اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 27 اردیبهشت 1399 ساعت 18:58

پیام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ، به مناسبت روز ملی بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ، به مناسبت روز ملی بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری پیام صادر کرد.

ایران اسلامی از گذشته، مطلع ستارگان درخشان و خورشیدهای فروزانی بوده است که پرتو معرفت, ادب, خرد و حکمت را کریمانه بر اقصی نقاط گیتی افشانده اند.
یکی از چهره های پرتلالو آسمان فرهنگ و ادب ایران زمین، حکیم عمر خیام نیشابوری است که شخصیت بزرگش پیوندگاه دو بحر ‌ژرف و دو رود خروشان علم و خرد، ادب و معرفت ایرانی و اسلامی است.
خیام شخصیتی ادیب و دانشمند است که علم و ادب را با یکدیگر همراه کرده و با وجود اشعار اندک، یکی از مشهورترین شاعران ایران در جهان است. تعداد ترجمه های کتاب خیام بیشترین ترجمه هاست و این یکی از شگفتی های اقبال جهانی به اشعار خیام است.
 
امروزه معرفت و شناخت جامع شخصیتی چون حکیم عمر خیام نیشابوری می‌تواند الگویی شایسته، پیش روی تمام پژوهندگان علم و دانش، و به‌ویژه نسل جوان باشد تا با تکیه بر پیشینه غنی و پرافتخار خویش، آوازه بزرگی و عظمت این مرز و بوم مقدس را به گوش جهانیان برسانند و این افتخاری است که در طول تاریخ نصیب کمتر ملتی شده است. بی تردید شناخت مفاخر فرهنگی ایران اسلامی یکی از راههای مهم و اساسی تقویت هویت ملی و غرور ملی ما است.
  
در پایان بر خود لازم می دانم  28 اردیبهشت ماه ، روز ملی بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری را به تمام ایرانیان در سراسر جهان تبریک بگویم و از همه کسانی که در راستای تکریم نام و یاد آن حکیم بی بدیل تلاش می نمایند ، قدردانی و سپاسگزاری نمایم.

منبع:   تعداد بازدید : 36 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051