اخبار چهار شنبه 9 آبان 1397 ساعت 11:12

با امضای تفاهم نامه همکاری بین خراسان رضوی وبنیاد علویون ترکیه انجام شد: آغاز گام های عملیاتی ورود گردشگران زیارت از ترکیه به مشهد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از آغاز گام های عملیاتی ورود گردشگران زیارت از ترکیه به مشهد خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر گفت: هیئت جذب سرمایه گذاری و گردشگری از ایران به دعوت بنیاد علویون ترکیه به این کشور رفته و پس از مذاکره تفاهم نامه ای را امضا کرده اند که زمینه حضورعلویون برای زیارت از بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در مشهد و بازدید از فوشنجان و ارامگاه عطار و خیام در نیشابور فراهم شود.
وی ادامه داد: دراین هئیت ، غلامعلی ارباب خالص مشاور وزیر و رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق، سعید ولی زاده رئیس انحمن دفاتر خدمات مسافرتی و نمایندگانی دیگر از دفاتر خدمات مسافرتی و هتلداران استان در این هئیت حضور داشتند.
مکرمی فر تصریح کرد: این هیئت با شهردارمنطقه ینی محله آنکارا، استاندار آنکارا دیدار و از چندین پروژه گردشگری نیز بازدید کرد.
 وی افزود: هیئت ایرانی با سرمایه گذاران بخش خصوصی و اقتصادی فعال درحوزه گردشگری در مقر بنیاد علویون دیدار و گفت و گو کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به نقش این دیدارها در ارتقا سطح همکاری گردشگری زیارت بین خراسان رضوی و ترکیه اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه ای نیز بین بخش خصوصی خراسان رضوی و بنیاد علویون ترکیه امضا شده است.
مکرمی فربا اشاره به متن این تفاهم نامه اظهار کرد:با توجه به وجود مشترکات متعدد فرهنگی، تاریخی و حسن روابط موجود میان دو کشور و با هدف تبادل گردشگری میان دو کشور به ویژه فراهم ساختن تسهیلات لازم جهت سفر اتباع ترکیه و علویون به مشهد مقدس، نیشابور و بجنورد، زیارت امام رضا(ع) و بازدید از زادگاه بکتاش ولی در روستای فوشنجان نیشابور و دیگر مکان های تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی از جمله خیام، عطار نیشابوری و فردوسی تفاهم شد.
وی افزود: در گام اول به منظور عملیاتی و اجرایی  کردن توافق های انجام شده در این سفر، مکان لازم برای ایجاد دفتر اطلاع رسانی گردشگری به طور متقابل واگذار شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: هم چنین در تفاهم نامه ای که به امضای بخش خصوصی خراسان رضوی و آنکارا رسید مقرر شد «فاروق علی یلدیریم» و هیئت همراه به مشهد دعوت شوند و طی یک تا 2 ماه آینده به مشهد آمده و در این سفر قرارداد واگذاری مکان های مورد نظر ، متضمن جزئیات و چگونگی شیوه مدیریت اجرایی و نحوه فعالیت آن به امضا برسد تا پس از آن فعالیت رسمی و علمی دفاتر مورد نظر آغاز شود.
محمد بکتاش ولی  یا حاجی بکتاش ولی ، عارف و صوفی متصوق ایرانی (قرن13 میلادی) و بنیانگذار مکتب بکتاشیه در سال 1209 میلادی در نیشابور روستای فوشنجان به دنیا آمد، نام و نسب او را به محمد بن ابراهیم بن موسی خراسانی ثبت کرده اند. طبق روایات سنتی ، حاج بکتاش اهل نیشابور خراسان است، او در حوالی چهل سالگی به روم (آسیای صغیر)  مهاجرت کرد و در سال 1270 میلادی در 62 سالگی در گذشت. بکتاشی ها تبار حاج بکتاش  ر شیخ احمد یسوی ، عارف سده ششم هجری (دوازدهم میلادی) و از این طریق به امام موسی کاظم(ع) می رسانند. روایات مندرج در منابع کهن بکتاشی، از جمله مناقب حاجی بکتاش یا ولایت نامه درباره زندگی حاجی بکتاش مشابه افسانه هایی است که درباره سایر عرفای سده هفتم هجری رواج دارد و او را به چهره  اسطوره ای دارای کرامات خارق العاده جلوه گر می سازد. با وجود این افسانه ها، مدارکی در دست است که وجود شخصیت واقعی به نام حاجی بکتاش را به اثبات می رساند، کهن ترین اشاره به نام حاج بکتاش در وقف نامه ای است که در سال 695 قمری و 1295 میلادی نگاشته شده است و در آن از مرحوم بکتاش ولی یاد شده است.
منابع دیگری که به سده شانزدهم میلادی تعلق دارد نیزثابت می کند که واقعا عارفی شیعی به نام حاجی بکتاش نیشابوری خراسانی وجود داشته و از نیمه دوم سده سیزدهم میلادی به عنوان پیر طریقت بابایی در آسیای صغیر پیروانی داشته است.

منبع:   تعداد بازدید : 362 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

خدمات الکترونیک
خدمات
شهرستان ها
مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها
دولت
سایت های مرتبط
دستگاه های مرتبط
قوانین و مقررات
آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها - قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی ضوابط معماری و ساختمانی واحدهای پذیرایی میان راهی
آیین نامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی - شرح وظایف مدیران فنی دستورالعمل اجرای شیوه نامه خانه-مسافر برای شهر مشهد
فرم امتیازبندی صلاحیت حرفه ای متقاضیان بند ب  (خراسان رضوی) - شیوه نامه درجه بندی تاسیسات گردشگری قانون ممنوعیت عرضه محصولات دخانی
مقررات اجرائی- انضباطی فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگري - ضوابط معماری و ساختمانی هتل دستورالعمل محاسبه تعرفه آب و برق تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی
شیوه نامه معرفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی جهت دریافت جایزه صادراتی - ضوابط معماری و ساختمانی هتل آپارتمان مشخصات و ضوابط ساخت،بهره برداری و درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی
قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی - ضوابط معماری و ساختمانی مهمان پذیر شیوه نامه اجرایی ذخیره اتاق
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق
سفارش غذا سفارش آنلاین غذا سفارش آنلاین غذا در مشهد