ورکشاپ تخصصی خط در خانه ملک برگزار شد -  چهار شنبه 26 دی 1397 ساعت 8:48
اخبار دوشنبه 28 آبان 1397 ساعت 13:27

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بردسکن: استفاده از مصالح بومی لازمه اجرای طرح های هادی روستایی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بردسکن گفت: استفاده از مصالح بومی و نگاه به گذشته و آداب و سنن روستایی در مطالعات طرح‌های هادی روستایی باید مورد نظر باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، احمد صابری زارع  با بیان اینکه در شکل ساختاری یک روستا آجر و سیمان باید جای خود را به مصالح بومی بدهد، گفت: نمی‌توان بر کالبد فیزیکی یک روستا لباس شهری پوشاند.
وی اظهار کرد: روستا را باید روستایی توسعه داد تا جذابیت‌های روستایی و آرامش زندگی روستایی کم رنگ نشود، که اگر چنین شود روستاها را تنها در آلبوم خاطرات خواهیم یافت. 
صابری زارع ادامه داد: طرح‌های هادی روستایی در روستاهای هدف و چه بسا در همه روستاها همسو و هم نظر با میراث فرهنگی باشد. توسعه و تغییر کالبد روستاها نباید یک روستا را تبدیل به یک شهرک کند. استفاده از مصالح بومی و نگاه به گذشته و آداب و سنن روستایی در مطالعات طرح‌های هادی روستایی باید مورد نظر باشد.
غفلت در شناسایی و معرفی روستاها منجر به کم توجهی به آن مناطق می‌شود
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بردسکن گفت: اندکی غفلت روستا و جذابیت زندگی روستایی را از دست خواهیم داد چه بسا در آینده‌ای نه چندان دور روستا و جذابیت‌های زندگی روستایی را تنها در آلبوم‌های فیلم و عکس می‌توان یافت.
صابری زارع اضافه کرد: با شناسایی و انتخاب یک روستا برای مقصد گردشگری سعی در حفظ و احیا اصالت‌های روستایی می‌شود و در واقع اشتغال و درآمدزایی نیز به دنبال این طرح و ایده منظور می‌گردد.
وی گفت: روستا در قرن بیست و یکم  هدف و مقصد  گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. معماری بومی، آداب و رسوم مردم روستا، چشم اندازهای طبیعی و بصری در کنار آثار تاریخی در روستاها و آرامش و رفاه زندگی روستایی در قرن صنعت و دود و ماشین سبب جذب و علاقه مردم شهری شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بردسکن عنوان کرد: بر همین اساس روستای بکر و دست نخورده با یک مجموعه از بناهای تاریخی و بافت قدیمی در کنار جذابیت‌های طبیعی و یا وجود شاخص‌های هنری اعم از صنایع دستی و سوغات محلی و به طور کلی وجود مجموعه‌ای از این شاخص‌ها می‌تواند در انتخاب یک روستا به عنوان روستای هدف گردشگری نقش داشته باشد.
صابری زارع خاطرنشان کرد: شهرستان بردسکن دارای روستاهایی از این حیث است و تاکنون روستاهای کبودان و باب‌الحکم به عنوان روستاهای هدف گردشگری انتخاب شدند و البته روستاهای دیگری نیز وجود دارند که قابلیت این را دارند چراکه روستای  کاسف، فیروزآباد، کشمر و....  از توابع شهرستان بردسکن هستند که پیگیر آن خواهیم بود.
وی تصریح کرد: توسعه صنعت گردشگری، زیر ساخت‌های لازم اعم از اقامتی و پذیرایی در جهت خدمات به گردشگران روستایی و توسعه صنایع دستی و عرضه و فروش این صنایع و سوغات محلی روستاها زمینه را برای اشتغال و درآمد روستاییان فراهم می‌کند و روستاییان باید آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و معنوی و نیز آداب و رسوم خود را ارج نهاده و در حفظ و احیا آن ادارات مرتبط را یاری نمایند تا از برکات آن نیز بهره ببرند.
 

منبع:   تعداد بازدید : 940 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

خدمات الکترونیک
خدمات
شهرستان ها
مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها
دولت
سایت های مرتبط
دستگاه های مرتبط
قوانین و مقررات
آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها - قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی ضوابط معماری و ساختمانی واحدهای پذیرایی میان راهی
آیین نامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی - شرح وظایف مدیران فنی دستورالعمل اجرای شیوه نامه خانه-مسافر برای شهر مشهد
فرم امتیازبندی صلاحیت حرفه ای متقاضیان بند ب  (خراسان رضوی) - شیوه نامه درجه بندی تاسیسات گردشگری قانون ممنوعیت عرضه محصولات دخانی
مقررات اجرائی- انضباطی فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگري - ضوابط معماری و ساختمانی هتل دستورالعمل محاسبه تعرفه آب و برق تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی
شیوه نامه معرفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی جهت دریافت جایزه صادراتی - ضوابط معماری و ساختمانی هتل آپارتمان مشخصات و ضوابط ساخت،بهره برداری و درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی
قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی - ضوابط معماری و ساختمانی مهمان پذیر شیوه نامه اجرایی ذخیره اتاق
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق
سفارش غذا سفارش آنلاین غذا سفارش آنلاین غذا در مشهد