اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 26 آبان 1397 ساعت 9:38

در جلسه هیئت راهبردی احیای توس مصوب شد: جزئیات طرح ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی به کمیته فنی می رود - جلوخان فردوسی یک گام به جلو

طرح ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی در جلسه هیئت راهبردی احیای توس مورد نقد و بررسی قرار گرفت و مقرر شد کمیته ای فنی تشکیل شود و هفته آینده طی جلسه ای جزئیات و پلان های اجرایی را بررسی و تصویب کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی « ابوالفضل مکرمی فر» امروز چهارشنبه 17 مرداد ماه جاری در جلسه هئیت راهبردی احیای توس با بیان این که از شهردار ، شورای شهرفرهیخته و فرهنگ دوست و شورای فرهنگی و فرهیخته شهر مشهد به ویژه دکترریاضی رئیس کمیسوین عمران توس قدردانی می کنم، افزود:  طرح ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی با همکاری شهرداری مشهد درحال تهیه است و تاکنون نقشه های فاز صفر آن آماده شده است.
وی گفت: درحال حاضر جزئیات و پلان های اجرایی در حال تهیه است.
وی با بیان این که جلوخان مسیری برای رسیدن با آرامش به آرامگاه است و قرار نیست هیچ گونه الحاقاتی داشته باشد، ادامه داد: مسیر جلوخان فضای راه باغ خواهد داشت و هیچ گونه فضای انتفاعی ایجاد نخواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تاکید کرد: در طرح جلوخان انعکاسی از باغ فردوسی و باغ ایرانی خواهد بود و فضاهای خدماتی در بخش پردیس تعریف شده است.
مکرمی فر به شرایط فعلی جلوخان اشاره  کرد و گفت: وجود دستفروشان و بساطی ها در جلوخان در شان فردوسی و توس نیست و باید با ساماندهی این فضا شرایط متناسب و در شان این مجموعه ایجاد شود.
هم چنین در این جلسه دکترسید مسعودریاضی رئیس کمیسیون عمران توش شورای شهر مشهد با اشاره به فرآیند شکل گیری این کمیسیون در شورای شهر مشهد در دوره پنجم این شورا گفت: راه وشهرسازی طرح جامع ناحیه منفصل توس را درحال تهیه دارد و با توجه به نظر مساعد شورای شهر و شهرداری برای مشارکت و اجرای طرح بازپیرایی و بهسازی و ساماندهی جلوخان آمادگی داریم .
هم چنین رجبعلی لباف خانیکی عضو هیئت راهبردی احیای توس به اهمیت جلوخان در ارتباط با باغ آرامگاه اشاره کرد و گفت: موزه های بزرگ جهان را که می بینیم یک سازه و پدیده های فرهنگی هستند در ورودی  آن ها که حکم جلوخان دارد به معرفی موزه و تاریخ شهری مجموعه اختصاص داده اند و این بخش نیز باید مکانی برای معرفی توس ، شاهنامه و فردوسی باشد و فرد را برای ورود به آرامگاه مهیا کند.
هم چنین مرجان اکبری معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع  دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:طرح ارائه شده برای جلوخان مبانی معماری خوبی داشت البته باید در جزئیات بیشتر به آن پرداخته شود.
وی بر ضرورت الگو گیری از ضرایب باغ آرامگاه تاکید کرد.
هم چنین در این جلسه دکتر سیداحمد محیط طباطبائی عضوهیئت راهبردی احیای توس برضرورت احیا و بسازی با کمترین مداخله و تغییر در ساختارتعیین شده برای محیط ورودی باغ آرامگاه تاکید کرد.
هم چنین دکتر فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی کشور ، دکتر مهردادجوادی معاون اداره کل حفظ و احیای بناها،  بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی میراث فرهنگی کشوردر این جلسه حضور داشتند و در خصوص این طرح به اظهار نظرپرداختند.
گفتنی است : با توجه به تصویب کلیات در گذشته ، کمیته ای هفته آینده تشکیل و جزئیات را بررسی و تصویب خواهد کرد.


منبع:   تعداد بازدید : 3272 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051