اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 28 آبان 1397 ساعت 13:26

دبیر اتحادیه‌ هتل‌داران مشهد: بسته‌های حمایتی لازمه رونق صنعت هتل‌داری اس

دبیر اتحادیه‌ هتل‌داران گفت: ما برای تبلیغ در کشورهای دیگر علاوه بر کشورهای عربی نیازمند بسته‌های حمایتی از سمت دولت هستیم تا بتوانیم به توریست‌ها ثابت کنیم که کشور امنی داریم و آن‌ها می‌توانند با خیال راحت به کشور ما سفر کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، داود نعیمی  اظهار کرد: افزایش نرخ ارز برای ما خوب نیست، کاهش نرخ آن هم برای مشکلی به وجود نمی‌آورد؛ مشکل اصلی ما نداشتن نرخ ارزی است؛ ما از مسافران خارجی‌مان نمی‌توانیم دلار بگیریم و همان نرخ عادی که مسافر داخلی‌مان پرداخت می‌کند مسافر خارجی‌مان هم پرداخت می‌کند.
 
وی عنوان کرد: در حال حاضر 150 درصد افزایش قیمت در تمام اقلام مثل غذا و نوشیدنی و... داشته‌ایم، اما قیمت‌ در هتل‌ها هیچ تغییری نکرده است؛ چرا که مسافران ما داخلی هستند و اگر افزایش قیمت داشته باشیم از سمت مسافر استقبالی نخواهیم داشت.
 
دبیر اتحادیه‌ی هتل‌داران افزود: با وجود افزایش 150 درصدی غذا و نوشیدنی و افزایش 50 تا 100 درصدی قیمت حامل‌های انرژی، طی جلسه‌ای با هتل‌داران خواستار افزایش قیمت در همه‌ی موارد شدیم اما آن‌ها موافقت نکردند؛ چرا که معتقد بودند در صورت افزایش قیمت هتل‌ها باید بیشتر از قبل پاسخگوی دارایی باشند و به دلیل مسافران فصلی کشش این قضیه را ندارند؛ در حال حاضر هتل‌ها بین 20 تا 30 درصد بیشتر مسافر نداردند و تقریبا خالی هستند.
 
 
داود نعیمی بیان کرد: هیچ هتلی نمی‌تواند به دلیل این‌که قیمت‌ها زیاد شده است از ارائه‌ی خدمات خود کم کند؛ برای ما یک مسافر با 100 نفر مسافر متفاوت نیست؛ ما خدماتی که برای 100 نفر ارائه می‌کنیم باخدماتی که برای یک نفر ارائه می‌دهیم یکسان است. پس حاضر به ضرر با همین قیمت کم هستیم اما همین تعداد کم مسافر هم پاسخ‌گوی پول آب و برق ما است.
 
وی خاطرنشان کرد: برای تامین مخارج هتل و نیروی فعال که مشغول به کار هستند مجبور هستیم یا وام بگیریم یا قرض کنیم؛ در حال حاضر 70 درصد هتل‌های مشهد فروشنده هستند به دلیل اینکه مشکلات مالی به آن‌ها فشار آورده است. تابستان‌ها به خاطر مسافرین عرب اوضاع تقریبا خوب بود اما بعد از شروع سال تحصیلی مسافرین عرب هم کم تعداد شده‌اند.
 
دبیر اتحادیه‌ هتل‌داران بیان کرد: نمی‌خواهیم قیمت دلار افزایش پیدا کند که ما سود کنیم و بعد برای مردم مشکل درست شود و قیمت همه چیز بالا رود، اما طی صحبت‌هایی که با هیئت دولت داشتیم خواستار تبدیل نرخ هتل‌ها به نرخ ارزی شدیم تا بتوانیم از مسافر خارجی‌مان دلار بگیریم و از مسافر داخلی‌مان ارز ریالی دریافت کنیم.
 
داود نعیمی گفت: طرح دو نرخی بودن ارز به تازگی مطرح شده است؛ دو نرخی بودن ارز به این معنی که نرخ ارزی و ریالی برای مسافران خارجی و داخلی متفاوت باشد، این طرح هنوز تایید نشده است و توسط جامعه‌ی هتل‌داران در حال پیگیری است.
 
وی عنوان کرد: اگر دولت بسته‌های حمایتی در اختیار هتل‌ها و صنعت گردشگری نگذارد این صنعت ورشکست می‌شود؛ باید کمک کرد تا صنعت گردشگری و هتل‌داری رونق پیدا کند تا سوددهی بیشتر شود. به طور مثال دولت ترکیه به شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها سوبسیت می‌دهد تا مسافران با قیمت‌های مناسب به ترکیه جذب کنند؛ تا قبل از افزایش قیمت دلار یک هفته اقامت در ترکیه از یک هفته اقامت در ایران ارزان‌تر بود و این ارئه‌ی خدمات ارزان باعث جذب گردشگر می‌شود.
 
دبیر اتحادیه‌ی هتل‌داران اضافه کرد: افزایش یا کاهش نرخ دلار روی افزایش قیمت هتل‌ها تاثیری ندارد و ما در مشهد نمی‌توانیم افزایش قیمت داشته باشیم چرا که کشش ندارد و مردم استقبال نمی‌کنند؛ طی جلسه‌ای که سازمان میراث فرهنگی با هتل‌داران داشت خواستار افزایش قیمت نرخ شد اما بازهم هتل‌داران با افزایش قیمت موافقت نکردند.
 
داود نعیمی تشریح کرد: همکاری و ارائه‌ی بسته‌های حمایتی از سمت مسئولین در حال بررسی است اما اتفاقی نیافتاده است و هیچ همکاری با هتل‌ها نداشته اند در این رابطه، در همین چند وقت گذشته برق، آب و ... افزایش چهار برابری داشته است اما افزایشی در قیمت‌هایمان نداشته ایم به اگر قرار باشد همه چیز گران ارائه شود، مهمان استفاده‌ای از هتل نمی‌کند.
 
 

منبع: ایسنا   تعداد بازدید : 1063 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051