اخبار سه شنبه 28 دی 1395 ساعت 11:45

دستگیری 114 متجاوز به میراث فرهنگی خراسان رضوی از ابتدای سال جاری

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: 114متجاوز و متخلف در حوزه میراث فرهنگی طی 9 ماه گذشته امسال در این استان دستگیر و تحویل مرجع قضایی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، سرهنگ مجید کیانی مقدم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد متخلف در پی شناسایی و برخورد با 110 مورد جرائم مربوط به حوزه میراث فرهنگی در سطح خراسان رضوی بازداشت شدند.
وی این جرائم را شامل تخریب آثار تاریخی، حفاری غیر مجاز ، ساخت و ساز غیرمجاز در محوطه آثار و محوطه های تاریخی و نیز حمل فلزیاب ذکر و بیان کرد: از این تعداد هفت مورد شناسایی حمل فلزیاب، 56 مورد در حوزه آثار ثبتی و 47 مورد در حوزه آثار غیرثبتی میراث فرهنگی بوده است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی ادامه داد: در 9 ماه گذشته امسال همچنین 752 قطعه اشیاء عتیقه و بدل از متخلفان کشف و ضبط شده است که 89 مورد آن اصل و بقیه بدل بود.
وی گفت: همچنین در این مورد 108 هزار و 429 مورد سرکشی و بازدید ماموران یگان حفاظت از آثار و محوطه های تاریخی خراسان رضوی صورت گرفت.
هزار و 500 اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تعداد اثر که از سال 1310 تا پایان سال 1393 ثبت و دارای شماره ملی شده اند شامل 930 بنای تاریخی، 471 تپه و محوطه تاریخی، 58 مورد میراث معنوی، 28 مکان رویداد انقلاب اسلامی، چهار اثر طبیعی و دو اثر منقول است. خراسان رضوی حدود 10 هزار محوطه، بنا و اثر دارای ارزش تاریخی دارد.
انتهای پیام/

منبع:   تعداد بازدید : 524 نوشته شده توسط:  کاربر روابط عمومی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

خدمات الکترونیک
خدمات
شهرستانها
مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها
دولت
سایتهای مرتبط
پیوندها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق
سفارش غذا سفارش آنلاین غذا سفارش آنلاین غذا در مشهد