اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 15 اسفند 1397 ساعت 13:2

با حضور مدیر انجمن های میراث فرهنگی استان : انجمن میراث فرهنگی روستای تقی آباد (باغ نشاط) شهرستان فیروزه تشکیل شد

انجمن میراث فرهنگی روستای تقی آباد (باغ نشاط) شهرستان فیروزه با حضور مدیر انجمن های میراث فرهنگی استان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مهدی علیپور محمدیه در این نشست ضمن تشریح اساسنامه انجمن های میراث فرهنگی و وظایف اعضای انجمن گفت: انجمن های میراث فرهنگی به عنوان بازوان اجرایی مدیران شهرستان ها می توانندعلاوه بر حفظ و حراست از آثار تاریخی در معرفی و شناساندن میراث فرهنگی به مردم و فرهنگ سازی در این زمینه موثر باشند.
 وی همچنین با توجه به نزدیک شدن به سال جدید و عید نوروز اظهارکرد: امسال انجمن های میراث فرهنگی در برگزاری نمایشگاهها، بازارچه ها، جشنواره ها و اجرای بازی های بومی محلی و ایجاد شور ونشاط اجتماعی در شهرها و روستاها مانند همیشه نقش محوری خواهند داشت و شاهد حضور پررنگ و موثر آنان در عید نوروز خواهیم بود.
علیپور گفت: از مدیران شهرستان ها درخواست دارم زمینه مشارکت و حضور انجمن های میراث فرهنگی را بیش از گذشته فراهم کنند.
باغ نشاط فیروزه درشمار باغهای سنتی ایران و متعلق به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی اول است و در فاصله سه کیلومتری شمال شهر فیروزه واقع شده است. این باغ درگذشته دارای درختان زیادی از نوع کاج و پسته بود که به علت کم آبی بیشتر این درختان خشک و یا قطع شده اند.آقا بالاخان سالار معتمد (گنجی) از خوانین بزرگ خراسان و منطقه حدود ۱۳۰ سال پیش این باغ تاریخی را احداث کرده است.
 
باغ نشاط با ۱۶ هکتار مساحت به شکل مستطیل و دارای دو عمارت مرکزی و شمالی،حصار،برج و بارو است که سر در ورودی ها و دور پنجره های عمارتهای آن با گچ بری ها و آجر کاری های زیبائی تزیین شده است.
 
از آنجا که استاد کمال الملک هنرمند و نقّاش مشهور ایرانی در مدت ۱۲ سال اواخر عمر خود در این مکان رفت و آمد فراوانی داشته ،بر روی دیوارهای داخلی عمارت مرکزی باغ نشاط نقاشی هایی منسوب به این استاد مشاهده می شود. و از این رو بیش‌تر کتاب‌هایی که به زندگی کمال‌الملک پرداخته‌اند به این باغ نیز اشاراتی داشته‌ و همچنین بسیاری از شخصیت‌های اجتماعی، سیاسی، ادبی و … دوران پهلوی اول بواسطه حضور”استاد کمال الملک” و “سالار معتمد گنجی”در این باغ تاریخی حضوریافته اند .
 
این باغ تاریخی در سال ۱۳۸۵ به شماره ۴۴۹۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.شایان ذکر است این باغ تاریخی به تازگی از سوی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فیروزه مورد مرمت و بازپیرایی قرار گرفته و زیرساختهای لازم از قبیل برق –آب شرب- مخابرات و سرویس بهداشتی درآن فراهم شده است. و عمارت مرکزی این باغ تاریخی هم اکنون محل استقرار اداره میراث فرهنگی شهرستان فیروزه است.

منبع:   تعداد بازدید : 57 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051