اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 21 خرداد 1398 ساعت 9:54

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی: آستان قدس می تواند به احیای هنرهای مرتبط با چوب کمک کند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت های و پتانسیل های آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی با توجه به ظرفیت ها و پتانسیلهای موجود میتواند در حوزه احیای هنرهای سنتی و هنرهای صنایع دستی مرتبط با چوب نقش مهمی را داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر هم زمان با روز جهانی صنایع دستی در بازدید از مجموعه  شرکت کارخانجات چوب رضوی درگفت و گو با خبرنگار ما با بیان این مطلب افزود: آستان قدس برای گسترش، حفظ و احیای این هنرباید  یک مرکز پژوهشی هنرهای سنتی و کاربردی جهت خلق ایده ها ایجاد کند.
وی همچنین برگزاری استارت آپ، برای دریافت و پرورش ایده های جدید در صنعت چوب با هدف احیا هنر چوب و صنایع دستی و هنرهای سنتی را پیشنهاد کرد.
مکرمی فر با اشاره به توانمندی های این مجموعه اظهار کرد: کیفیت و ظرفیت های اعم از نیروهای کارآمد و هم جنین امکانات کمی از نقاط قوت صنایع چوب رضوی است و عدم بهره وری و بهره مندی کامل از ظرفیت های موجود از نفاط ضعف این مجموعه است.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به ظرفتی های آستان قدس رضوی درباره جهانی کردن این هنر گفت:  باید این توانمندی های درفرصت های عرضه و نمایش به دنیا معرفی شود که حضور در نمایشگاههای داخلی و خارجی و نمایشگاههای انفرادی  از جمله راهکارهایی است که باید صنایع چوب رضوی دنبال کند.
مکرمی فر با بیان این استفاده از صنعت چوب سابقه ای دیرینه دارد و از دوران کهن در ایران و خراسان مورد استفاده بوده است، افزود: میراث فرهنگی در بخش تزئینات مرتبط با چوب در بناهای تاریخی از جمله پنجره ها و گره چنیی ها و همچنین تلفیق تولیدات هنرهای سنتی با چوب ی می تواند از ظرفیت صنایع چوب آستان قدس بهره مند شود و تعامل و همکاری داشته باشد.
وی ادامه داد: هم چنین در بخش گردشگری و هتل ها نیز می توانند برای توسعه و تجهیز از محصولات صنایع چوب رضوی که نوآورانه است استفاده کنند.
مکرمی فر درباره راهکارهای حمایتی از هنرمندان فعال در این زمینه گفت: تحت پوشش بیمه قرار گرفتن هنرمندان و شریک کردن آنها در سهام کارخانه ، میتواند  در کمیت و کیفیت تولید محصولات نقش مهمی ایفا کند.
در این بازدید محمد مطیع معاون صنایع دستی اداره کل خراسان رضوی و محمد رکنی مدیرموزه بزرگ خراسان  نیز حضور داشتند.

منبع:   تعداد بازدید : 240 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051