اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 26 آبان 1397 ساعت 9:37

در شواری فنی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی موافقت شد: اختصاص سرای معمار زاده سبزوار به حرف و مشاغل صنایع دستی

شواری فنی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی با اختصاص سرای معمار زاده سبزوار به حرف و مشاغل صنایع دستی موافقت کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی،«مرجان اکبری» معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به جلسه شورای فنی این اداره کل در اواخر تیرماه گفت: در محدوده بازارقدیمی سبزوار 16 سرا وجود داشته که سرای معمار زاده یکی از این 16 سرای بازار قدیم سبزوار است.
وی به برنامه های مشترک وزارت راه و شهرسازی و شهرداری و همکاری میراث فرهنگی برای بازآفرینی محلات اشاره کرد و گفت: این سرا توسط شهرداری تملک شده و طرح بازآفرینی آن توسط اداره کل راه و شهرسازی استان در دست تهیه می باشد و در جلسه شورای فنی مهندسین مشاور شمسه یزد، طرحی را برای احیای این اثر تاریخی ارائه کرد که مرحله اول آن مورد موافقت قرار گرفت.
اکبری با اشاره به بافت اجتماعی محله گلستان سبزوار گفت: مشاور می تواند ارتباط این افراد را با جامعه هدف برقرار و نقش تسهیل گر را در ایجاد سرای حرف و مشاغل سنتی و صنایع دستی با استفاده از ظرفیت های مردمی محله گلستان داشته باشد.
هم چنین رجبعلی لباف خانیکی، باستان شناس وعضو شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این جلسه گفت: در طرح احیای سرای معمار زاده میراث ناملموس و ارزش های اجتماعی نیز باید مد نظر قرار گیرد.
وی با بیان این که باید به لایه های زیرین نیز توجه کنیم چون این سرا در بافت تاریخی سبزوار قرار گرفته است، یادآورشد: چون سبزوار و جاجرم تنها شهرهایی هستند که بر روی سایت باستانی ساخته شده اند، باید مراقبت بیشتری صورت گیرد.


منبع:   تعداد بازدید : 3011 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051