اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 9 شهریور 1398 ساعت 12:30

باحضور مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و استان : لوح ثبتی میراث فرهنگی "خیمه پوشان" در روستای پیوه ژن مشهد رونمایی شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:در آستانه فرارسیدن ماه محرم و صفر و با هدف حفظ و تثبیت میراث آیینی و فرهنگ غنی مردمان ایران زمین، لوح ثبتی میراث فرهنگی معنوی با عنوان "خیمه پوشان" در روستای پیوه ژن مُلک آباد مشهد رونمایی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مرجان اکبری با بیان این مطلب در این باره افزود:روستای پیوه ژن در نزدیکی مُلک آباد مشهد قرار دارد و در این روستا جمعه هر سال که منتهی به ماه محرم می شود آیین سنتی برپایی خیمه عزاداری امام حسین(ع) برگزار می گردد. 
 
وی افزود: در این مراسم فرهنگی و معنوی ضمن قرائت دعای ندبه، علم چادر از اولین خانه تا آخرین خانه روستا حمل شده و در محل خیمه گاه نصب می شود. 
 
او ادامه داد:این آیین محلی امسال در فهرست آثار فرهنگی معنوی کشور به ثبت رسیده و طی این مراسم از لوح ثبتی این میراث فرهنگی و معنوی کشور رونمایی شد. 
 
برگزاری این مراسم در روستای پیوه ژن واقع در شهر مُلک آباد مشهد قدمتی چند صد ساله دارد. 
 
گفتنی است در این مراسم  مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات وزارت میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی، معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی ، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری مشهد و جمعی از مسئولان و مردم حضور داشتند.
 
هم اکنون هزار و 562 اثر تاریخی،فرهنگی و معنوی استان خراسان رضوی در فهرست میراث ملی ثبت شده است. 

منبع:   تعداد بازدید : 63 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051