اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 8:11

گردشگران از چه کفش‌هایی استفاده می‌کنند؟

پا، قلب دوم انسان و مخصوصا گردشگران و طبیعت‌گردان است؛ کفش در تمام رشته هاي کوهنوردي، يخ نوردي، سنگ نوردي، جنگل پيمایي، کوهپيمایي سبک و سنگ نوردي سالني و ... بدون ترديد اولين و مهم‌ترين وسيله به حساب مي‌آيد؛ انتخاب درست و استفاده بجا از آن می‌تواند بسیار بر سلامتی پا تاثیر بگذارد.

به گزارش روابط عمویم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، یکی از مهم ترین و واجب ترین وسایل کوهنوردی، کفش کوه‌نوردی است؛ برداشتن یک گام محکم و با اطمینان برای یک صعود موفق اهمیت زیادی دارد، بنابراین انتخاب مهم ترین ابزار کوه‌نوردی، یعنی کفش کوه‌نوردی بسیار مهم و با اهمیت است.
 
کفش‌های متفاوتی برای کوه‌نوردی وجود دارد که انتخاب مناسب و درست را کمی سخت می‌کند، کفش کوه‌نوردی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که با استفاده از آن ویژگی‌ها بتوانیم با شرایط خاص و دشوار محیط های کوهستانی هماهنگ شویم، اولین قدم این است که بدانیم کفش را برای چه محیط و شرایطی  می‌خواهیم؟
 
کفش‌های کوهنوردی انواع مختلفی دارند که شامل کفش کوه‌پیمایی، کوه‌نوردی نیمه‌سنگین، کوه‌نوردی سنگین و... می‌شود.
 
در کوه‌پیمایی معمولا زمین‌های پست، ناهموار، مسیرهای طولانی و یا صعود به کوه‌هایی با ارتفاعات بدون برف، ارتفاعات کم و یا کم ارتفاع، انتخاب می‌شوند؛ کفش‌های مخصوص کوه‌پیمایی کفش‌هایی سبک هستند که بیش تر برای مدت زمان‌های کوتاه، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
کفش‌های مخصوص کوه‌نوردی (mountaineering) به دو نوع نیمه سنگین تک پوش و دو پوش تقسیم می‌شود؛ کفش های کوه‌نوردی نیمه سنگین، برای صعودهای چند روزه و معمولا ساقدار(14 تا 19 سانتی متر) هستند.
 
کفش کوهنوردی سنگین – تک پوش (high mountain)، کفش‌های بسیار قوی هستند و زیره آن‌ها انعطاف پذیری ندارد و همه‌ی آن‌ها باید قابلیت اتصال و نصب کرامپون را دارا باشند، معمولا دوخت با نخ ندارند و دوخت رویه ی آن‌ها از نوع دوخت ذوبی است که به وسیله ی چسب به زیره متصل شده که باعث ضد آب شدن کفش می‌شود.
 
کفش‌های کوه‌نوردی تک‌پوش برای صعود زمستانه در ارتفاعات زیر 5000 متر مناسب هستند؛ این مدل کفش‌های کوهنوردی فقط  برای حرکت بر روی برف، یخ، صخره و... مناسب هستند، زیرا انعطاف پذیری نداشته و مناسب همه ی محیط‌ها نیستند و اگر در مکان های نامناسب استفاده شوند باعث آسیب پا می‌شوند.
 
 کفش کوهنوردی سنگین – دو پوش (Expedition)، این مدل کفش‌های کوه‌نوردی به علت این که شامل دو قسمت پا پوش داخلی و خارجی هستند دو پوش نام دارند؛ حرفه‌ای‌ترین مدل کفش‌های کوه‌نوردی کفش‌های دو پوش است که انعطاف پذیری ندارند و برای صعود‌های حرفه‌ای در ارتفاعات 7000 متری و یخ نوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
کفش داخلی متناسب با سایز پا است و کفش بیرونی به گونه‌ای است که پا همراه با کفش کوچک تر وارد آن می‌شود و تمامی کفش کوچک‌تر را به همراه بخشی از ساق پا را در بر می‌گیرد، بندی نیست و دارای یک زیپ است و روی آن هم چسب دارد که کاملا حرارت را نگه می‌دارد و از ورود سرما و رطوبت  به داخل کفش جلوگیری می‌کند.
 
در بخش کفش‌های کوه‌نوردی، جنس رویه و کفی داخلی کفش‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است و باید دارای ویژگی‌هایی از جمله ضد‌آب بودن، قابلیت تنظیم دمای داخلی کفش، مقاومت و دوام بالا در مقابل عوامل محیطی، قابلیت پشتیبانی از قوزک پا  و در صورتی که کفش بندی است باید دارای بندهایی مقاوم و با دوام باشد.
 
کفی داخلی کفش‌های کوه‌نوردی باید دارای ویژگی‌های پشتیبانی از قوسی پا، ضربه‌گیر، آنتی ‌باکتریال، ضد بو و ضد تعریق باشد؛ استفاده از کفش کوه‌نوردی مناسب دارای لایه‌ی میانی با کیفیت نرم و طبی برای راحتی پا و جلوگیری از خستگی پاها تا حد زیادی موثر است.  
 
برای خرید کفش کوهنوردی باید به جنس زیره ی کفش و نوع عاج‌های آن نیز دقت کنیم، زیره‌ی کفش‌های کوه‌نوردی با توجه به استفاده‌ای که از آن‌ها می‌شود با یکدیگر متفاوت هستند، به عنوان مثال برای کفش‌هایی که در یخ نوردی، سنگ نوردی و یا کوه‌نوردی در ارتفاعات زیاد استفاده می‌شود،طراحی زیره‌ی کفش‌ها باید به گونه‌ای باشد که قابلیت نصب کرامپون را داشته باشد.
 
برای کفش‌هایی که در ارتفاعات پایین‌تر استفاده می‌شود، تنها وجود زیره‌ای عاج دار و تهیه شده از لاستیک‌های مقاوم که اصحکاک لازم را دارند کافی است.
  
اگر مسیری که برای طبیعت‌گردی در پیش رو دارید پر از سنگ و چاله و دست انداز نیست و می‌خواهید بیشتر پیاده روی کنید تا کوه‌نوردی، کفش‌هایی با کف صاف و بدون استوک برای شما مناسب‌تر است، چرا که باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید حرکت کنید.
 
کفش مناسب کوه‌نوردی برای فصل زمستان و در مناطقی که برف و یخبندان است، باید کفش‌های استوک‌دار و ساق بلند که از ۲ لایه‌ی چرم ساخته شده‌اند، باشد که در شرایطی مانند برف‌‎های سنگین، شما را اذیت نکند.
 
 

منبع: منبع: نکته‌هایی در مورد گردشگری آنچه در مورد طبیت‌گردی باید بدانیم خبرگزاری ایسنا   تعداد بازدید : 1277 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051