اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 29 اردیبهشت 1397 ساعت 13:2

معاون رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت فردوسی در آرامگاه حکیم توس: فردوسی پاسدار هویت ملت و میراث دار ایران است / پیش بینی 16 میلیاردی بودجه برای توس

معاوت رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با تاکید بر اهتمام دولت بر احیای توس گفت: حدود 16 میلیارد تومان بودجه برای احیای توس و آرامگاه فردوسی پیش بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی دکتر«علی اصغر مونسان» در مراسم سالروز بزرگداشت فردوسی که در آرمگاه حکیم توس با حضور و استقبال گسترده مردم ومسئولان برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: ایرانیان ملتی هستند که داشته های تاریخی بی نظیر و دارای تمدنی تاریخی و قدیمی است ومعتقدم  ایران درتاریخ نیست بلکه در ریشه های تاریخ حضور دارد و این ملت تاریخ ساز بوده اند و در بسیاری از تمدن های بشری نقش داشته اند.
اوادامه  داد: ملت ایران با تاریخی کهن و داشته های فرهنگی کم نظیر در دنیاست، در ایامی که کشور ما به لحاظ قدرت و شکوه وضعیت خوبی نداشت ، این حکیم فرزانه توس با کتاب خود، شاهنامه هویت ملت را پاسداری کرد و فردوسی  بزرگ میراث دار کشور ماست.
مونسان با بیان این که هویت ایران را میراث داران ما حفظ کرده اند و به ما سپرده اند و ما هم متعهدانه وظیفه داریم که این میراث را به آیندگان منتقل کنیم، تصریح کرد: هویت شامل دین، زبان  و ملیت است که حکیم ابوالقاسم فردوسی کار بزرگی کرده که در شاهنامه با  توحید شروع کرده و به ملیت ایرانی ها پرداخته و زبان ایرانی را پاس داشته است.
او گفت: در طول تاریخ ایرانیان زیادی زحمات زیادی کشیده اند تا این هویت پاس داشته و به ما منتقل شود، خیلی ها جان و خونشان را در این راه نثار کرده اند ودر عصر ما نیز در 8 سال دفاع مقدس جوانان ما برای دفاع از دین و ملیت و زبان ما و هویت این کشور جانانه جنگیدند و خدا را شکر که توانستند کشور را پاسداشت کنند.
مونسان ادامه داد: امید دارم که ملت بزرگ ایران شرایط کنونی را نیز با وحدت و اتحاد پشت سر خواهد گذاشت و یک بار دیگر نشان خواهیم داد که ما میراث داران، ملتی هستیم که ریشه  در تاریخ داریم و هویت ما ریشه در تاریخ دارد.
او با تاکید بر این که ما ملت امروز نیستیم، ما بودیم، هستیم و خواهیم بود، گفت: هر زمانی که این ملت مورد هجمه خارجی و در سختی قرار گرفته، با وفاق، همدلی و همراهی بیشترتوانسته که کشور را از آسیب در امان نگه دارد و امروز نیز اطمینان دارم که ملت ایران همدل تر، همراه تر و استوار گام های بزرگی را درآینده برخواهد داشت و این برهه زمانی نیز با افتخار به سر خواهد شد.
وی افزود: ملت ایران، راست قامت است و به لطف الهی این گونه باقی خواهد ماند.
مونسان با بیان این که اعتقاد دارم میراث فرهنگی ما باید به جهان منتقل و این داشته های تاریخی در معرض دید کشورها و ملت های مختلف قرار گیرد، اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا از طریق گردشگری و جذب گردشگر داشته های تاریخی، هویت فرهنگی و فرهنگ غنی ایرانی را به ملل جهان معرفی کنیم که در این زمینه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری تمام تلاش خود را خواهد کرد تا گردشگری رونق بگیرد.
وی با اشاره جایگاه فردوسی تاکید کرد: آرامگاه فردوسی باید سالانه میزبان میلیون ها گردشگر باشد و نباید این گونه غریبانه باشد. باید از طریق گردشگری و فرهنگ غنی، تعامل سازماندهی با دنیا را داشته باشیم.
مونسان درباره احیای توس گفت: امسال 3 میلیارد تومان اعتباراستانی وحدود 4 میلیارد اعتبار ملی برای توسعه این مکان در نظرگرفته است که پروژه هایش اجرا خواهد شد.
او یادآورشد: علاوه براین اعتبارات در سفر اخیر ریاست جمهوری به مشهد 9 میلیارد تومان به توس اختصاص یافت که در مجموع 16 میلیارد تومان دولت بودجه در نظر گرفته است و اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی پروژه های آن را اجرا خواهد کرد.
وی گفت: هم چنین تفاهم نامه ای با شهرداری مشهد نیزمنعقد شده است که کمک خواهند کرد تا این مجموعه بی نظیر و کم نظیر مکان مناسبی برای گردشگران داخلی و خارجی شود و در حد توان جایگاه توس و فردوسی را گرامی بداریم .
معاون رئیس جمهور در پایان گفت: بر روح بلند حکیم ابوالقاسم فردوسی درود می فرستم وامیدوارم خداوند او را که در پاسداست زبان فارسی و هویت ایرانی نقش مهمی داشته ، رحمت کند.
انتهای پیام/

منبع:   تعداد بازدید : 692 نوشته شده توسط:  کاربر روابط عمومی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051