اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 26 آبان 1397 ساعت 13:13

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی خبر داد: راه‌اندازی چهار بازارچه صنایع‌دستی در خراسان رضوی تا سال آینده

ابوالفضل مکرمی‌فر گفت: درنظرداریم در سال‌جاری چهار بازارچه صنایع دستی در استان راه‌اندازی کنیم که تاسال آینده حتما تکمیل و افتتاح می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فردر این باره گفت: دومرکز آفرینش‌ هنرهای‌سنتی «خانه ملک» و «مصلی» را هم ازنظر هنرمندان وهم ازنظر افزایش کمی‌وکیفی ارتقا دادیم.

وی خاطرنشان کرد: در خانه‌ی‌ملک 40 هنرمند که برخی، ازمفاخر هستند، دربخش صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی مشغول به کار د که درقالب نمایشگاه به فروش آثار مشغول هستند.

ابوالفضل مکرمی‌فر بیان کرد: یک بازارچه درمجموعه‌ی آرامگاه فردوسی است که قرارداد طراحی آن‌را بسته‌ایم و رو به اتمام است و سه بازارچه‌ی دیگر در دیگرشهرستان‌های استان از جمله تربت حیدریه و نیشابورهستند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان تشریح کرد: درنظرداریم بازارچه‌ها وکارگاه‌های صنایع‌دستی را گسترش دهیم که در این راستا تعدادی هم کارگاه فعال درشهرستان‌ها داریم؛ به عنوان مثال درنیشابور درحوزه‌ی صنایع‌دستی 400 کارگاه داریم که چهارهزارنفر در آن‌جا مشغول به‌کار هستند.

وی اظهار کرد: در تربت‌حیدریه، روستای بِسک، 400 نفر در حوزه‌ی ابریشم‌کشی مشغول به‌کار هستند. همچنین در روستای بزد، بیش از  100 کارگاه در عرصه‌ی پارچه‌بافی مشغول به‌کارند؛ ما درفکر توسعه وافزایش این کارگاه‌ها هستیم.

ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: تسهیلاتی برای این کارگاه‌ها اختصاص دادیم؛ در بخش کارگاه‌های صنایع‌دستی 280 طرح به میزان پنج میلیارد و 700 میلیون تومان به آن‌ها اختصاص دادیم که برای 463 نفر اشتغال ایجاده شده است. این طرح‌ها با این میزان که گفته شد عمدتا درحوزه‌‌ی صنایع‌دستی هستند وامسال هم ادامه دارند.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان ابراز کرد: درنظر داریم به‌طور قطعی درحوزه‌ی صنایع دستی، بازارچه‌هایی با غرفه‌های متعدد در سرتا سر استان راه‌اندازی کنیم؛ که دربخش تولید، اشتغال وصادرات کمک کننده باشد.

 

 منبع: ایسنا  تعداد بازدید : 1517 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051