اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 26 آبان 1397 ساعت 13:14

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف: جوامع محلی باید در حوزه گردشگری مشارکت داده شوند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف گفت: باید جوامع محلی را ترغیب کرد تا وارد حوزه گردشگری شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی محمود باعقیده امروز 22 شهریور با تاکید بر این نکته اظهار کرد: این نیازمند تسهیلات بانکی است، چرا که مردم این منطقه به لحاظ مالی در سطح پایینی قرار دارند و باید به آن‌ها وام‌هایی داده شود تا بتوانند خانه‌های قدیمی خود را بازسازی کنند، بر همین اساس است که اگر در این شهرستان از این طریق به رونق گردشگری کمک کنیم نتیجه بهتری خواهد داد که با مشارکت جوامع محلی گردشگری می‌تواند در روستا به جایگاه اصلی خود دست یابد. 

 

وی ادامه داد: در کنار این موضوع نیز مسئولین استانی باید همت کنند در جهت اینکه آژانس‌های گردشگری را به سمت شهرستان‌ها سوق دهند چرا که جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیار زیاد و البته زیبایی در سطح استان وجود دارد که متاسفانه اکثر آن‌ها ناشناخته باقی مانده‌اند اما این در حالی است که تعداد زیادی از این گردشگران به نیشابور و شهرستان کلات سفر دارند، چرا که در سطح استان این دو منطقه بیشتر شناخته شده هستند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف تاکید کرد: برهمین اساس باید که آژانس‌های خدمات مسافرتی این مناطق را هم بهتر معرفی کنند چرا که تورهای گردشگری اگ به این سمت روی آورند علاوه بر هزینه کمی که باید پرداخت کنند می‌توانند از جذابیت‌های بسیار زیادی که در این مناطق به صورت بکر و ناشناخته هستند استفاده کنند.

 

با عقیده عنوان کرد: اگر تورها به این سمت سوق داده شوند این موضوع خود به تنهایی باعث فعال شدن گردشگری در این منطقه می‌شود، به ویژه اینکه مسائل دیگری که می‌تواند در جذب گردشگر به این شهرستان کمک کند وجود راه‌‌آهن، حل شدن مشکل اسکان مسافران و همچنین احداث پنج اقامتگاه‌ بوم گردی در این شهرستان است که در جهت این امر تاثیر بسزایی دارد.

 

وی اظهار کرد: در واقع باید گفت که تمام اقامتگاه‌های بوم گردی توسط بخش خصوصی بوده، بنابراین اگر بخش خصوصی بیش از پیش وارد کار شود قطعا نتیجه خوبی را در آینده شاهد خواهیم بود.

 

تسهیلات بانکی نقش بسزایی در امر گردشگری دارد

 

با عقیده در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این شهرستان در جهت اشتغال پایدار نیز تصریح کرد: ما باید از طریق گردشگری مردم را در این منطقه حفظ کنیم که در این مسیر بهترین اقدامی که باید انجام داد تسهیلات بانکی و خدمات بیمه‌ای است که این عوامل باید به گونه‌ای باشند که بازار فروش صنایع دستی هم در کنار این موضوعات مطرح باشد و بتوانیم آن‌ها را به فروش برسانیم که در واقع این محصولات در شهرستان فروشی ندارند و باید امکاناتی در اختیار این موضوع قرار داده شود.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: برای بخش توسعه‌ای روستاها ما باید بتوانیم صنایع دستی را گسترش دهیم که این موضوع از طریق شرکت در نمایشگاه‌های سطح کشور و استان صورت می‌گیرد اما به دلیل ضعف مالی این شهرستان شرکت در این گونه نمایشگاه‌ها امکان پذیر نخواهد بود که در این خصوص باید مسئولین استانی و دولت از این طریق، حمایت‌های لازم را انجام دهند تا ما بتوانیم این موضوع را به حداقل برسانیم چرا که این موضوع خود به اشتغال پایدار در روستاها و حتی شهرستان کمک خواهد کرد.

 

با عقیده ادامه داد: در واقع باید کارهایی صورت گیرد تا گردشگر به این منطقه جذب شود و تنها از این طریق است که گردشگری پر رونق تری را در شهرستان خواهیم داشت و عملا اگر گردشگری وحود نداشته باشد این موضوع هم به طبع حل نخواهد شد.

 

وی با بیان اینکه در یکی دو سال اخیر خوشبختانه اقدامات خوبی در این راستا انجام شده، تاکید کرد: بنابراین باید به این موضوع اشاره کرد که در حوزه جذب گردشگر خارجی در سال 96 تا حدودی توانسته‌ایم موفق عمل کنیم چرا که نزدیک به 800 گردشگر خارجی به این منطقه سفر و اسکان داشتند و در حوزه گردشگران داخلی باید گفت تورهای گردشگری زیادی را داشتیم که از سطح استان و حتی کشور به این منطقه سفر کرده بودند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف اظهار کرد: خوشبختانه گردشگری خواف در یکی دو سال اخیر رونق خوبی پیدا کرده که البته با توجه به رکود و شرایط اقتصادی که در چند ماه اخیر به وجود آمده است با کاهش تعداد گردشگران روبه‌رو بوده‌ایم.

 

گردشگری خواف آینده خوبی را خواهد داشت

 

باعقیده خاطرنشان کرد: با وجود این شرایط، باید خوشحال بود از اینکه آرام آرام گردشگری خواف به جایگاه اصلی خود خواهد رسید البته مشروط به اینکه باید دولت حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام دهد.

 

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه در تسهیلات بانکی بیشتر برای روستاییان بوده و به شهر تخصیص پیدا نکرد در صورتی که دو اقامتگاه بوم گردی در شهر است و نتوانستیم از این تسهیلات استفاده کنیم.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف گفت: شرکت‌های خدمات مسافرتی که در شهرستان است باید تلاش کنند تا حداقل در ماه یک تور گردشگری را این شهرستان بیاورند، اما این در حالی است که ما در شهرستان بیشتر خروجی داریم و به سایر شهرها و حتی کشورهای دیگر سفر دارند که برای این امر باید تدابیری اندیشه شود که آژانس‌های گردشگری داخل شهرستان به حوزه گردشگری ورود پیدا کند و گردشگران را به این شهرستان جذب  کنند.

 

وی تاکید کرد: ما در شهرستان با بنیاد مسکن هم رایزنی‌هایی را انجام داده‌ایم در جهت اینکه تا حتی‌الامکان از تخریب خانه‌های تاریخی خودداری کنند و حتی تسهیلاتی را ارائه دهند که روستاییان بتوانند اگر از این دست خانه‌ها دارند آن‌ها را باز سازی کنند، چرا که خانه‌های قدیمی در روستاها به شدت کاهش یافته و باید از این طریق به روند پیشرفت این موضوع کمک کرد.

 

باعقیده افزود: حتی در آینده می‌توان این خانه‌ها را به عنوان اقامتگاه، نمایشگاه و کارگاه‌های زنده صنایع دستی بهره برد که این خود نقش مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستاییان دارد که باز هم در این خصوص، تسهیلات بانکی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف گفت: در این میان می‌توان بر این نکته تاکید کرد که اقامتگاه‌های بوم‌گردی به نوعی می‌توانند نقش مهمی در توسعه گردشگری و حتی اشتغال در شهرستان‌ها و روستاها داشته باشند.

 


منبع: ایسنا  تعداد بازدید : 1707 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051