اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 20 شهریور 1398 ساعت 9:27

حضور۱۳ گردشگر استرالیایی از آیین عزاداری محرم در گناباد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت: ۱۳ گردشگر استرالیایی از آیین عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی در این شهرستان دیدن کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، علیرضا شناسایی با بیان این مطلب افزود: این گردشگران که با هدف دیدن جاذبه های تاریخی و آیین محرم به گناباد سفر کرده بودند به دیدن آیین نخل برداری، نخل گردانی، شبیه خوانی و تعزیه خوانی در روستای ریاب این شهرستان رفتند.
وی اظهار داشت: بازدید از آیین عزاداری و سینه زنی هیاتهای مذهبی گناباد و کاخک این شهرستان در روز تاسوعا و عاشورا آثار تاریخی مانند قنات جهانی قصبه، مسجد جامع و موزه تاریخی و مردم شناسی گناباد از دیگر بخش های سفر گردشگران استرالیایی به این شهرستان بود.
شناسایی ادامه داد: نخل بندانی، نخل گردانی، تعزیه خوانی، تعزیه گردانی به همراه برگزاری آیین سوگواری، سینه زنی و زنجیرزنی از جمله آداب و رسوم ماه محرم در مناطق شهری و روستایی گناباد است.
وی افزود: 8 آیین ماه محرم در گناباد شامل نخل گردانی قصبه شهر، نوقاب، روستاهای رهن و ریاب، شبیه خوانی نوقاب و ریاب، واویلای مند و حسن و حسین بیدخت در فهرست آثار ناملموس و معنوی کشور به ثبت رسیده است.
از مجموم ۲۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده در گناباد ۱۴۵ اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده که در این میان تنها اثر تاریخی ثبت شده خراسان رضوی در فهرست آثار جهانی شامل قنات قصبه و نظام آبیاری مبتنی بر قنات روستای سنو در این شهرستان واقع است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 148 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051