اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 30 مرداد 1398 ساعت 12:41

لوح ثبت ملی "موسیقی عاشق‏های کرد خراسان" به استان خراسان رضوی ابلاغ شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: میراث ناملموس "موسیقی عاشق‏های کرد خراسان"درفهرست ملی ایران ثبت و اکنون لوح ثبتی این اثر ملی به استان ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر افزود: عاشق‏های کرد کرمانج در شمال خراسان، پُرشمارترین گروه موسیقی نوازان در این خطه هستند.، پیشه این افراد در بسیاری خانواده‏ها از پدر به پسر رسیده است و تاثیر «عاشق‏ها» بر موسیقی، رقص و جلوه های مردم شناختی کردی خراسان فوق‏العاده چشمگیر و گسترده است.
 
وی ادامه داد: همچنین از نظر اجتماعی حضور این گروه از موسیقی بسیار پُررنگ و گسترده بوده ، به طوری که از گذشته تاکنون در میان کردهای خراسان و دیگر اقوام غیرکرد، هیچ مجلس شادی و گردهمایی اجتماعی بدون حضور هنرنمایی عاشق‏ها برگزار نمی‏شود.
 
مکرمی فر افزود: «عاشق‏ها» نه تنها بیشترین سازهای موسیقی را می‏نوازند که بخش بزرگی از آواها و مقام‏های موسیقی کردی خراسان نیزتوسط آنان حفظ، آفریده و انتقال داده شده است.
 
وی یادآورشد: سازهای عاشق‏ها شامل چهار ساز باستانی زُرنه (سُرنا)، قوشمه، دُل (دهل) و کمانچه است که از دوران باستان در مناطق کردنشین و در سرتاسر ایران زمین توسط هنرمندان نواخته می‏شود.
 
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، عاشق‏ها دارای طایفه ای هستند که به آنها طایفه عاشق‏ها یا " تیپرا عاشقان" گفته می‏شود، بنابراین در سیستم طایفه‏ای کردهای خراسان دارای جایگاه ویژه هستند، افراد این طایفه بیشتر در چناران، قوچان، خانلق شیروان، روستای سریوان بین بجنورد و آشخانه، روستاهای شاراوه کرد و قاضی سملقان ساکن هستند.
 
وی ادامه داد: روستاهای این طایفه نیز به روستای عاشقان معروف است که یکی از معروف ترین آن ها روستای زلم آباد از بخش خوشاب سبزوار است که 124 خانوار کرد کرمانج از تیره عاشق‏های ایل توپکان قوچان در آن ساکن‏اند، این تیره در گذشته کوچ رو بوده اما از حدود 60 سال پیش در محل روستا یکجا نشین شده‏اند.
مکرمی فراظهارکرد: عاشق‏های زلم آباد از گذشته تا کنون در مراسم و گردهمایی‏ها گستره وسیعی از شمال خراسان در میان کرد و غیرکرد شرکت کرده و به اجرای هنر نوازندگی و خوانندگی می‏پردازند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی همچنین در رابطه با گسترده کاری عاشق‏ها با بیان این که در گذشته این موسیقی نوازان در سه گونه مجالس و مراسم کلی حضور داشتند، گفت: جشن‏های خانوادگی همچون نامزدی، عروسی، جشن دهمین روز تولد نوزاد، ختنه‏سوران، مراسم هدیه بردن در شب چله و نوروز. جشن عروسی و ختنه‏سوران و مراسم وابسته به آنها، مهم‏ترین جشن‏های خانوادگی در میان کردهای خراسان است، این جشن‏ها از گذشته تا کنون با جلال و شکوه فراوان برگزار می‏شده است و با توجه به اهمیت موسیقی در زندگی کردهای خراسان، اجرای موسیقی توسط عاشق‏ها و اجرای رقص سنتی کردی خراسان، مهم‏ترین و اصلی‏ترین بخش این جشن‏ها بوده و هست.
 
مکرمی فر ادامه داد: جشن‏های همگانی و مراسم آیینی همچون نوروز به ویژه روزهای 13 و 14 فروردین، مراسم نذری در امامزاده‏ها و مکان‏های مقدس که پنجشنبه و جمعه‏ها در بسیاری روستاها برگزار می‏شد، کشتی سنتی چوخه، مراسم پشم‏چینی و قوچ‏گذاری، مراسم برداشت محصول، مراسم شیردوشی در فصل بهار از دیگر مراسم هایی است که عاشق ها موسیقی نوازی می کردند.
 
وی افزود: تا دو دهه پیش اجرای مراسم نوروزی در میان کردهای خراسان دو هفته بطول می‏کشید که در روز 14 فروردین به اوج خود می‏رسید، اجرای موسیقی و انجام رقص‏های گروهی، اجرای کشتی سنتی چوخه همراه با نوای سرنا و دهل ، اجرای نمایش‏های سنتی توره برای شادی و سرگرم کردن مردم و مراسم میرنوروزی، همگی به یمن و برکت حضور پُررنگ عاشق‏ها برگزار می‏شد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: مجالس بزم بزرگان ایل و ایلخان  های قوچان و بجنورد. در گذشته بزرگان هر طایفه و ایلی بویژه ایلخان های قوچان و بجنورد، هنرمندان زیادی ازجمله بخشی‏ها، عاشق‏ها و لولوگرها را زیر حمایت خویش داشتند و به مجالس بزمشان دعوت می‏ کردند، حمایت بزرگان ایل‏های کرد خراسان از هنرمندان به پرورش و گسترش هنر نوازندگی و خوانندگی کمک شایانی کرد.
 
هم چنین محمود طغرایی مدیر دفتر ثبت میراث فرهنگی اداره کل میرث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اهمیت وجایگاه موسیقی سنتی درمیراث ناملموس اقوام ایرانی گفت: با توجه به تداوم وحضور بسیار گسترده موسیقی عاشق های کرمانج در خراسان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری این اثر را به شماره 1534 وتاریخ  9/12/1396 درفهرست میراث ناملموس ایران به ثبت رسانید.
 
وی یادآورشد: اکنون لوح ثبتی این اثر تاریخی به خراسان رضوی ابلاغ شده است.


منبع:   تعداد بازدید : 144 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
نکوداشت استاد قصابان - هنرمند پیشکسوت سوزن دوزی
بازدید استاندار از سیزدهمین نمایشگاه گردشگری تهران
سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و ‌سی و‌سومین نمایشگاه صنایع دستی تهران
مرمت خانه منسوب به فردوسی
افتتاح دهمین اقامتگاه بومگردی در شهرستان نیشابور
تجدید میثاق مدیران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با آرمان های شهدا
سفر مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی به تربت حیدریه و زاوه
نمایشگاه هفته پژوهش
همایش ملی اکوتوریسم ، فرهنگ و توسعه گردشگری
بازدید استاندار خراسان رضوی از موزه خراسان بزرگ
سفر سفرای ایران در 28 کشور جهان به خراسان رضوی
جلسه مشترک ستاد اربعین و دهه پایانی صفر استان
بازدید وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی از برج و باروی توس
بهره برداری از فاز ۲ و آغاز فاز ۳ ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی با حضور وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی
همایش سرمایه گذاری گردشگری شرق کشور
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051