اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 15 مهر 1398 ساعت 11:40

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اعلام کرد: ثبت 68 میلیون اقامت در خراسان رضوی در 6 ماهه نخست امسال

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: طی سال 97 به میزان 77 میلیون و 188 هزار و 742 نفر شب اقامت در استان ثبت شده و در 6 ماه ابتدای امسال 68 میلیون و 547 هزار و 47 نفر شب اقامت دراستان در واحدهای رسمی و غیر رسمی ثبت شده که در واحدهای اقامتی رسمی به نسبت مدت مشابه سال قبل 5 درصد افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر امروز 14 مهر ماه با اعلام این خبر افزود: براین اساس میزان ماندگاری هر گردشگر خارجی 4.8 روز  و گردشگر داخلی به صورت میانگین 2.9 روز بوده است.
وی با بیان این که ظرفیت نفر شب اقامت استان ۵۰۰ هزار نفر است، ادامه داد:  میزان ورود گردشگران خارجی سال 97 تعداد 2 میلیون و 357 هزار و 498 نفر بوده و میزان ورود مسافر فقط در واحدهای اقامتی رسمی در 5 ماهه ابتدای امسال نیز 642 هزار و 725  نفر بوده که تعداد 402 هزار و 867  نفر زائر و مسافر عراقی بوده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: سال گذشته ۲۰ هزار گردشگر خارجی برای انجام عمل‌های جراحی و ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی برای انجام عمل‌های سرپایی در استان حضور یافتند که با توجه به این که درآمد حاصل از هر گردشگر سلامت به طور متوسط پنج تا هفت برابر یک گردشگر معمولی است درآمد ارزی قابل توجهی وارد استان شده است.
مکرمی فر با اشاره به آمارورودی 32901705 میلیون مسافر طی سال 97 به مشهد اظهار کرد: در‌ شش ماهه اول سال جاری افتخار میزبانی و خادمی بیش از 24 میلیون و 655 هزار و 569 زائر در مشهد مقدس را داشته ایم که در مقایسه با شش ماهه سال گذشته این آمار 22.4 درصد رشد داشته است.
 افزایش 8 درصدی اشغال مراکز اقامتی رسمی توسط میهمانان خارجی 
مکرمی فرافزود: نرخ اشغال مهمانان خارجی در هتل آپارتمان ها سال 97 به میزان 29 درصد  بوده که در سال جاری به 40 درصد افزایش یافته است، هم چنین در مهمانپذیرها سال گذشته 31 درصد بوده که امسال به 39 درصد افزایش و در هتل ها 16 درصد که امسال نرخ اشغال هتلها توسط مهمانان خارجی 20 درصد شده است.
مکرمی فر با ارائه آماری از حضور زائران دهه پایانی صفر در سال گذشته، تصریح کرد: سال گذشته در ایام دهه پایانی صفر حدود 4 میلیون و 600 هزار نفر زائر سواره و بیش از 435 هزار نفر زائر پیاده در مشهد مقدس داشته ایم، لذا با برنامه ریزی های خوبی که در ستاد خدمات سفر و ستاد پایانی صفر انجام شده، آمادگی داریم تا به نحو مطلوب و شایسته ای در ایام پایانی صفر میزبان خوبی برای زائران بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) باشیم.
شناسایی 130 فرصت سرمایه گذاری
مکرمی فر با بیان این که در ۱۲۰ نقطه خراسان رضوی، ۱۳۰ فرصت سرمایه گذاری در حوزه گردشگری شناسایی شده است افزود: با سرمایه گذاری در این فرصت ها می توانیم سفر و به دنبال آن ثروت را در سطح استان توزیع کنیم.
 مکرمی فر گفت: این 130  فرصت زمینه  سرمایه گذاری هزار و 600 میلیارد تومان را فراهم می کند. سود سرمایه گذاری در این فرصت ها تضمین شده است. در صورت تحقق سرمایه گذاری برای 19 هزار و 480 نفر شغل ایجاد خواهد شد. 
8 شهرستان با کمبود امکانات مواجه اند
وی یادآورشد: 8 شهرستان استان با کمبود امکاناتی نظیر جاده مواجه اند  که جذب گردشگر را کم می کند که 35 میلیارد تومان هزینه برای تامین این زیرساخت ها لازم است.
18 مهر؛ ارائه فرصت های سرمایه گذاری حوزه گردشگری 5 استان شرق کشور
مکرمی فر گفت: هجدهم مهرماه امسال همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری حوزه گردشگری استان های شرق کشور در مشهد با حضور اداره کل استان های سیستان و بلوچستان، سمنان، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی و خراسان رضوی برگزار خواهد شد. این فرصت ها در چارچوب اقتصاد گردشگری در این همایش رونمایی خواهد شد. هم چنین مجموعه ای توسط بخش خصوصی برای صنایع دستی ایجاد شده است که در تلاشیم برندهای سوغات گردشگری استان را در آن معرفی کنیم. 
