اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 14:23

کشف و شناسایی آسباد در منطقه زاوه تربت حیدریه

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه و زاوه از شناسایی آسباد تاریخی در منطقه زاوه توسط اعضای انجمن میراث فرهنگی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی علی محمدی امروز 20 خردادماه ضمن بیان مطلب فوق افزود : این آسباد در منطقه زاوه شناسایی شده که نشان از هنر مردم سختکوش این منطقه درخصوص مهار بادها در راستای رفع نیاز روزمره و جهت آرد کردن غلات بوده است.
دکتر مهدی فلاح استاد گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه و کاشف این آسباد تاریخی خاطرنشان کرد : این اثر تاریخی که مربوط به قرون متاخر اسلامی می باشد تشابه فراوانی با آسبادهای منطقه خواف و سیستان دارد .
وی که عضو انجمن میراث فرهنگی شهرستان تربت حیدریه و زاوه می باشد تصریح کرد: این آسباد بصورت تک بنا و دارای دو طبقه که طبقه بالا جهت چرخ و پره های آسباد و طبقه پایین محل سنگها بوده است و مصالح بکار رفته در معماری بنا خشت و چینه و حدود ۷ متر ارتفاع دارد.
فلاح افزود:  در جنب این آسباد نیز آسیابی نیز وجود دارد که مردم منطقه از هر دو نیروی باد و آب جهت رفع نیازهای خود استفاده میکردند
وی افزود از شاخصه های معماری این بنا درگاه و کانال عبور باد می باشد که طوری ساخته شده که از انواع بادهایی که در منطقه می وزیده قابلیت استفاده داشته است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 156 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051