریب کننده میراث فرهنگی بایستند.
مکرمی فر تشکیل انجمن ها اقدامی بسیار شایسته و بایسته عنوان و تاکید کرد: باید داشته های تاریخی و فرهنگی را قدر بدانیم و از این ثروت ملی برای جذب گردشگر و رونق اقتصادی شهرستان ها و به ویژه روستاها استفاده کنیم، ایجاد انجمن های میراث فرهنگی آغاز این حرکت اقتصادی و اجتماعی است.
وی با بیان این که انجمن می تواند تملک ها را برای میراث فرهنگی انجام دهد، یادآور شد: انجمن های میراث فرهنگی می توانند حساب مالی دارند و می تواند منابع مالی را دریافت و برای میراث فرهنگی هزینه کنند.
وی با اشاره به این که اکنون مردم آگاه تر شده اند و نسبت به داشته های فرهنگی حساسیت دارند ، تصریح کرد: اعضای انجمن های میراث فرهنگی باعث احیای هویت روستا ، بخش و شهر ها خواهند شد.
وی درباره تعداد آثار تاریخی استان اظهار کرد: پیش بینی ما این است که در خراسان رضوی بیش از 100 هزار اثر و ابینه  و محوطه تاریخی داریم که حدود 2 هزار مورد شناسیایی شده و 1500 اثر ثبت شده است اما خیلی بیشتر از این باید شناسایی شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: یکی از اقداماتی که در کشورهای اروپائی و آمریکائی انجام داده اند این است که عمراثار برای ثبت را کاهش داده اند و آثاری که 50 سال عمر دارند را نیز در فهرست آثار ملی شان ثبت می کنند ولی ما 100 سال باید از تاریخی اثری بگذرد تا آن را به ثبت برسانیم البته در مواردی که اثرشاخص باشد به صورت استثناء به ثبت می رسد، این باعث شده تا آثار تاریخی ما کمتر باشد.
وی با بیان این که انجمن های میراث فرهنگی می توانند زمینه حضور مردم در خانه های بوم گردی را فراهم کنند، گفت: با توجه به این که کشور ما 7 هزار سال تاریخ و 800 هزار سال تمدن دارد ، سرانجام گردشگران به این فرهنگ و تاریخ باشکوه پی خواهند برد، باید این گنجینه ها را برای سربلند و اعتلای کشور حفظ کنیم.
 هم چنین مرجان اکبری معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی دراین نشست گفت: انجمن های میراث فرهنگی ظرفیت های مردمی است که در گذشته جایگاه داشته اند و  به مرور از نقش آن ها کاسته شده است اکنون دوباره این انجمن ها احیا می شود.
وی ادامه داد: این ساختارو نظام برنامه ریزی ما در قالب انجمن ها پایدار خواهد بود و انجمن ها با تغییرات مدیریتی به راه خود در حفظ و حراست از میراث فرهنگی ادامه خواهند داد.
هم چنین در این نشست سرهنگ مجید کیانی مقدم فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی دراین نشست برضرورت استفاده از ظرفیت و توان مردمی برای حفاظت از میراث فرهنگی خراسان رضوی تاکید کرد و گفت: در افراد امین و شایسته برای عضویت در انجمن میراث فرهنگی پس از ملاحظات حفاظتی و تائید صلاحیت انتخاب خواهند شد.
 
هم چنین مهدی علیپورمدیر انجمن های میراث فرهنگی خراسان رضوی  در این نشست گفت: روستاییان در حفظ میراث فرهنگی پیشگام هستند و همیشه در حفاظت میراث فرهنگی همکاری همه جانبه داشته اند و اکنون قرار است با تشکیل انجمن های میراث فرهنگی روستایی ساختار را ایجاد کنیم.
در پایان این نشست از جواد رجبی دبیر انجمن های میراث فرهنگی روستایی بردسکن، قاسم خانزاده دبیر انجمن های میراث فرهنگی روستایی تربت حیدریه، نظام الدین کارگزار دبیر انجمن های میراث فرهنگی روستایی شهرستان خواف ، مجتبی تیجانی دبیر انجمن های میراث فرهنگی روستایی شهرستان نیشابور، علیرضا عباسی دبیر انجمن های میراث فرهنگی روستایی شهرستان کاشمر به عنوان ۵ انجمن میراث فرهنگی خراسان رضوی که بیشترین فعالیت را داشته‌اند با اهدای لوح تقدیرشد.
هم چنین دبیران انجمن های میراث فرهنگی شهرستان های استان احکام خود را از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی دریافت کردند و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان، معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی و مسئول انجمن های میراث فرهنگی استان و دیگر اعضای انجمن های میار ثفرهنگی استان میثاق نامه حفظ میراث فرهنگی استان را امضا کردند

منبع:   تعداد بازدید : 226 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

خدمات الکترونیک
خدمات
شهرستان ها
مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها
دولت
سایت های مرتبط
دستگاه های مرتبط
قوانین و مقررات
آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها - قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی ضوابط معماری و ساختمانی واحدهای پذیرایی میان راهی
آیین نامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی - شرح وظایف مدیران فنی دستورالعمل اجرای شیوه نامه خانه-مسافر برای شهر مشهد
فرم امتیازبندی صلاحیت حرفه ای متقاضیان بند ب  (خراسان رضوی) - شیوه نامه درجه بندی تاسیسات گردشگری قانون ممنوعیت عرضه محصولات دخانی
مقررات اجرائی- انضباطی فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگري - ضوابط معماری و ساختمانی هتل دستورالعمل محاسبه تعرفه آب و برق تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی
شیوه نامه معرفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی جهت دریافت جایزه صادراتی - ضوابط معماری و ساختمانی هتل آپارتمان مشخصات و ضوابط ساخت،بهره برداری و درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی
قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی - ضوابط معماری و ساختمانی مهمان پذیر شیوه نامه اجرایی ذخیره اتاق
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق
سفارش غذا سفارش آنلاین غذا سفارش آنلاین غذا در مشهد