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر 286 تاسیسات گردشگری با سرمایه گذاری 7 هزار میلیارد و 700 میلیون تومان بدون احتساب زمین در سطح استان وجود دارد که برای 10 هزار و 500 نفر شغل ایجاد می کند. 
وی تعداد تاسیسات گردشگری استان را 2180 اعلام کرد و گفت: در سال 97 تعداد 9 هتل، 4 هتل آپارتمان، 5 مهمانپذیر بهره برداری و 38 مورد پروانه فعالیت برای شرکت خدمات مسافرتی در استان صادر شده و در سال 98 نیز تاکنون  نیز 4 هتل 1 هتل آپارتمان، 2 مهمانپذیر و 22 اقامتگاه بوم گردی و 20  شرکت خدمات مسافرتی بهره برداری شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که سال 97 به میزان 425 میلیارد تومان سرمایه گذاری جذب شده است، افوزد: در 6 ماهه ابتدای امسال میزان جذب سرمایه گذاری در استان 195 میلیارد تومان بوده است.
مکرمی فر افزود: در سال گذشته 40 موافقت اصولی صادر شده و در 6 ماهه ابتدای امسال 14 مورد موافقت اصولی صادر شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پروژه های در حال ساخت در پایان سال 97 را 290 پروژه با حجم سرمایه 7 هزار و 800 میلیون تومان و در پایان 6 ماهه ابتدای امسال پروژه در حال ساخت 268 پروژه با حجم سرمایه 7هزار میلیارد تومان است، البته تعدادی از پروژه ها به بهره برداری رسیده و تعدادی به این پروژه ها اضافه شده است. 
وی ادامه داد:  در سال گذشته 32 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در حوزه گردشگری استان جذب شده و امسال یک میلیون دلار جذب شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تصریح کرد: تسهیلات پرداخت شده در حوزه گردشگری طی سال گذشته 159 میلیارد تومان بوده و در 6 ماهه ابتدای امسال 272 میلیارد تومان پرداخت شده است.
 
وی با بیان این که در تلاشیم ماندگاری گردشگران را در سطح استان افزایش دهیم و ماندگاری تنها معطوف به مشهد نباشد، اظهار کرد: باید بتوانیم ماندگاری گردشگران را از 2.9 روز به بیش از یک هفته برسانیم و غیر از بخش زیارت جاذبه های تاریخی و تفریحی را نیز به گردشگران معرفی کنیم. ما کتابچه ای برای معرفی جاذبه های تاریخی و فرهنگی هر شهرستان استان به عنوان راهنمای سفر تهیه کرده ایم که در سایت سازمان نیز بارگزاری شده است.
برنامه ریزی برای سفرهای ارزان قیمت
مکرمی فر ادامه داد: چندین جلسه در استان با بخش خصوصی درباره طرح ساب (سفرهای ارزان برنامه ریزی شده) برگزار شده است. هدف از این طرح جذب مسافران و زائران بیشتر به مشهد است. برگزاری تور و تخفیفات ویژه رستوران ها و هتل ها از جمله برنامه های طرح ساب است. این طرح به سازمان ارائه شده و برنامه های آن در مرحله اجرایی اطلاع رسانی خواهد شد.
وی به فعالیت 396 شرکت خدمات مسافرتی در استان اشاره کرد و گفت: طی سال 97 تعداد  38 پروانه فعالیت شرکت خدمات مسافرتی و طی سال 98 نیز تعداد 20 پروانه فعالیت شرکت خدمات مسافرتی در خراسان رضوی صادر شده است.
214 هزار ساعت آموزش
وی یادآورشد: توام با فراهم کردن زیرساخت ها برای این افق از بحث آموزش نیروی انسانی متخصص و با تجربه در حوزه گردشگری نیز غافل نشده ایم. اقداماتی بنیادی در این زمینه در سازمان آغاز شده است.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال214 هزار و 96 ساعت آموزش در قالب 25 دوره در تمام بخش های مربوط به حوزه گردشگری و 64 دوره کوتاه مدت گردشگری برگزار شده است. 
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که در زمینه آموزش گردشگری توانمندی های خوبی در استان وجود دارد که از این ظرفیت ها برای پیشبرد اهداف استفاده شده است، ادامه داد:  سمینارها و همایش های تخصصی  با استفاده از توان اجرایی ۱۰ موسسه آموزش گردشگری دارای مجوز استان برگزار شده است.
