اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 8:3

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ثامن اعلام کرد: پیگیری آسیب به خانه تاریخی سیدان از طریق مراجع قضایی

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ثامن گفت: پیگیری آسیب به خانه تاریخی سیدان از طریق مراجع قضایی پیگیری می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی وفا ثابتی با بیان این مطلب افزود:مکاتبات لازم به مراجع قانونی انجام شده است.
او یادآور شد: بر اساس شرح وظایف اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در راستای حفظ آثار تاریخی برای مرمت و استحکام بخشی این بنا 500 میلیون ریال اعتبار در سال ۹۶ اختصاص یافته بود که با وجود تخصیص اعتبار، مالک تمایلی جهت این مهم نداشت.
ثابتی تصرح کرد: هم چنین در راستای اهمیت بنای موصوف، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، نسبت به تامین و تخصیص 1.5 میلیارد ریال، بنابرپیشنهاد مالک، نسبت به تملک اقدامات لازم را در سال جاری معمول نمود که منجر به نتیجه نشد.
 وی با اشاره به آسیب وارد شده به بنا اظهار کرد: بر اساس گزارش این پایگاه، یگان حفاظت برای ساخت و ساز پیرامون بنای تاریخی به مجری پروژه ، اخطارهای متعددی ابلاغ و نیز به منظورهماهنگی قانونی و کسب مجوزهای لازم از سوی اداره کل میراث استان، در 2 نوبت از ادامه فعالیت عمرانی این پروژه جلوگیری به عمل آمد.
وی تصریح کرد: براساس نظر کارشناسی پایگاه میراث فرهنگی ثامن، برای گودبرداری صورت گرفته در مجاورت اثر، اصول فنی ایجاد سازه های نگهبان رعایت نشده است و این امر موجب فرو ریختن بخشی از بنا شده است.
وی گفت: نظر به فوریت موضوع و ضرورت پیشگیری از تخریب اثر تاریخی، مراتب را به مراجع قانونی ذیصلاح اعلام و درخواست  توقف فوری جهت بررسی و شناسایی عامل یا مرتکبین حادثه فوق درخواست شده است.

منبع:   تعداد بازدید : 1370 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051