اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 5 خرداد 1397 ساعت 10:22

توسط اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی : سومین کاشی ماندگار برسردر منزل دکتر یعقوب دانشدوست نصب شد

به پاسداشت نیم قرن خدمات در زمینه معماری، حفظ و احیای میداث فرهنگی و پژوهشگری فرهنگ دکتر«یعقوب دانشدوست» ، کاشی ماندگار بر سر درمنزل اش در مشهد نصب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عصر امروز ۲۶  اردیبهشت با حضوردکتر محب علی ، ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، تعدادی از فرهنگ دوستان و شاگردان استاد، «کاشی ماندگار» توسط اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان برسردر منزل دکتر دانشدوست نصب شد.
مکرمی فر درباره نصب این کاشی ماندگار گفت: دکتر دانشدوست مشخصه و کد شناسایی میراث فرهنگی خراسان محسوب می شود و بیش از نیم قرن تلاش برای حفظ و احیای میراث فرهنگی را داشته است.
وی افزود: بخش زیادی از آثار تاریخی که اکنون در خراسان به آن ها افتخار می کنیم با ایثارگری و همت دکتر دانشدوست حفظ و احیا شده اند.
یعقوب دانشدوست استاد برجسته معماری و مرمت بناهای تاریخی، محقق و مؤلف، در سال 1317 خورشیدی در دیار شهریار، تبریز چشم به جهان گشود. پدرش کارمند دارایی بود که به اقتضای کارش مجبور شد زمانی که وی سه سال بیشتر نداشت تبریز را ترک کرده و به مشهد مهاجرت نمایند. به این ترتیب خانواده استاد در خانه ای واقع در انتهای کوچه سرشور سکونت یافتند.
دوران ابتدایی با تحصیل در دبستان خیام که در خیابان ارگ واقع بوده سپری  شد و سپس برای ادامه تحصیل به دبیرسـتان نادرشاه در محدوده باغ آرامگاه نادری رفت. 
در سال 1336 خورشیدی موفق به اخذ دیپلم در رشته ریاضی می شود. یکی از فعالیت های مورد علاقه استاد با توجه به استعداد و نبوغ، در عرصه فیزیک و آزمایش های مربوط به آن بوده است. پس از قبولی در کنکور سال 1336 ش. و مشورت با مطلعین، رشته معماری را برگزید و وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد.
او که دانش آموخته معماری در مقطع فوق لیسانس و شهرسازی در مقطع دکتری از دانشگاه تهران است، با آگهی وزارت فرهنگ و هنر وقت و نیازمندی به تعدادی مهندس معمار، دکتر دانشدوست نیز در شمار پانزده نفر برگزیده ای بود که در سال 1344ش. به استخدام این وزارتخانه درآمد. حضور اساتید ماهر و خبره نظیر استاد “ پیرنیا ” در امر شـناخت ویژگی های معماری ایرانی، مهم ترین عامل شناخت او از هویت بناهای تاریخی بوده است.
اولین تجربه استاد در زمینه مرمت و بازسازی اماکن تاریخی، مجموعه “ گنجعلی خان کرمان ” و میدان بزرگ آن بود و پس از آن بناهای متعددی را در شهرهای شمالی و... مرمت کرد.
با اعلام بوجود آمدن ضایعه در گنبد طلایی حرم مطهر حضرت رضا(ع) به مشهد آمد و با دقت و بینش علمی، این گنبد را برجای خود مستحکم نمود. سپس با تأسیس سازمان حفاظت آثار باستانی ایران، رئیس دفتر فنی خراسان شد.
دیدار از طبس، استاد را شیفته خود کرده و تصمیم می گیرد بناهای آن را مرمت کند. متأسفانه زلزله 7/8 ریشتری 25 شهریور 1357ش. شهر طبس و روستاهای آن را  به آواری پراکنده تبدیل نمود و تمام آن زیبایی ها در یک آن، به تلی از خاک تبدیل شد. به این ترتیب دکتر دانشدوست نگارش مجموعه ای از مدارک و اسـناد خود را با عنوان « طبس شهری که بود »  باغ های طبس را از سال 1366ش. آغاز و این کتاب در سـال 1369ش. به چاپ رسید.
طبع پژوهشگر و محقق دکتـر دانشدوست مهم ترین دلیل استعفای وی از ریاست دفنر فنی بود که او را به سوی کشفیات معماری سوق داد. رهایی از قید و بندهای مسئولیت، فرصتی را فراهم آورد تا دومین مجموعه از کتاب طبس شهری که بود، این بار با عنوان بناهای طبس در سال 1365ش. به نگارش درآورد، این کتاب نیز در سال 1376ش. منتشر شد. در سال 1379ش. لوح و جایزه کتاب معماری را دریافت نمود. کتاب بعدی دکتر « شهرسازی و معماری طبس » بود که بر پایه مستندات گردآوری شده، نگارش آن در سال 1376ش. به اتمام رسید و سرانجام توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان در سال 1396ش. به زیور طبع آراسته گردید.
کتاب « باغ های آسمانی ایران » آخرین دست نگاشته دکتر دانشدوست است.
وی در سال 1392ش. لوح و تندیس تقدیر از ریاست جمهوری و در سال 1394ش. به دلیل مساعی فرهنگی، لوح و نشان فردوسی را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.
دکتر دانشدوسـت صاحب مقالات متـعددی است که در نشریات داخلی و خارجی به چاپ رسیده است. اما دو اِلمان یادبود همواره برای ایشان جایگاهی خاص در زندگی داشته و دارد. طراحی اِلمان فلکه پارک ملت در سال 1346ش. به وی واگذار گردید که این اثر « به سوی نور » نام گرفت و روز افتتاح آن، بهترین خاطره استاد از دوران زندگانی بوده است.
« همیشه به سوی او » نام اِلمان دیگر دکتر دانشدوست است که آن را برای میدان راه آهن مشـهد طراحی و اجرا کرده اسـت.
مفهـوم طـرح نشـان دهنده یک مـرد و زن می باشـد که نماد انسـان ها هسـتند، انسـان های دورانی که فضا را  درمی نوردند اما همواره دست به سوی خداوند بزرگ دارند. او هنوز به یاد داردکه چگونه ساختمان ایستگاه راه آهن را احداث می کردند.
دانشدوسـت اول دی ماه 1375ش. پس از سـال ها فعالیـت در عرصـه مرمـت بنـاهای تاریـخی به افتخـار بازنشستگی نائل آمد.
در حال حاضر دکتر دانشدوست ناظر عالی بناها و آثار تاریخی خراسـان و عضـو شـورای فنی اداره کل میـراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
انتهای پیام/

منبع:   تعداد بازدید : 1275 نوشته شده توسط:  کاربر روابط عمومی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051