مکرمی فراظهار کرد: طی شش ماهه نخست سالجاری تعداد  8 هزار و 684 نفر آموزش های تئوری و عملی لازم را فرا گرفتند.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی افزود: دفتر آموزش گردشگری استان با برگزاری دو آزمون عملی مصاحبه زبان انگلیسی در ماههای اردیبهشت و شهریور،  ویژه مدیران فنی دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی ، میزان مهارت و تسلط  تعداد ۷۲۰ نفر از فراگیران را نسبت به مکالمه انگلیسی مورد سنجش قرار داد. 
مکرمی فر ادامه داد:  با توجه به حجم بالای وجود تاسیسات گردشگری در خراسان رضوی و تعداد بالای شاغلان این صنعت در استان، صدور مجوزهای جدید موسسات آموزشی نیز در دستور کار قرار گرفت که بر اساس این هدف گذاری ، موافقت ۳ مجوز جدید موسسه آموزش  گردشگری طی 6 ماهه ابتدای سال جاری  صادر شد. 
وی یادآورشد: با توجه به ابلاغیه های جدید وزیر گردشگری در خصوص الزام مدیران تاسیسات گردشگری به گذراندن دوره های مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری و همچنین الزام مدیران و کارکنان اقامتگاه های بوم گردی به طی دوره های آموزشی ، دفتر آموزش تمهیدات لازم را به منظور تحقق اهداف پیش بینی شده در طی شش ماهه دوم در دستور کار قرار داده است.
 شناسایی 39 اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به برنامه ریزی های انجام شده برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در زمینه احیای ابنیه تاریخی اشاره کرد و گفت: 39 اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی شناسایی که امسال 18 اثر تاریخی در اولویت واگذاری قرار دارد.
 مکرمی فر افزود: به استناد دستورالعمل شرايط واگذاری طرح های تملك دارايی های سرمايه ای جديد، نيمه تمام، تكميل شده و آماده بهره برداری به بخش غيردولتی و در اجرای ماده(27) قانون الحاقی برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت  امسال 18 اثر تاریخی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
وی ادامه داد: در گام نخست تعداد 8 اثر شامل، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي یونسی(بجستان)، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي فخر داوود (شهرجدیدبینالود)، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي مزینان، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي کامه( تربت حیدریه)، مرمت، بهسازی و احیای كاروانسراي آهنگ(بجستان)، مرمت، بهسازی و احیای حمام تاریخی حاج رئیس(تربت حیدریه) و مرمت، بهسازی و احیای مصلی تاریخی سبزوار واگذار می شود.
وی درباره نحوه و مدت واگذاری این ابنیه به بخش خصوصی اظهار کرد: این پروژه ها به صورت قرارداد «بی او ال تی»(boltساخت، بهره برداری ، واگذاری و اجاره)  در دوره های 5، 10 و 15 ساله خواهد بود.
مدیرکل میراث فرهنگی از برگزاری جلسه کارگروه واگذاری ماده 27 خبر داد و گفت: در جلسه این کارگروه با حضور نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، دادگستری کل استان، اتاق اصناف استان و دیگر اعضا این  کارگروه برگزار و مصوب شد که در گام نخست 8 پروژه واگذار شود.
وی با اشاره به حجم سرمایه ای که توسط این پروژه ها جذب خواهد شد اظهار کرد: در مجموع این 8 پروژه حدود 160 میلیارد ریال سرمایه جذب خواهد کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به محدودیت های منابع مالی دولتی گفت: علاوه بر استفاده بهینه از منابع دولتی باید به دنبال راهکارهای دیگری از جمله استفاده از منابع بخش خصوصی و هم افزایی بخش دولتی بهره مند شویم که واگذاری ها ماده 27 یکی از راهکارهای قانونی استفاده از منابع بخش خصوصی است.
مکرمی فر ادامه داد: قبل از واگذاری مطالعاتی انجام شده و میزان سرمایه گذاری لازم، شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقه و نرخ بازگشت سرمایه بررسی شده است و بر مبنای این مطالعات واگذاری ها صورت خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: تمام واگذاری ها برابر قانون به افرادی دارای صلاحیت واگذار خواهد شد که علاوه بر جنبه اقتصادی حفظ اثر تاریخی نیز مد نظر آن ها باشد و فقط به منافع اقتصادی ناشی از سرمایه گذاری نباشند.
مکرمی تصریح کرد: به زودی مناقصه واگذاری این پروژه ها از طریق روزنامه های کثیر الانتشار اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به طرح مثلث اقتصادی استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از زمینه هایی که مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی می تواند ظهور و بروز پیدا کند، حوزه های سه گانه این اداره کل است که تاکنون اقدامات زیادی در این راستا انجام شده است.
وی به حمایت استاندار از طرح های توسعه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در شهرستان ها و به ویژه روستاهای استان علاوه بر ایجاد ثروت در روستاها و توسعه اقتصادی روستاها از مهاجرت بی رویه به شهرها جلوگیری می کند.
