اخبار شنبه 25 دی 1395 ساعت 10:2

خراسان، نماد میراث معماری ایران

عضو هیات علمی پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، میراث معماری خراسان را مرکز و نمادی از معماری کل کشور خواند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی،علیرضا انیسی اظهار داشت: پژوهشگران داخلی و محققان بین المللی با بازدید و بازنگری در سیر تحول تاریخی میراث معماری خراسان در حقیقت سه هزار سال معماری ایران را بررسی می کنند.
وی از خراسان به عنوان الگوی کوچک شده ای از تمامی دوره های تاریخ معماری ایران یاد کرد و افزود: خراسان باپیشینه و قدمت دیرینه ای که دارد، برشاکله کلی هنر معماری ودانش شهرسازی ایران  اثرگذار بوده است.
عضو هیات علمی پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور اظهار داشت: خراسان دروازه ارتباطی کشورهای آسیای مرکزی است وامر انتقال وتوسعه این میراث فرهنگی را میسور نموده است.
انیسی افزود: هرچند که امروز از میراث بافت های روستایی و شهری در خراسان اثر با ارزش و چشم گیری باقی نمانده است اما این سرزمین مهد تمدن هایی بوده که آثار برجسته میراث معماری را به کشور عرضه داشته است.
وی با اشاره برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در استان های کشور گفت: کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در سه دوره با همیت و جدیت متخصصان و اساتید برجسته کشوری در سطح ملی برگزار شده که تلاش در ایجاد بستری مناسب برای حفاظت،پژوهش ومعرفی میراث فرهنگی بوده است.
این عضو هیات علمی پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور افزود: باید  برگزاری این کنگره ها، بتواند زمینه توسعه کیفی  آثار فاخر و ارزشمند استانی را در سطح ملی به همراه داشته باشد.
شایان ذکر است زمان برگزاری اولین کنگره استانی چهارمین کنگره تاریخ معماری وشهرسازی خراسان رضوی تمدید شد. آخرین مهلت پذیرش مقالات ۱۰ بهمن وزمان برگزاری کنگره ۲۵و۲۶ بهمن ماه ودرمحل موزه بزرگ خراسان خواهد بود. آدرس سایت  ثبت نام پژوهشگران www.razavi.chaui.ir است.
انتهای پیام/

 

منبع:   تعداد بازدید : 357 نوشته شده توسط:  کاربر روابط عمومی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

خدمات الکترونیک
خدمات
شهرستانها
مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها
دولت
سایتهای مرتبط
پیوندها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق
سفارش غذا سفارش آنلاین غذا سفارش آنلاین غذا در مشهد