اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 29 آبان 1397 ساعت 11:31

دورهمی نکوداشت حافظ در مسجد مزار مولانا تایباد برگزارشد

ویژه برنامه "با شعر شمس الدین، در دیار زین الدین" به مناسبت روز ملی حافظ در مجموعه تاریخی مزار مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، این مراسم که عصر جمعه با حضور جمعی از علاقه مندان به مولانا و حافظ برگزار شد، عباس برزو، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد ضمن خیر مقدم به حاضران، حافظ را بزرگ مرد عرصه ادبیات ایران دانست و اظهار داشت: باعث خوشحالی است که امروز در مسجد تاریخی مولانا و در جوار مقبره اش گرد آمده ایم و از فضایل یکی از مریدان و ارادتمندان حضرت مولانا سخن می زنیم. 
استاد محمد جامی، از شخصیت های برجسته فرهنگی شهرستان تایباد نیز در این جلسه به تشریح رویداد تلاش برای بدنام کردن و قتل خواجه حافظ شیرازی پرداخت و افزود: زمانی که شاه شجاع و اطرافیانش در مقام انتقام از حافظ برآمدند، به حسب اتفاق در آن ایام حافظ غزلی را در سلک نظم کشیده که مقطعش چنین است:
گر مسلمانی چنین است که حافظ دارد
وای اگر از پس امروز بود فردایی
استاد جامی افزود: وقتی شاه شجاع این بیت راشنید گفت : از مضمون این نظم چنان بر می آید که حافظ به قیام قیامت قائل نیست و بعضی از فقهاء حسود قصد نمودند که فتوا نویسند که شک در وقوع روز جزا کفر است.
حافظ مضطرب گشته نزد مولانا ابوبکر تایبادی که در آن زمان عازم سرزمین حجاز بود و در شیراز تشریف داشت رفت و کیفیت قصد بد اندیشان را عرض کرد. مولانا گفت که مناسب آن است که بیت دیگر مقدم بر این مقطع درج کنی مشعر به این معنی که فلان چنین می گفت تا به مقتضاء آن مثل که نقل کفر ، کفر نیست از این تهمت نجات یابی.بنا براین خواجه حافظ این بیت را گفته و پیش از مقطع در آن غزل مندرج ساخت:
این حدیثم چه خوش آمد که سحرگه می گفت
بر در میکده با دف و نی ترسایی
 
سخنران دیگر این مراسم عبدا... عرب یوسف آباد بود که به تشریح شخصیت حافظ پرداخت و اظهار کرد: حافظ را نمی توان فقط به خاطر اینکه ۱۴ قرائت قرآن را حفظ داشت از نگاه دینی سنجید یا اینکه در باب عرفان شعر دارد، او را عارف دانست، بلکه حافظ یک منشور است.
وی همچنین با قرائت اشعاری از خواجه حافظ شیرازی، به تشریح برخی مفاهیم در کلام حافظ پرداخت.
در ادامه این مراسم حاضران به قرائت غزلیاتی از خواجه شمس الدین محمد، حافظ شیرازی پرداختند.
گفتنی است این ویژه برنامه به همت دفتر آثار و مفاخر شهرستان تایباد با همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و اوقاف شهرستان تایباد برگزار شد.
درپایان مراسم شرکت کنندگان در این دورهمی ضمن بازدید از قسمت های مختلف مجموعه تاریخی مزار مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی که با توضیحات عبدالرحیم تاجمحمدی مدیر میراث فرهنگی شهرستان همراه بود در جریان فعالیت های انجام شده قرار گرفتند.

منبع:   تعداد بازدید : 736 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051