اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار یکشنبه 19 اسفند 1397 ساعت 11:46

توسط تیم باستان شناسی پیش از تاریخ مشترک ایتالیا و ایران انجام شد: بررسی۳ محوطه تاریخی باستانی شهرستان داورزن

مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن گفت: تیم باستان شناسی پیش از تاریخ مشترک ایتالیا و ایران ۳ محوطه تاریخی باستانی شهرستان داورزن را بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی محمد عبداله زاده ثانی امروز 19 اسفند با اعلام این خبر افزود: بررسی شناسایی پیش از تاریخ بخش مرکزی  شهرستان داورزن با حصور «رافائل بیشونه» از ایتالیا و علی اکبر وحدتی از ایران با هماهنگی پژوهشکده باستان شناسی کشور و اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی انجام شد.
این باستان شناس پیش از تاریخ ادامه داد: رافائل بیشونه یکی از باستان شناسانی ست که دارای نشان تعامل فرهنگی با ایران است «نشان تعامل»، به صورت مشترک از طرف سازمان برنامه و بودجه، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، توسط دبیرخانه دائمی همایش و براساس معیار مصوب شده در شورای سیاستگذاری به پاس تعامل، تفاهم و همکاری اشخاص حقیقی و حقوقی با سازمان و پژوهشگاه با رویکرد حفاظت از میراث فرهنگی در حوزه طرح‌های توسعه‌ای، ساخت و سازهای شهری و طرح‌های سرمایه‌گذاری اختصاص داده شد.
عبداله زاده گفت: یکی از سایت ها مربوط به دوره فرهنگی مس سنگی و عصر مفرغ که بیشترین استقرار را نشان می داد از سایت های  مهم دوره BMAc است، آثار معماری  در لایه سطحی و ظروف سنگی همچنین سفالهای شاخص مشهور به مروی بلخی از مواد فرهنگی این سایت است.
عبداله زاده افزود: در سال ۹۱ سایت های پیش از تاریخ شهرستان های جوین، جعتای و سبزوار توسط این تیم بررسی شد، دوره BMAC برابر با عصر مفرغ است و بر اساس شواهد باستان شناسی در جنوب ترکمنستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی ، خراسان جنوبی همچنین  این  مواد فرهنگی این سایت پیش از تاریخ شهرستان داورزن قابل مقایسه مواد فرهنگی در«مندیگاک» افغانستان، شهر سوخته در زابل، تپه حصار در دامغان و بر اساس مهر مفرغی که در سنوات قبل شناسایی شده تعامل ارتباطی با بین النهرین داشته است بنا بر شواهد بدست آمده تعامل ارتباطی این سایت با ایران مرکزی و حوزه شمال شرق و فرامنطقه ای قابل مطالعه و نیازمند کاوش باستان شناسی است.
عبداله زاده تصریح کرد: امیدوارم با پیگیری های آینده بتوانیم با اخذ مجوز های لازم از پژوهشکده باستان شناسی و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی  صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی  کاوشهای باستان شناسی مشترک ایران با ایتالیا را شروع کنیم.
وی گفت: باستان شناس ایتالیایی و ایرانی سایت دوره «BMAC » شهرستان داورزن را دارای اهمیت ویژه می دانند و شاید از این طریق در اجرایی شدن طرح  مثلث توسعه اقتصادی در حوزه شهرستان داورزن مانند طرح گردشگری و صنایع دستی به موفقیت برسیم .

منبع:   تعداد بازدید : 59 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051