تشکیل 455 انجمن میراث فرهنگی روستایی دراستان
وی یادآور شد: با توجه به  رفتار مهمان نوازانه و روی گشاده روستائیان، جذب گردشگر به راحتی امکان پذیر است و تقریبا جریانی از گردشگری روستائی و بوم گردی به راه افتاده که با استقبال مردم همراه بوده است.
وی ادامه داد: راه اندازی و تشکیل انجمن های میراث فرهنگی باعث توجه ویژه روستائیان به آثار تاریخی و فرهنگی شده که با  مشارکت مردم روستاها همراه بوده و طی سال 97 تعداد 300 انجمن و در 6 ماهه ابتدای سال 98 نیز تعداد 155 انجمن میراث فرهنگی در استان تشکیل شده است. تعداد اعضاء انجمن ها 2250 نفر می باشد که از این تعداد 950 نفر کارت شناسایی انجمن میراث فرهنگی دریافت کرده اند . 
فعالیت 81 موزه در خراسان رضوی 
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از فعال بودن 81 موزه در استان خراسان‌رضوی خبر داد که بیشتر آن‌ها زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری، آستان قدس رضوی، اداره کل محیط زیست، آموزش و پرورش و ... اداره می‌شوند.
او گفت: اکنون در کشور 700 موزه فعال داریم که با توجه به 81 موزه در استان آمار بالای ده درصد را شامل می‎شود و این موجب شده بعد از استان تهران، خراسان‌رضوی دارای بیشترین موزه باشیم.
مکرمی‎فر عنوان کرد: نگاه به سمت و سوی تخصصی شدن موزه‌ها بوده و محتوا برای ما بسیار مهم است، در حال حاضر شهرهایی مانند نیشابور دارای 8 موزه، گناباد 5 موزه و سبزوار 4 موزه هستند.
وی افزود: بالغ بر 70 درصد شهرهای استان خراسان‌رضوی دارای موزه هستند، مگر شهرهای تازه تاسیس که برای همان‌ها نیز تلاش می‎کنیم تا در هر شهر حدقل یک موزه وجود داشته باشد.
مکرمی فرهمچنین از پرداخت تسهیلات برای ایجاد موزه شخصی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فعالیت آن‌ها براساس قوانین خبر داد و گفت: از ابتدای سال 97 ایجاد 12 موزه در دستور کار قرار گرفته است که تاکنون 4 موزه در مراحل نهایی قرار دارد و بقیه نیزتا پایان سال در مرحله بهره برداری قرار خواهد گرفت.
فعالیت ۷۵  اقامتگاه بومگردی در خراسان رضوی  
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ۷۵ اقامتگاه بومگردی در این استان پروانه بهره برداری دریافت کرده و بیش از 90 اقامتگاه نیز موافقت های اولیه را کسب و در حال طی روند دریافت پروانه هستند.
مکرمی فر یادآورشد: ابتدای سال 97 تعداد بوم گردی های استان، 22 مورد بوده که با تلاش همکاران طی سال گذشته به 53  بوم گردی فعال افزایش یافته است.
وی ادامه داد: از ابتداي امسال 22 اقامتگاه بومگردي در استان خراسان رضوي فعاليت خود را آغاز كرده و پذيراي گردشگران داخلي و خارجي هستند.
وی به شکل گیری تشکل حرفه ای بوم گردی های استان اشاره کرد و گفت: جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی های استان به عنوان سومین تشکل حرفه ای حوزه گردشگری نخستین جلسه مجمع عمومی را برگزار و هیئت مدیره انتخاب شده اند.
وی ادامه داد: این تشکل در پیشبرد توسعه گردشگری به ویژه بوم گردی نقش به سزایی خواهد داشت.
جامعه حرفه ای هتلداران و و جامعه حرفه ای شرکت های گردشگری سلامت هم تشکیل شده است
مکرمی فر با بیان این که جامعه ای حرفه ای هتلداران خراسان رضوی در سال 97 تشکل شده است، افزود: با توجه به ضرورت و برنامه ریزی صورت گرفته در حوزه گرشگری سلامت استان،  جامعه حرفه ای شرکت های گردشگری سلامت استان خراسان رضوی نیز طی سال جاری تشکیل شد.
وی ادامه داد: نخستین مجمع عمومی جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان برگزار و با برگزاری انتخابات، هیئت مدیره این تشکل نیز انتخابات شده اند که پس از طی تشریفات قانونی و ثبت آن در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ، با صدور پروانه فعالیت توسط استان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. 
مکرمی فر یادآورشد: در این راستا ایجاد تشکل های دیگر در رسته های هتل آپارتمان ها ، مهمانپذیر ها ، رستوران ها و مراکز تفریحی مراحل پایانی خود را طی می کنند.
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 68 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051